Zewsząd docierają do nas informacje na temat koronawirusa SARS-CoV-2. Wiele z nich może powodować u nas pogorszenie nastroju, lęk, a nawet panikę. Przeczytaj, jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne.
Nie wszyscy potrafią odnaleźć się w świecie z pandemią i zaakceptować związane z tym zmiany w codziennym funkcjonowaniu. W tym okresie powinniśmy zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Podpowiadamy, jak osiągnąć równowagę.
1. Nadmiar informacji a zdrowie psychiczne
Ciągłe narażenie na nadmiar informacji związanych z pandemią COVID-19 może znacznie wpłynąć na nasz nastrój. Warto wyznaczyć sobie granicę w sprawdzaniu nowych wiadomości. Wystarczy raz lub dwa razy dziennie sprawdzić komunikaty pojawiające się w wiarygodnych źródłach informacji.
Warto też od czasu do czasu robić sobie przerwę od mediów społecznościowych, które w obecnym czasie również są jednym z kanałów informacyjnych dotyczących koronawirusa. Taka pauza jest wskazana zwłaszcza jeśli odczuwamy niepokój i lęk.
Powinniśmy zadbać nie tylko o swój komfort psychiczny, ale i bliskich nam osób lub naszych znajomych na portalach społecznościowych. Nie zamieszczajmy tak zwanych fake newsów (nieprawdziwych informacji). Zawsze powinniśmy sprawdzać, czy takie wiadomości, łańcuszki są prawdziwe.
Do naszego samopoczucia i potrzeb powinniśmy dostosować liczbę i rodzaj informacji. Niektóre informacje mogą poprawić nastrój, jak na przykład ta o poprawie jakości powietrza na świecie. W ten sposób zbudujemy swego rodzaju odporność psychiczną w tym trudnym dla wszystkim czasie.
2. Kontakty społeczne? Tak, ale na odległość
Warto zadbać o swoje znajomości i bliskich. Mimo czasu izolacji powinniśmy zadzwonić, przeprowadzić wideokonferencję czy napisać do nich przez internet. Jeśli coś nas martwi i niepokoi, powinniśmy podzielić się tym z bliskimi. Dobrze też zapytać o ich samopoczucie. Wspólnie łatwiej poradzić sobie z problemami.
3. Aktywność fizyczna
Wysiłek fizyczny należy zaplanować tak, by nie narażać na zakażenie siebie i innych. Osoby objęte kwarantanną lub te, które z innych powodów nie mogą wychodzić na zewnątrz, powinny ćwiczyć w domu. Jeżeli nie jesteśmy objęci kwarantanną, a oficjalne komunikaty nie zabraniają wychodzenia na zewnątrz, możemy wybrać się krótki spacer - samemu lub z domownikami.
4. Zadbaj o sen i odżywianie
Aby zachować lepsze samopoczucie, powinniśmy pamiętać o odpowiednio długim śnie i odżywianiu.
5. Zaplanuj czas izolacji
Podczas spędzania czasu w domu powinniśmy zaplanować takie czynności, które lubimy albo które są pożyteczne - zajmą myśli i sprawią, że czas szybciej minie. Może to być gotowanie, czytanie, oglądanie filmów i "zaległych" seriali czy wiosenne porządki. Obowiązek przebywania w domu wymusza na nas zrezygnowanie z codzienności, a to oznacza, że mamy czas na odpoczynek. Warto też pomyśleć o nauce, rozwoju osobistym i pobudzeniu kreatywności.
6. Trzymać się planu
Dla komfortu psychicznego powinniśmy unikać ciągłego leżenia w łóżku i rozregulowania naszego rytmu dnia.
7. Bezpieczeństwo przy wychodzeniu z domu
Jeśli nasze wyjście z domu jest konieczne - na przykład do pracy lub na zakupy, należy zadbać o środki bezpieczeństwa. Ograniczenie ryzyka zakażenia można osiągnąć poprzez częste mycie i odkażanie rąk, niedotykanie twarzy, odpowiedni odstęp oraz brak kontaktu cielesnego z innymi ludźmi.
8. Używki nie są dobrą drogą
W tym trudnym czasie może się wydawać, że alkohol i inne używki przyniosą ulgę. Jednak należy unikać takiego sposobu rozwiązywania problemów. W ten sposób możemy osiągnąć zupełnie odwrotny efekt, a nasz stan psychofizyczny się pogorszy. Zagrożenie epidemiologiczne przeminie, a ewentualne uzależnienie może pozostać na długie lata.
Zamiast tego poleca się redukcję napięcia w zdrowy sposób, na przykład poprzez jednoosobową aktywność fizyczną, bezpieczny kontakt z innymi ludźmi i inne czynności, które sprawiają przyjemność.
9. Pomoc bliskim
Niektórzy, zwłaszcza osoby starsze lub należące do grupy o zwiększonym ryzyku ciężkiego przebiegu choroby, mogą potrzebować naszej pomocy. Zawsze warto zadzwonić i zapytać, czy nie jest potrzebna im dodatkowa pomoc na przykład przy zakupach.
W sieci można znaleźć przydatne informacje, które mogą nas zainspirować do różnych rodzajów wolontariatu na odległość lub włączanie się w różne ważne działania pomocowe takie jak tworzenie grup wsparcia.
10. Zadbaj o innych
Nie należy stygmatyzować chorych oraz obwiniać ich o chorobę.
Ci, którzy zakończyli izolację i leczenie, nie zarażają wirusem i kontakt z nimi jest bezpieczny.
Autor: kw/aw / Źródło: ministerstwo zdrowia