Kobiety biegają inaczej niż mężczyźni. To dlatego, że są inaczej zbudowane. Ich kształt ciała to wyzwanie, bo prowadzi do kontuzji czy urazów. Ekspert magazynu "Rozmowy w biegu" podpowiada jak uniknąć najczęstszych błędów biegowych wynikających z kobiecej sylwetki.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Kobiety mają ciężej. Ich budowa ciała ułatwia popełnianie błędów, zwłaszcza na początku przygody z bieganiem. Trzeba włożyć dużo pracy, żeby je skorygować i biegać poprawnie, czyli bardziej efektywnie. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy biegaczek i podpowiadamy, jak się ich pozbyć.
Bieganie w X
Najczęstszym błędem biegaczek, wynikającym z kobiecej sylwetki jest bieganie w "X", czyli z kolanami blisko siebie.
- Szersza miednica powoduje, że kąt nachylenia kości udowej w stosunku do podłoża jest większy i powoduje koślawienie kolana, czyli rotację wewnętrzną uda i zewnętrzną podudzia, co wywołuje dosyć niebezpieczne siły działające na kolano - mówi fizjoterapeuta, Kamil Goleń.
Powoduje to bóle kolan u biegaczek. Jak mu zapobiegać? Starajmy się zwracać uwagę na to, jak przy bieganiu stawiamy stopy i jak układamy nogi. Stopy i nogi powinny cały czas być pod biodrami, unikajmy stawiania nóg jak modelka – w jednej linii.
Stawienie stóp na zewnątrz
Wynika z nieprawidłowej pracy rąk. - Rotacja, która powinna być wywoływana w kończynach górnych i w obręczy barkowej przenosi się na obręcz biodrową i na stawy biodrowe, powodując nadmierną rotację w stawach biodrowych. W konsekwencji stopy pracują na zewnątrz - wyjaśnia ekspert.
Jak to poprawić? - Ręce należy trzymać w miarę luźno, 30 stopni w stosunku do kierunku biegu. Dolną częścią wzroku powinniśmy widzieć swoje palce, wtedy wiemy że dłonie pracują prawidłowo i zakres ruchu jest taki, jaki powinien być - tłumaczy Goleń.
Stawianie stóp zbyt wąsko
Kobiety nogi stawiają blisko siebie chodząc na szpilkach i biegając. Niestety w tym drugim wypadku może to prowadzić do kontuzji, dlatego warto nauczyć się biegać szerzej. Jak to zrobić? Biegając wzdłuż linii. Może nią być np. płyta chodnikowa. - Prawa stopa będzie stała po prawej stronie, lewa po lewej - mówi fizjoterapeuta. Można też ćwiczyć z gumą. Staramy się wówczas, żeby kolano nie uciekało do środka.
Autor: mar/aw / Źródło: TVN Meteo Active