Kaca, czyli różne dolegliwości spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu, można złagodzić. Sprawdź, jak.
W sylwestra wielu z nas wybierze się na różnego rodzaju bale czy imprezy, na których będziemy pili alkohol. Czasami dzień po imprezie jest ciężki z powodu kaca i wszelkich dolegliwości z nim związanych. Czy da się ich uniknąć? Jak sobie z nimi radzić, kiedy już są?
Kilka faktów
Alkohol jest moczopędny. To oznacza, że usuwa on płyny z naszego organizmu. Co ciekawe, im więcej alkoholu wypijesz, tym bardziej będziesz odwodniony. To właśnie odwodnienie jest powodem wielu symptomów związanych z kacem.
Alkohol może także wywołać problemy żołądkowe i kłopoty ze snem.
Lekarstwo na kaca?
Lekarstwo na kaca nie istnieje. Istnieją wskazówki, które pozwolą uniknąć kaca i rady, które pomogą w złagodzeniu jego objawów.
Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest po prostu niepicie alkoholu. Ale jeśli już go pijesz:
- ustal sobie pewne limity, zależne od okazji;
- pij wolniej;
- podczas picia nie zapomnij o jedzeniu;
- pij także wodę i napoje bezalkoholowe.
Aby uniknąć kaca, pij tyle, aby Twój organizm był w stanie sobie z tym poradzić. W większości znamy pewne limity naszego organizmu. Dla każdego oczywiście są to inne ilości.
Jednostki alkoholu
Jeśli nie zna się własnych możliwości, istnieją pewne normy. Żeby utrzymać ryzyko problemów zdrowotnych związanych z alkoholem na niskim poziomie, należy trzymać się reguł związanych ze standardowymi dawkami alkoholu (ang. unit of alcohol).
Duży kieliszek wina (250 ml) ma ok. trzech jednostek alkoholu. Z kolei duże piwo (0,5 l), o zawartości 3,6% alkoholu, ma dwie jednostki. Piwo z większą zawartością alkoholu (ok. 5,2%) ma ok. trzy jednostki. Jeden shot (25 ml) mocnego alkoholu jest przeliczany na jedną jednostkę.
Normy:
- kobiety i mężczyźni nie powinni pić więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo;
- jeśli regularnie pijesz 14 jednostek alkoholu, spróbuj rozłożyć to na trzy lub więcej dni;
- jeśli chcesz ograniczyć spożycie napojów alkoholowych, spróbuj mieć kilka dni bezalkoholowych w tygodniu.
Jak uniknąć kaca
Przede wszystkim nie pij na pusty żołądek. Przed wyjściem na imprezę zjedz posiłek zawierający węglowodany (np. ryż, makaron) lub tłuszcze. Jedzenie spowolni wchłanianie alkoholu przez organizm.
W przerwach pomiędzy piciem alkoholu, napij się wody lub napojów niegazowanych. Napoje gazowane przyśpieszają wchłanianie alkoholu.
Wypij ok. 0,5 litra wody przed pójściem spać. Postaw także szklankę w pobliżu łóżka, aby napić się w nocy, jeśli się obudzisz.
Jak złagodzić objawy kaca?
Co zrobić, jeśli masz już kaca? Chociaż nie można zupełnie pozbyć się złego samopoczucia, możne je znacznie poprawić.
Ważne jest nawodnienie organizmu, ponieważ z powodu odwodnienia biorą się różne bóle. Trzeba dużo pić, najlepiej wody. Warto napić się jej jeszcze przed pójściem spać. Można także napić się napojów izotonicznych, zawierających różne witaminy i minerały.
Można także wziąć lek przeciwbólowy. Taki środek pomoże z bólem głowy i skurczami mięśni. Warto sięgnąć po leki zawierające paracetamol. Za to lepiej unikać aspiryny, która może podrażnić żołądek i spowodować nudności.
Niezbyt tłusty rosół lub warzywny wywar jest źródłem witamin i minerałów, które pomogą uzupełnić braki w organizmie.
Złym pomysłem natomiast jest ponowne picie alkoholu, aby pozbyć się kaca. Jest to ryzykowne dla zdrowia i opóźnia tylko objawy kaca, które w końcu znowu się pojawią.
Lekarze radzą, aby po imprezie zrobić przerwę o długości przynajmniej 48 godzin, zanim ponownie sięgnie się po alkohol. Organizm musi mieć czas, aby dojść do siebie.
Autor: AP/tw / Źródło: TVN Meteo, nhs.uk
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock