Imbir ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, ma właściwości rozgrzewające i odchudzające. Jak wykorzystać go w walce z przeziębieniem? O imbirze i jego właściwościach opowie dziennikarka Agnieszka Cegielska.
Imbir jest afrodyzjakiem, ale ma także właściwości lecznicze. Może pomóc w przeziębieniu, przy bólu gardła. Można przygotować specjalny napar z imbirem, z kurkumą, cytryną i miodem. Warto także podczas przeziębienia wymoczyć nogi w imbirze, aby się rozgrzać. Do gorącej wody trzeba zetrzeć trochę imbiru i wymoczyć nogi przez 15 minut. Potem natychmiast trzeba udać się do łóżka, aby się wygrzać.
A co z osobami, które mają podwyższone ciśnienie?
Czy są jakieś przeciwwskazania w stosowaniu imbiru? Jednak tak jak ze wszystkim, należy zachować umiar. Imbir rozgrzewa, więc rozrzedza krew. W czasie przeziębienia imbir należy pić wieczorem, przed pójściem do łóżka.
- W przypadku nadciśnienia, ja bym zawsze uważała - powiedziała Agnieszka Cegielska. - Jeżeli, to trzeba spróbować delikatnie - dodała.
Warto jednak zawsze skonsultować się z lekarzem.
Dzieciom też należy dodawać imbiru po trochu, nie za dużo, ponieważ jest ostry. Wystarczy plasterek na szklankę.
- Imbir działa świetnie dla osób, które mają problemy z podróżowaniem, na choroby lokomocyjne, na wszelkiego rodzaju niestrawności, na mdłości - tłumaczyła dziennikarka.
Może pomóc podczas ciąży, z różnymi dolegliwościami żołądkowymi i mdłościami.
Jak przechowywać imbir i jaki wybrać w sklepie?
Imbir powinien być jędrny i rozrośnięty, po rozkrojeniu powinien mieć świeży zapach i żółty kolor. Imbir należy przechowywać w chłodnym miejscu. Aby zachował świeżość nawet do kilku tygodni, warto zawinąć go w papierowy ręcznik, włożyć do plastikowej torby a następnie do lodówki.
Autor: AP/aw / Źródło: DDTVN, x-news
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock