Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali wstępną prognozę temperatury i opadów na grudzień 2020. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w pierwszym zimowym miesiącu.
Z modelu IMGW-Reg wynika, że w grudniu 2020 roku średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze prawie całego kraju będzie kształtować się w klasie "powyżej normy". Wyjątek stanowi Podlasie, gdzie przewiduje się średnią temperaturę w górnej granicy klasy "w normie" - przekazali synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Według drugiego, statystycznego modelu IMGW-Bayes, średnia miesięczna temperatura w klasie "powyżej normy" występować będzie również na przeważającym obszarze Polski. "Średnia temperatura "w normie" spodziewana jest na ogół na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Pomorzu Zachodnim i Opolszczyźnie, a także we wschodniej części Dolnego Śląska i w południowej Małopolsce" - czytamy w komunikacie IMGW.
Opady w grudniu
Z prognozy modelu IMGW-Reg wynika, że grudzień w całej Polsce charakteryzować się będzie miesięczną sumą opadów w klasie "w normie" i "poniżej normy". Suma opadów "poniżej normy" przewidywana jest na ogół na północy, wschodzie i w centrum, a suma "w normie" na południu i zachodzie.
Zgodnie z modelem IMGW-Bayes miesięczna suma opadów będzie w całym kraju zróżnicowana. Suma opadów w klasie "powyżej normy" prognozowana jest głównie na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach, a suma w klasie "poniżej normy" na Śląsku, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej, Podkarpaciu, Opolszczyźnie oraz w zachodniej Małopolsce i w górach. Miesiąc z sumą opadów "w normie" spodziewany jest na ogół w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej.
Liczba dni z opadem
Według modelu IMGW-Reg grudniowa liczba dnia z opadem w całej Polsce mieścić się będzie w klasie "w normie" i "poniżej normy". Zdaniem synoptyków, liczba dni "poniżej normy" prognozowana jest przeważnie na zachodzie, południowym zachodzie i północnym wschodzie, a liczba dni "w normie" w centrum i na południowym wschodzie.
Wyniki modelu IMGW-Bayes wskazują, że miesięczna liczba dni z opadem będzie całym kraju zróżnicowana. Liczba dni w klasie "powyżej normy" przewidywana jest głównie w Wielkopolsce, na Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie i Podkarpaciu, a w klasie "poniżej normy" na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, Opolszczyźnie i nad morzem. Miesiąc z liczbą dni "w normie" spodziewany jest na ogół przy zachodniej granicy oraz miejscami na południu kraju.
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"?
W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowym Instytucie Badawczym, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej za okres 1981-2010.
Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza temperatury/opady w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych - "powyżej normy".
Jeżeli mamy do czynienia z klasą "powyżej normy", możemy zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy W latach 1981-2010. Jeżeli będzie "poniżej normy", będzie chłodniejszy lub suchszy. Jeżeli będzie "w normie", będzie podobny do średnich 10 miesięcy.
Jak interpretować klasy?
Jak zastrzegają synoptycy, prognoza grudnia ze średnią temperaturą "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą na przykład dni z temperaturą maksymalną powyżej 10 stopni Celsjusza, a prognoza ze średnią "poniżej normy" np. dni z temperaturą minimalną poniżej -10 st. C.
Jednocześnie - jak zwraca uwagę IMGW - prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 10 st. C, a prognoza "powyżej normy" dni z temperaturą minimalną poniżej -10 st. C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.
Z kolei prognoza grudniowej sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich opadów. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).
Autor: anw/dd / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, IMGW