W ciągu najbliższych godzin na północy Polski niebezpieczny będzie silny wiatr, którego prędkość w porywach osiągnie do 80 kilometrów na godzinę. Obowiązują alerty pierwszego stopnia. Na Bałtyku możliwy jest sztorm.
Alarm przed silnym wiatrem obowiązuje w województwie pomorskim, w powiatach: puckim, wejherowskim, lęborskim i słupskim. Ważny będzie do godz. 1 w nocy z wtorku na środę.
Wiatr powieje ze średnią prędkością od 50 do 60 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu i południowego zachodu.
Sztorm na Bałtyku
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało we wtorek ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na Bałtyku. Wiatr południowo-zachodni, skręcający na zachód, w strefie brzegowej województw pomorskiego i zachodniopomorskiego może osiągnąć w porywach od 7 do 8 stopni w skali Beauforta. Miejscami możliwe są przelotne opady deszczu.
Przy ósmym stopniu w skali Beauforta wiatr jest na tyle silny, że łamie gałęzie i utrudnia chodzenie. Sztormowa pogoda na Bałtyku utrzyma się przynajmniej do godziny 22. Synoptycy podkreślają, że ostrzeżenie może być kontynuowane, dlatego zalecają ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.
Prognoza zagrożeń na czwartek
W czwartek synoptycy IMGW planują wydać żółte alarmy przed silnym wiatrem w woj. zachodniopomorskim. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu.
Prognoza zagrożeń na piątek
Również w piątek mogą pojawić się ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Jego porywy osiągną maksymalnie 80 km/h. Synoptycy planują wydać je na terenie woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Ostrzeżenie pierwszego stopnia według definicji oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecane są ostrożność i śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego
Autor: kw,ps,dd,anw/rp,map,aw/rp / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Maxpixel (CC0)