Kolejne godziny w południowo-zachodniej części kraju mogą upłynąć z niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Obowiązują tam ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed burzami z gradem. Prognozowane są porywy wiatru osiągające nawet 90 kilometrów na godzinę.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alarmy obowiązują w województwach:
- dolnośląskim, gdzie ważne będą do godziny 23.30 w środę;
- opolskim, gdzie ważne będą do godz. 23.30 w środę;
- śląskim (z wyłączeniem północnych powiatów), gdzie ważne będą do godz. 2 w czwartek;
- lubuskim (z wyłączeniem powiatów północnych), gdzie ważne będą do godz. 2 w czwartek;
- wielkopolskim (z wyłączeniem powiatów północnych i wschodnich), gdzie ważne będą do godz. 2 w czwartek.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie 40 l/mkw. oraz porywy wiatru do 80 kilometrów na godzinie, lokalnie 90 km/h. Miejscami pojawi się grad.
Prognoza zagrożeń na czwartek
Następnego dnia, jak przewiduje IMGW, burze z gradem możliwe są w województwach: zachodniopomorskim, dolnośląskim, opolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim oraz śląskim i małopolskim z wyłączeniem południowych powiatów. Tam głównym zagrożeniem mają być intensywne opady deszczu, którym mogą towarzyszyć burze.
Prognoza zagrożeń na piątek
W piątek burz z gradem należy spodziewać się w innej części kraju. Synoptycy przewidują wystąpienie ich w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i mazowieckim.
Ostrzeżenia hydrologiczne
IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia na terenie województwa małopolskiego, które dotyczą zlewni górnego Dunajca. W związku ze spływem wód roztopowych spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. W przypadku wystąpienia prognozowanych w środę i czwartek opadów burzowych zjawisko może mieć charakter gwałtowny. Alarmy ważne będą do godziny 9 w piątek.
ALARMY PIERWSZEGO STOPNIA
Obowiązują też alarmy hydrologiczne pierwszego stopnia w województwach:
- śląskim, w zlewni Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły po kaskadę zbiorników, Olzy, Rudy;
- opolskim, w zlewni Kłodnicy, Psiny, Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, Straduni, Małej Panwi, Osobłogi,
- dolnośląskim, w zlewni Nysy Kłodzkiej do Zbiornika Nysa i Ścinawka, górnej Ślęzy do Borowa, dolnej Bystrzycy (Czarna Woda i Strzegomka), Kaczawki od Dunina (bez górnej Skorej) do ujścia, Odry od Ścinawy do Głogowa, Odry od Głogowa do ujścia Bobru, Bobru od Bobrzycy do ujścia (bez Kwisy i Czernej Wielkiej), Bobru od Zb. Pilchowice do Bobrzycy, Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu, Widawki, górnej Kwisy do Zb. Leśna, Nysy Łużyckiej od Zgorzelca do ujścia, Czernej Wielkiej oraz Polski Rów;
- lubuskim, w zlewni środkowej Warty od Wełny do Noteci,
- wielkopolskim, w zlewni Wełny, dolnej Prosny, rzek: Niesób, Ołobok, Bawół i Wrześnica, środkowej Warty od Zb. Jeziorsko do Wełny.
W obszarach występowania prognozowane są opady burzowe, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia.
Ostrzeżenia ważne będą do godziny 9 w piątek.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia?
Jak mówi definicja IMGW, pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych – przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Autor: kw,ps/map,dd / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock