Kosmiczny Teleskop Hubble'a co i rusz dostarcza nam niezwykłych fotografii kosmicznych zjawisk. Zdjęcia mają nie tylko wartość naukową, ale i estetyczną. Tak było i tym razem, w rolach głównych wystąpiły: Mgławica Oriona oraz młoda gwiazda LL Orionis.
Niezwykłe ujęcie Mgławicy Oriona i młodej gwiazdy LL Orionis zarejestrował Teleskop Hubble'a. Łuk wiatru gwiezdnego LL Orolis rozciąga się na przestrzeni blisko pół roku świetlnego. To wspaniałe widowisko zawdzięczamy też po części strumieniowi pyłów i gazów wypływających z Mgławicy Oriona.
Młoda Gwiazda
LL Orionis wytwarza wiatr gwiazdowy silniejszy od tego, który tworzy nasze Słońce. Kiedy szybki wiatr słoneczny zderza się z wolno przemieszczającym się ośrodkiem międzygwiazdowym, powstaje taki właśnie wspaniały front fali uderzeniowej. Ten wolno płynący gaz emitowany jest przez gorącą gromadę gwiazd o nazwie Trapez.
Kosmiczna fala
Front fali uderzeniowej ma kształt miski i jest jakby owinięty wokół LL Orionis. Fala ta jest bardziej widoczna, kiedy patrzymy od jej "dołu". W tym wspaniałym rejonie przestrzeni kosmicznej aż roi się od młodych gwiazd - jest to jakby wylęgarnia i żłobek dla tych nowopowstałych światów.
Autor: adsz/mj / Źródło: NASA