Jak wyciągnąć drzazgę? Ta wiedza może się przydać podczas pracy w ogrodzie, pobytu na placu zabaw czy na pikniku. Szczególnie bolesna jest drzazga wbita pod paznokieć. Kiedy zwrócić się o pomoc do lekarza? Wszystko zależy od rodzaju drzazgi.
Drzazgę najlepiej usunąć jak najszybciej.Do usunięcia drzazgi przyda się pęseta i igła. Przed użyciem trzeba je zdezynfekować. Nieusunięta drzazga może wywołać stan zapalny.
Jakie są rodzaje drzazg?
Drzazga to drobniutki, ostry kawałek drewna, szkła lub metalu. Kiedy ten niewielki element utkwi w skórze, może przysporzyć wielu kłopotów. Drzazgi najczęściej wbijają się w skórę na palcach lub stopach. Czasem trudno je zauważyć, ale ból jest sygnałem, że trzeba się temu miejscu uważnie przyjrzeć.
Po czym poznać, że drzazga utkwiła w skórze? Zwykle można w niej dostrzec mały punkt lub linię. Czuć też, że coś utknęło pod skórą. Jeżeli dojdzie do infekcji, kolejne objawy to zaczerwienienie, obrzęk, uczucie ciepła, zbierająca się ropa.
Wyciąganie drzazgi – co się stanie, jeśli tego nie zrobisz?
Skóra jest barierą, która chroni nas przed światem zewnętrznym. Kiedy przez tę barierę przebije się ciało obce, otwiera to drogę dla patogenów. Mogą się one dostać do organizmu również na samej drzazdze.
Drzazga sama z siebie ani się nie wchłonie, ani nie zniknie. Pozostawiona na miejscu najpewniej wywoła stan zapalny. Początkowo będzie się to objawiało zaczerwienieniem i obrzękiem.
W skrajnych przypadkach wraz z drzazgą do organizmu może trafić bakteria tężca. Osoba niezaszczepiona lub ktoś, kto nie ma aktualnej szczepionki przypominającej, może być narażony na kontakt z toksynami, a ostatecznie na uszkodzenie układu nerwowego.
Jak wyjąć drzazgę – krok po kroku
Kiedy drzazga wbije się w skórę, lekarze zalecają jak najszybsze jej wyjęcie. Należy jednak postępować według zaleceń.
Oczyść obszar, w którym znajduje się drzazga.Dokładnie obejrzyj drzazgę – jeżeli jest bardzo mała, użyj szkła powiększającego. Przede wszystkim sprawdź, w jakim kierunku weszła w skórę.Jeżeli część drzazgi wystaje nad skórę, możesz użyć pęsety. Pamiętaj – przed użyciem pęsety koniecznie ją wysterylizuj, na przykład spirytusem. Następnie chwyć za wystający koniec i wyciągnij drzazgę zgodnie z kierunkiem, w którym się wbiła. Nie próbuj jej wyciskać. Może to spowodować pęknięcie na mniejsze kawałki, które będą trudniejsze do usunięcia.Jeżeli cała drzazga jest osadzona pod skórą, do jej usunięcia można użyć igły. Przed użyciem koniecznie ją wysterylizuj, na przykład spirytusem. Patrz przez szkło powiększające i za pomocą igły delikatnie przekłuj skórę na końcu drzazgi. Używając igły, wypchnij drzazgę. Kiedy zobaczysz, że wystaje ponad powierzchnię skóry, delikatnie wyciągnij ją za pomocą pęsety.Po usunięciu drzazgi wyczyść skórę wodą z mydłem i załóż opatrunek.
A jak wyciągnąć drzazgę spod paznokcia? Powyższy sposób także i w tym przypadku będzie skuteczny. Przed zabiegiem należy tylko jak najkrócej obciąć paznokieć. Wyciąganie drzazgi – pomoc lekarza Większość drzazg udaje się usunąć samemu. Niektóre mogą wymagać jednak pomocy medycznej. Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli: drzazga jest bardzo duża, weszła bardzo głęboko pod skórę albo nie daje się usunąć,
rana mocno krwawi,drzazga znajduje się w oku lub jego okolicy, doszło już do zakażenia, osoba, której weszła drzazga, nie ma aktualnego szczepienia przeciwko tężcowi.Jak wyciągnąć drzazgę, której nie widać? W tym przypadku także należy skontaktować się z lekarzem.
Pamiętaj: jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości przy samodzielnym usuwaniu drzazgi, zgłoś się po pomoc do najbliższej placówki medycznej.
Autor: aw / Źródło: American Academy of Dermatology Association, LiveScience.com, Cleveland Clinic
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock