Dowiadujesz się, że w twojej okolicy jest dziś smog. Z rady "pozostańcie w domu" skorzystać nie bardzo chcesz i możesz, bo przecież żyć trzeba. Jak więc przetrwać taki dzień i nie bardzo ucierpieć?
Co roku na całym świecie w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem, przedwcześnie umiera 5,5 miliona ludzi.
Najskuteczniejszym sposobem na to, by poprawić jakość powietrza są takie zmiany w transporcie i w energetyce, które zasadniczo ograniczą emisję zanieczyszczeń. Także tych, do jakich sami się bezpośrednio przyczyniamy. Dowiedz się, co wpływa na powstawanie smogu.
Zalecenia ekspertów
Są też proste sposoby, które pomogą przetrwać smogowy dzień w mieście i zmniejszyć niekorzystne działanie zanieczyszczeń na nasz organizm. Oto kilka takich zaleceń opublikowanych przez Greenpeace, na podstawie porad naukowców i ekspertów ds. środowiska. Dotyczą one przede wszystkim tej części zanieczyszczeń, które pochodzą z ruchu ulicznego.
1. Korzystaj z bocznych ulic
Naukowcy z londyńskiego King's College ustalili, że na bocznych ulicach zanieczyszczenie powietrza może być niższe nawet o 60 procent niż przy głównych miejskich szlakach komunikacyjnych. Jeśli regularnie chodzisz pieszo, dojeżdżasz do pracy rowerem, odprowadzasz dziecko do szkoły - warto poszukać alternatywnych tras, omijających najbardziej zatłoczone ulice.
2. Spędzaj czas w parku
Wolne chwile warto spędzać w zieleni, wśród drzew, w parku czy lasku - zwłaszcza w kompleksach położonych na obrzeżu miasta, z dala od najruchliwszych dróg.
3. Maszeruj z dala od krawężnika
Największego zanieczyszczenia spowodowanego przez ruch uliczny można się spodziewać w bezpośrednim sąsiedztwie szosy. Jeśli piesza wędrówka z dala od ruchliwych tras nie wchodzi w rachubę, przynajmniej trzymaj się możliwie daleko od krawężnika.
4. Odsuń się od skrzyżowania
Szczególnie dużo groźnych spalin pojazdy emitują, gdy zwalniają, na przykład zbliżając się do sygnalizacji świetlnej. Dlatego w okolicy skrzyżowań zanieczyszczenie może być szczególnie duże. Szczególnie zagrożone są małe dzieci, które ze względu na wzrost wdychają więcej unoszących się nad powierzchnią jezdni spalin. Eksperci radzą: oczekując na zmianę świateł i możliwość przejścia na drugą stronę ulicy, odsuńmy się o parę kroków od jezdni.
5. Jeśli musisz wietrzyć, otwórz okna od podwórza
Jeśli wiemy, że danego dnia w naszej okolicy panuje szczególnie groźny smog, trzeba - niestety - ograniczyć wietrzenie pomieszczeń. Bezpieczniej jest przy tym, jeśli mamy taką możliwość, otwierać te okna, które nie wychodzą na ulice, lecz na podwórko czy ogród.
6. Dobierz właściwą porę aktywności fizycznej
Jeśli uprawiasz aktywność fizyczną na powietrzu - biegasz, jeździsz na rowerze, wykonujesz jakieś inne ćwiczenia - wybieraj takie pory dnia, kiedy zanieczyszczenie jest mniejsze. Na pewno warto unikać godzin szczytów komunikacyjnych.
Autor: AP//rzw / Źródło: greenpeace.org; źródło głównego zdjęcia: visualhunt.com/praegerr (CC BY 2.0)