Najnowsze

Indie mają już pierwsze zdjęcia Czerwonej Planety. Mangalyaan spisuje się na medal

Najnowsze

ISROPierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez indyjskiego satelitę

Mangalyaan, indyjski statek kosmiczny, który w środę dotarł na marsjańską orbitę, wykonał już pierwsze zdjęcia Czerwonej Planety.

W czwartek świat obiegło pierwsze zdjęcie, które wykonał Mangalyaan. Zaledwie dzień wcześniej naukowcy wiwatowali, gdy do centrum dowodzenia w Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych dotarł sygnał od satelity.

Fotografia z kosmosu

Sonda wykonała serię zdjęć, ale tylko jedno zostało opublikowane przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych. Fotografia została wykonana w odległości 7 300 kilometrów od powierzchni Marsa. Widać na niej czerwoną barwę planety oraz wiele kraterów, powstałych po uderzeniach meteorytów.

Badania Marsa

Statek kosmiczny ma na celu zbadanie Marsa. Sonda będzie badać powierzchnię, skład mineralny i klimat czwartej planety Układu Słonecznego. Specjalistom z Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych zależy również na tym, by sprawdzić zawartość metanu w atmosferze Marsa. Dzięki temu uda się odnaleźć ewentualne ślady życia na Czerwonej Planiecie.

73 miliony dolarów

Koszt całej misji na Marsa wynosi 4,5 mld rupii, co wynosi około 73 miliony dolarów. Indie dzięki temu sukcesowi dorównają Europejskiej, Rosyjskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA.Na świecie podjęto 51 prób dotarcia do orbity, jedynie 21 dotarło do celu po wielokrotnej próbie.

Indie prowadzą program kosmiczny od 1963 roku, w tym czasie na orbitę naszej planety wysłały wiele satelitów.

Autor: mab, AD/map,kt / Źródło: PAP/ENEX/phys.org

Źródło zdjęcia głównego: ISRO

Pozostałe wiadomości