Gigantyczną falę plazmy wyrzuciło Słońce w piątek 19 października. Niezwykle widowiskową protuberancję udało się uchwycić satelicie NASA.
W piątek 19 października, około godziny 10.15 czasu polskiego, na Słońcu miała miejsce tzw. protuberancja. Protuberancją nazywamy, w uproszczeniu, "języki"ekstremalnie gorącej plazmy, które pojawiają się ponad brzegiem tarczy słonecznej i często nad nią falują.
Jak wiele Ziem
Protuberancję, do której doszło w piątek, udało się uchwycić satelicie NASA, który bada naszą dzienną gwiazdę - Solar Dynamics Observatory (SDO). Na zdjęciach wykonanych przez aparat pracujący w tzw. skrajnym ultrafiolecie widać, że protuberancja była gigantyczna. Jak podkreślają astronomowie NASA, miała ona wielkość przewyższającą kilkakrotnie rozmiary Ziemi.
Na wiosnę 2013 roku więcej
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie SDO - a co za tym idzie i my - zobaczy wiele protuberancji. Stanie się tak dlatego, że na wiosnę 2013 roku Słońce osiągnie maksimum swojej aktywności w 11-letnim cyklu, który rozpoczął się na przełomie lat 2008/2009.
Autor: map / Źródło: space.com