Jak chronić swoje zdrowie psychiczne podczas pandemii COVID-19

[object Object]
Objawy koronawirusatvn24
wideo 2/21

Zewsząd docierają do nas informacje na temat koronawirusa SARS-CoV-2. Wiele z nich może powodować u nas pogorszenie nastroju, lęk, a nawet panikę. Przeczytaj, jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

Nie wszyscy potrafią odnaleźć się w świecie z pandemią i zaakceptować związane z tym zmiany w codziennym funkcjonowaniu. W tym okresie powinniśmy zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Podpowiadamy, jak osiągnąć równowagę.

1. Nadmiar informacji a zdrowie psychiczne

Ciągłe narażenie na nadmiar informacji związanych z pandemią COVID-19 może znacznie wpłynąć na nasz nastrój. Warto wyznaczyć sobie granicę w sprawdzaniu nowych wiadomości. Wystarczy raz lub dwa razy dziennie sprawdzić komunikaty pojawiające się w wiarygodnych źródłach informacji.

RAPORT TVN24 - KORONAWIRUS W POLSCE

Warto też od czasu do czasu robić sobie przerwę od mediów społecznościowych, które w obecnym czasie również są jednym z kanałów informacyjnych dotyczących koronawirusa. Taka pauza jest wskazana zwłaszcza jeśli odczuwamy niepokój i lęk.

Powinniśmy zadbać nie tylko o swój komfort psychiczny, ale i bliskich nam osób lub naszych znajomych na portalach społecznościowych. Nie zamieszczajmy tak zwanych fake newsów (nieprawdziwych informacji). Zawsze powinniśmy sprawdzać, czy takie wiadomości, łańcuszki są prawdziwe.

Do naszego samopoczucia i potrzeb powinniśmy dostosować liczbę i rodzaj informacji. Niektóre informacje mogą poprawić nastrój, jak na przykład ta o poprawie jakości powietrza na świecie. W ten sposób zbudujemy swego rodzaju odporność psychiczną w tym trudnym dla wszystkim czasie.

CO DOBREGO DAJE PANDEMIA COVID-19 NA ŚWIECIE?

Dbaj o swoje zdrowie psychiczne podczas kwarantanny (Ministerstwo Zdrowia)ministerstwo zdrowia

2. Kontakty społeczne? Tak, ale na odległość

Warto zadbać o swoje znajomości i bliskich. Mimo czasu izolacji powinniśmy zadzwonić, przeprowadzić wideokonferencję czy napisać do nich przez internet. Jeśli coś nas martwi i niepokoi, powinniśmy podzielić się tym z bliskimi. Dobrze też zapytać o ich samopoczucie. Wspólnie łatwiej poradzić sobie z problemami.

3. Aktywność fizyczna

Wysiłek fizyczny należy zaplanować tak, by nie narażać na zakażenie siebie i innych. Osoby objęte kwarantanną lub te, które z innych powodów nie mogą wychodzić na zewnątrz, powinny ćwiczyć w domu. Jeżeli nie jesteśmy objęci kwarantanną, a oficjalne komunikaty nie zabraniają wychodzenia na zewnątrz, możemy wybrać się krótki spacer - samemu lub z domownikami.

NAJLEPIEJ #ZOSTAŃWDOMU I ĆWICZ RAZEM Z NAMI

4. Zadbaj o sen i odżywianie

Aby zachować lepsze samopoczucie, powinniśmy pamiętać o odpowiednio długim śnie i odżywianiu.

TRUDNY CZAS, KTÓRY STAŁ SIĘ CODZIENNOŚCIĄ. JAK PRZETRWAĆ?

5. Zaplanuj czas izolacji

Podczas spędzania czasu w domu powinniśmy zaplanować takie czynności, które lubimy albo które są pożyteczne - zajmą myśli i sprawią, że czas szybciej minie. Może to być gotowanie, czytanie, oglądanie filmów i "zaległych" seriali czy wiosenne porządki. Obowiązek przebywania w domu wymusza na nas zrezygnowanie z codzienności, a to oznacza, że mamy czas na odpoczynek. Warto też pomyśleć o nauce, rozwoju osobistym i pobudzeniu kreatywności.

Co robić jeśli odczuwasz napięcie lub lęk (Ministerstwo Zdrowia)ministerstwo zdrowia

6. Trzymać się planu

Dla komfortu psychicznego powinniśmy unikać ciągłego leżenia w łóżku i rozregulowania naszego rytmu dnia.

WIĘCEJ: JAK ZADBAĆ O ZDROWIE PSYCHICZNE W CZASIE PANDEMII

7. Bezpieczeństwo przy wychodzeniu z domu

Jeśli nasze wyjście z domu jest konieczne - na przykład do pracy lub na zakupy, należy zadbać o środki bezpieczeństwa. Ograniczenie ryzyka zakażenia można osiągnąć poprzez częste mycie i odkażanie rąk, niedotykanie twarzy, odpowiedni odstęp oraz brak kontaktu cielesnego z innymi ludźmi.

CZY WOLNO WYCHODZIĆ NA SPACERY I JEŹDZIĆ ROWEREM?

Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

8. Używki nie są dobrą drogą

W tym trudnym czasie może się wydawać, że alkohol i inne używki przyniosą ulgę. Jednak należy unikać takiego sposobu rozwiązywania problemów. W ten sposób możemy osiągnąć zupełnie odwrotny efekt, a nasz stan psychofizyczny się pogorszy. Zagrożenie epidemiologiczne przeminie, a ewentualne uzależnienie może pozostać na długie lata.

Zamiast tego poleca się redukcję napięcia w zdrowy sposób, na przykład poprzez jednoosobową aktywność fizyczną, bezpieczny kontakt z innymi ludźmi i inne czynności, które sprawiają przyjemność.

Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek (Ministerstwo Zdrowia)ministerstwo zdrowia

9. Pomoc bliskim

Niektórzy, zwłaszcza osoby starsze lub należące do grupy o zwiększonym ryzyku ciężkiego przebiegu choroby, mogą potrzebować naszej pomocy. Zawsze warto zadzwonić i zapytać, czy nie jest potrzebna im dodatkowa pomoc na przykład przy zakupach.

EPIDEMIOLOG: COVID-19 TO NIE TYLKO CHOROBA STARSZYCH OSÓB

"ŻYCIE SENIORÓW JEST SZCZEGÓLNIE ZAGROŻONE"

W sieci można znaleźć przydatne informacje, które mogą nas zainspirować do różnych rodzajów wolontariatu na odległość lub włączanie się w różne ważne działania pomocowe takie jak tworzenie grup wsparcia.

10. Zadbaj o innych

Nie należy stygmatyzować chorych oraz obwiniać ich o chorobę.

Ci, którzy zakończyli izolację i leczenie, nie zarażają wirusem i kontakt z nimi jest bezpieczny.

Całodobowa infolinia NFZ w sprawie koronawirusa (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

Autor: kw/aw / Źródło: ministerstwo zdrowia

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy z soboty na niedzielę nad częścią Polski wciąż będą przechodziły burze z gradem. Sprawdź, gdzie będzie niebezpieczne.

IMGW ostrzega. Niebezpieczna noc

IMGW ostrzega. Niebezpieczna noc

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Jak podały lokalne media, pożar lasu wybuchł w gminie Bobrowiec w słowackich Tatrach. Na miejsce skierowani zostali strażacy z Liptowskiego Mikułasza. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Ogień w słowackich Tatrach

Ogień w słowackich Tatrach

Źródło:
teraz.sk, Kontakt24

Kolejne dni pozwolą nam odpocząć od gwałtownych zjawisk atmosferycznych. W niedzielę burze spodziewane są jedynie nad częścią kraju, a w przyszłym tygodniu zanikną. Spokojniejszej aurze towarzyszyć ma jednak ochłodzenie. Napływ chłodnych mas powietrza będzie szczególnie odczuwalny nad ranem - temperatura przy gruncie może spadać nawet do -5 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Arktyczne powietrze przyniesie nam mroźne poranki

Pogoda na 5 dni. Arktyczne powietrze przyniesie nam mroźne poranki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodzą nad Polską w sobotę. Trzeci dzień majówki przyniósł gwałtowne zjawiska atmosferyczne, a miejscami konieczne były interwencje strażaków. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Gradobicia i silne podmuchy. Gdzie interweniowali strażacy?

Gradobicia i silne podmuchy. Gdzie interweniowali strażacy?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 04.05. Noc miejscami przyniesie opady deszczu, lokalnie może także zagrzmieć. W dzień burz będzie niewiele, ale dzień zapowiada się pochmurno i deszczowo. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 19 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 04.05. W nocy mogą jeszcze wystąpić burze

Pogoda na jutro - niedziela 04.05. W nocy mogą jeszcze wystąpić burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sobota w części kraju przyniesie gwałtowną pogodę za sprawą burz. Zjawiskom mają towarzyszyć silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Sprawdź na mapach, w których regionach Polski się ich spodziewać.

Te mapy pokazują, gdzie w sobotę spodziewać się burz

Te mapy pokazują, gdzie w sobotę spodziewać się burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niewielki samolot z pięcioma osobami na pokładzie musiał awaryjnie lądować na boliwijskich bagnach. Zanim udało się dotrzeć do maszyny, jej pasażerowie byli uwięzieni na podmokłym terenie przez 36 godzin, a wokół pływały aligatory. Nikomu jednak nic się nie stało.

Katastrofa samolotu. Spędzili 36 godzin na bagnach wśród aligatorów

Katastrofa samolotu. Spędzili 36 godzin na bagnach wśród aligatorów

Źródło:
BBC, Reuters

Wiosna w pełni, wraz z nią pojawiają się kleszcze i ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki. Wirusolożka i immunolożka profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska mówiła na antenie TVN24, że obecnie niebezpieczeństwo związane z tymi pasożytami występuje nie tylko w lasach, jak bywało wcześniej.

Są maleńkie "jak główka szpilki", stwarzają duże zagrożenie

Są maleńkie "jak główka szpilki", stwarzają duże zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w piątek nad częścią Polski. Strażacy interweniowali ponad 300 razy, głównie usuwając połamane gałęzie. Przejściu zjawisk towarzyszyły groźnie wyglądające zjawiska - w województwie podlaskim na niebie pojawił się wał szkwałowy. Jego nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Taki widok nie wróży nic dobrego. Nagranie

Taki widok nie wróży nic dobrego. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP

3 maja w Polsce przypada Dzień Długu Ekologicznego 2025. To dzisiaj wyczerpana zostanie przypisana dla naszego kraju pula zasobów naturalnych. Po tym będziemy zużywać to, czego natura nie zdąży odnowić, co przyczynia się miedzy innymi do pogłębiania kryzysu klimatycznego.

Gdyby przyjąć polski model, "ludzkość potrzebowałaby dwóch planet"

Gdyby przyjąć polski model, "ludzkość potrzebowałaby dwóch planet"

Źródło:
PAP

W świetle danych meteorologicznych z ostatnich dekad majówki w Polsce to często całe spektrum zjawisk pogodowych, jakie pojawiają się w ciągu całego tego miesiąca, jak i w ciągu całej wiosny. Maj to miesiąc, w którym odnotować możemy zarówno rekordy zimna, jak i ciepła. Zarówno w XX wieku, jak i w ostatnich dekadach na początku maja napływały do naszego kraju masy powietrza z Arktyki, niosące opady śniegu oraz mróz. Płynęły również masy powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki, niosące wzrost temperatury do 30 stopni Celsjusza.

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Źródło:
TVN24+

W piątek na terenie rezerwatu "Źródliska Jasiołki" niedaleko Woli Wyżnej, w pobliżu granicy ze Słowacją, wybuchł pożar. Strażacy gasili go blisko pięć godzin.

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Organ zajmujący się ochroną praw człowieka bada doniesienia, według których ​​ponad 100 dzieci w indyjskim mieście Mokama zachorowało po zjedzeniu szkolnego obiadu. W posiłku znaleziono martwego węża.

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Źródło:
BBC

Arapaima to jedna z największych na świecie słodkowodnych ryb. Jak alarmują brazylijscy naukowcy, gatunek szybko rozprzestrzenia się w tamtejszych rzekach, wpływając negatywnie na lokalne ekosystemy. Pokaźnych rozmiarów ryba jeszcze kilkadziesiąt lat temu była uznawana za wymarłą.

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Źródło:
PAP, UOL, DOL, tvnmeteo.pl

Gwałtowna burza przeszła przez zachodnią część amerykańskiego miasta Cleveland położonego w stanie Ohio. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami, które runęło na pobliski dom.

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Źródło:
CNN, cleveland19.com, fox8.com

Do części Polski dotarła niewielka porcja pyłu saharyjskiego, co może skutkować lekkim zmętnieniem koloru nieba. Skąd się wzięło to zjawisko i jak długo z nami zostanie? Sprawdź.

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czasami rozróżnienie, które drzewa pylą najbardziej, sprawia problemy nawet ekspertom. Naukowcy z kilku amerykańskich uczelni opracowali metodę, która może w tym pomóc. Do jej stworzenia wykorzystano sztuczną inteligencję.

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Źródło:
University of Texas - Arlington

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ma wejść w atmosferę Ziemi w drugim tygodniu maja. Obiekt, który miał zebrać informacje na temat atmosfery Wenus, na skutek problemu technicznego spędził ponad pół wieku na orbicie okołoziemskiej. Badacze wciąż nie wiedzą, w którym miejscu mogą spaść fragmenty sondy - a niewykluczone, że i cały obiekt.

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", space.com, EarthSky

Na zachód od Jerozolimy szaleją pożary. Ponad sto zastępów strażaków i samoloty gaśnicze wciąż walczą z ogniem trawiącym lasy - poinformowała w czwartek izraelska straż pożarna. Otwarto zamknięte wcześniej drogi i kolej łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem.

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Times of Israel, BBC

Alergia na orzechy dotyka nawet jednego na 200 dorosłych - donosi stacja BBC. Może wywołać różne reakcje, od łagodnych, jak swędzenie i pokrzywka, po ciężkie, takie jak wstrząs anafilaktyczny. 28-letniemu Chrisowi udało się pokonać alergię na orzeszki ziemne, choć pewnego dnia prawie przez nią umarł. - Teraz jem je codziennie na śniadanie - powiedział w rozmowie z BBC.

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Źródło:
BBC

Burze nadciągnęły nad Nową Zelandię. W stolicy kraju Wellington wydane zostało czerwone ostrzeżenie przed porywistym wiatrem - podmuchy są tam najsilniejsze od ponad dekady. Na południowej wyspie, w mieście Christchurch, ulewy spowodowały powodzie błyskawiczne. W regionie ogłoszono stan wyjątkowy.

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Źródło:
Reuters, The NZ Herald

Łosie spacerowały po ulicy na warszawskim Bemowie. Jak opowiadała Reporterka24, która uwieczniła ich wyprawę, zwierzęta nie wydawały się wystraszone. Przedstawiciele tego gatunku czasami pojawiają się w lasach otaczających Warszawę.

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Źródło:
Kontakt24, Lasy Miejskie Warszawa

Majówka jak co roku przyciąga w Tatry tłumy odwiedzających. Tragedia, do jakiej doszło na Rysach w weekend, pokazuje jednak, że góry pozostają niebezpieczne nawet wtedy, gdy u ich podnóży panuje łagodna, wiosenna aura. Dla osób, które nie mają doświadczenia we wspinaczce, nierozsądna wyprawa może skończyć się tragicznie. O zasadach bezpieczeństwa, które każdy z nas powinien znać przed wyjściem w góry, rozmawialiśmy z przewodnikiem tatrzańskim i edukatorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomaszem Zającem.

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

Źródło:
TVN24+

Czym żywią się wilki żyjące w rejonie Ujścia Warty? - Pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni odżywiają się przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - donoszą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Źródło:
PAP

Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Źródło:
Cornell University, USGS

Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Źródło:
Reuters, Shafaq News

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News