Fala wezbraniowa przetacza się przez Mazowsze

Fala wezbraniowa na Wiśle 21.05
Fala wezbraniowa na Wiśle 21.05
Fala wezbraniowa na Wiśle 21.05

Stopniowo maleje liczba przekroczonych stanów alarmowych na wodowskazach w całym kraju. Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle przemieszcza się na granicy Lubelszczyzny i Mazowsza (stany alarmowe przekroczone o 50-80 cm.) Według aktualnego modelu wyniesie około 698 cm, co oznacza przekroczenie stanu alarmowego o 40 cm.

Poziom fali wezbraniowej na warszawskim odcinku Wisły stabilizuje się - od północy zanotowano jej przyrost jedynie o kilka centymetrów. Noc przebiegła spokojnie - powiedział PAP w środę rano Bogusław Turlej ze służby dyżurnej miasta.

Stan alarmowy w Warszawie Stan alarmowy (650 cm) Wisła w Warszawie osiągnęła we wtorek o godz. 15. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pozyskiwanych z automatycznych czujników, o północy poziom wody wynosił 688 cm, a do godziny 6 wzrósł o kolejne 9 cm - do 697 cm. Obecnie (godz.8.00) wynosi 698 cm. Służba dyżurna miasta i warszawska straż pożarna poinformowała PAP w środę rano, że o godz. 6 stan wody był o 1 cm niższy od zanotowanego przez IMGW. Jak podkreślił Turlej, była to pierwsza godzina, kiedy wysokość fali wezbraniowej nie wzrosła.

Spokojna noc Kpt. Michał Konopka z zespołu prasowego Komendy Miejskiej warszawskiej PSP powiedział, że noc była spokojna - nie było potrzeby interwencji strażaków. Według wtorkowych zapowiedzi władz miasta fala wezbraniowa na Wiśle w Warszawie w środę rano miała osiągnąć stan kulminacyjny 700 cm. Przez miasto ma ona przemieszczać się ok. 36 godzin, czyli znacznie krócej niż cztery lata temu. Dzięki temu wały przeciwpowodziowe nie będą narażone na długotrwałe nasiąkanie.

Zapewnienia władz Prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że Warszawa jest bezpieczna i lepiej przygotowana na wysoką wodę niż w 2010 r., kiedy to fala wezbraniowa w kulminacyjnym momencie osiągnęła poziom 780 cm i przemieszczała się przez miasto przez około trzy doby. Podkreśliła, że od tego czasu podwyższony i zabezpieczony został m.in. ponad sześciokilometrowy odcinek Wału Zawadowskiego, a na wszystkie inwestycje przeciwpowodziowe Warszawa wydała łącznie ok. 40 mln zł.

Stan wody na Wiśle w Warszawie 21.05 godz. 06.50
Stan wody na Wiśle w Warszawie 21.05 godz. 06.50

Najgorzej było w 1962r. Największa po II wojnie światowej fala wezbraniowa przeszła przez Warszawę w 1962 r. Wówczas stan rzeki wyniósł 787 cm. W maju i czerwcu 2010 r. przez Warszawę przepływały dwie fale wezbraniowe; poziom wody sięgał wówczas 780 cm i był wyższy od stanu alarmowego o 130 cm.

Na Odrze sytuacja jest stabilna. Fala wezbraniowa ulega wydłużeniu i wypłaszczeniu. Aktualnie znajduje się na odcinku Ścinawa-Głogów (woj. dolnośląskie). Stany alarmowe przekroczone są o 40-60 cm. W związku z prognozowanymi burzami, na wschodzie kraju możliwe są gwałtowne, krótkotrwałe wzrosty poziomu wody, które mogą spowodować lokalne podtopienia (zlewnia Wieprza, rzeki Krzna i Bug, mniejsze bezpośrednie dopływy Wisły oraz zlewnie zurbanizowane). Stany alarmowe przekroczone są na 15 stacjach wodowskazowych (najwięcej w zlewni Wisły od Sanu do Narwi), ostrzegawcze na 32 stacjach wodowskazowych (najwięcej w zlewni Górnej Wisły).

Stany alarmowe i ostrzegawcze. Aktualna sytuacja hydrologiczna
Stan wody na Wiśle w Warszawie 21.05 godz. 06.50
Stan wody na Wiśle w Warszawie 21.05 godz. 06.50

Obowiązujące ostrzeżenia IMGW:

- hydrologiczne 3/3 – wzrost poziomów wody i przekroczone stany alarmowe na terenie województw: mazowieckiego (przemieszczanie fali wezbraniowej na Wiśle), dolnośląskiego(przemieszczanie fali wezbraniowej na Odrze) i łódzkiego (zlewnia Pilicy); - hydrologiczne 2/3 – wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, punktowo alarmowych, na terenie województw kujawsko-pomorskiego (Wisła) i lubuskiego (Odra); - hydrologiczne 1/3 – w związku z prognozowanymi burzami możliwe są gwałtowne, krótkotrwałe wzrosty poziomów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na terenie województwa lubelskiego; - meteorologiczne 1/3 – burze z gradem na terenie województw podlaskiego i lubelskiego.

Obowiązujące alarmy przeciwpowodziowe

- woj. lubelskie – powiaty: kraśnicki, opolski, puławski, rycki; gminy: Wilków, Józefów nad Wisłą, Izbica, Stężyca, Łaziska, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy, Annopol, miasta: Puławy, Dęblin Krasnystaw; - woj. świętokrzyskie – gminy: Połaniec, Nowy Korczyn, Tarłów, Ożarów; powiat sandomierski; - woj. mazowieckie – gminy: Maciejowice, Wilga, Magnuszew, Sieciechów, Gniewoszów, Kozienice, Chotcza, Solec nad Wisłą, Lucimia, Andrzejów, Góra Kalwaria, Konstancin Jeziorna, Sobienie-Jeziory, Karczew, Otwock, Józefów, m. Warszawa.

Szczegółowa sytuacja w województwach

- mazowieckie – Wojewoda Mazowiecki zalecił kontrolę miejsc przy wałach przeciwpowodziowych oraz postawienie w stan gotowości wszystkich służb. Trwają działania zabezpieczające przed podtopieniami w dzielnicy Warszawa-Wawer (ul. Rychnowska, budynki nie są bezpośrednio zagrożone, nie zarządza się ewakuacji). Na terenie powiatu otwockiego ewakuowano 10 dzieci. Planowana jest ewakuacja 23 osób i około 160 sztuk bydła. W powiecie zwoleńskim zalane są tereny rolnicze - ponad 350 ha. Podtopionych zostało 18 gospodarstw w miejscowościach Lucimia i Andrzejów. Nieprzejezdne są 2 drogi powiatowe i 4 gminne;

Systematycznie podnosi się poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej (Mazowieckie). Rzeka przekroczyła tam stany alarmowe. Rośnie tempo przyboru wody. W rejonie tym fala wezbraniowa spodziewana jest z czwartku na piątek. - W środę rano w Wyszogrodzie poziom Wisły wynosił 614 cm, czyli o 64 cm powyżej stanu alarmowego, a w Kępie Polskiej 519 cm, czyli o 19 cm ponad stan alarmowy – poinformowała PAP rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak. W związku z sytuacją na Wiśle i spodziewanym dalszym wysokim przyborem rzeki od wtorku w Płocku obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, a w siedmiu okolicznych gminach: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów alarm powodziowy. W rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej w ciągu doby poziom Wisły wzrósł średnio o metr. Tempo przyboru wody wzrasta. W Wyszogrodzie podtopiony został nadwiślański bulwar. W Płocku rzeka podniosła się w ciągu doby mniej więcej o pół metra. We wtorek rano na wszystkich czterech wodowskazach w mieście poziom Wisły utrzymywał się jeszcze poniżej stanów ostrzegawczych – poinformował PAP Konrad Kozłowski z płockiego Urzędu Miasta. Według przewidywań, w czwartek wieczorem lub w nocy fala kulminacyjna na Wiśle może spowodować wzrost poziomu wody w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej do 700 cm. Z kolei w Płocku kulminacja fali wezbraniowej może przekroczyć stan alarmowy o metr do półtora metra. Byłby to poziom mniej więcej o metr niższy od odnotowanego w 2010 r., gdy powódź dwukrotnie nawiedziła dwie podpłockie gminy: Słubice i Gąbin. Według prognoz fala kulminacyjna na Wiśle będzie przepływała przez Płock dwa do trzech dni. W mieście już we wtorek rozpoczęto umacnianie wiślanych brzegów i wałów przeciwpowodziowych. Wały w najbardziej newralgicznych miejscach, czyli w najniżej położonej części Płocka – dzielnicy Borowiczki zabezpieczane są przez strażaków folią i workami z piaskiem. Z uwagi na bezpieczeństwo osób i mienia wszystkie imprezy zaplanowane w Płocku od piątku do niedzieli nad Wisłą zostały odwołane. W związku z tym w sobotę nie odbędzie się Dzień Wisły - impreza plenerowa, której częścią miały być m.in. targ rybny na płockim bulwarze, a na rzece pokazy żeglarskie i ratownictwa wodnego. Mieszkańców miasta i pracodawców zobowiązano do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego i potencjalnego zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku. Ze względu na sytuację na Wiśle w Płocku oraz w siedmiu nadwiślańskich gminach tego powiatu wszystkie służby, w tym straż pożarna i centra zarządzania kryzysowego, postawiono w stan gotowości. Zarządzono systematyczne patrolowanie wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły.

Fala wezbraniowa w Warszawie, stan na godz 6.20
Fala wezbraniowa w Warszawie, stan na godz 6.20

- lubelskie –obniża się systematycznie poziom wody w Wiśle na terenie woj. lubelskiego, choć rzeka w środę rano płynęła nadal powyżej stanów alarmowych. W Annopolu poziom Wisły w środę rano wyniósł 607 cm i przekraczał stan alarmowy o ponad pół metra. W ciągu dziewięciu godzin poziom wody obniżył się tam o 13 cm - poinformował rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Marcin Bielesz. W niżej położonych Puławach stan alarmowy był przekroczony o 70 cm, ale i tam w ciągu dziewięciu godzin odnotowano spadek o blisko 40 cm. W Dęblinie Wisła płynęła w środę rano ok. 40 cm powyżej stanu alarmowego, a w ciągu dziewięciu godzin poziom wody obniżył się o ok. 30 cm. - Sytuacja się uspokaja, nic złego się nie wydarzyło - powiedział PAP rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Lublinie Tomasz Stachyra. W nadwiślańskich powiatach: kraśnickim, opolskim, puławskim i ryckim, w leżących na ich terenie gminach: Annopol, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy i Stężyca oraz miastach Puławy i Dęblin obowiązuje alarm powodziowy. Opada też poziom wody w rzece Wieprz w Krasnymstawie – rzeka w środę rano płynęła jeszcze 77 cm powyżej stanu alarmowego, ale w ciągu dziewięciu godzin poziom wody obniżył się o siedem centymetrów. Wzrost poziomu wody w tej rzece spowodowany jest m.in. spływem wód po gwałtownych ulewach i burzach, jakie przeszły w miniony weekend nad powiatami zamojskim i krasnostawskim oraz związanym z tymi opadami spuszczaniem wody ze zbiornika w Nieliszu. W Krasnymstawie również obowiązuje alarm powodziowy.we wtorek kontynuowano prace zabezpieczające na 3-kilometrowym odcinku wału w Kępie Gosteckiej. W Braciejowicach uszczelniano wał wiślany będący w remoncie. Na terenie miejscowości Krasnystaw wykonano wały zabezpieczające koronę drogi powiatowej nr 3122L. W podwalu Wisły utrzymywany jest mobilny system przeciwpowodziowy (MSPP) mająca na celu ochronę budynku Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie. Na terenie gminy Stężyca zalane są nieużytki i łąki - brak zagrożenia dla domostw; - kujawsko-pomorskie – w Mąkowarsku (pow. bydgoski) doszło do zapadnięcia się jezdni, najprawdopodobniej w wyniku podmycia przez rz. Sępolno. Na odcinku 1,5 km zamknięta jest droga wojewódzka nr 237; - świętokrzyskie - obniża się poziom Wisły w woj. świętokrzyskim. W środę rano na swoim świętokrzyskim odcinku rzeka nadal przekraczała stan alarmowy, ale - według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Kielcach – nie ma żadnego zagrożenia. W Sandomierzu o godz. 6:30 Wisła przekraczała o stan alarmowy o 9 cm – to o prawie pół metra mniej niż we wtorek popołudniu. Większy poziom wody jest w położonym na północ od Sandomierza Zawichoście – to o 60 cm więcej od stanu alarmowego, ale tendencja jest spadkowa. Podobnie jest w Annopolu, wzdłuż granicy woj. świętokrzyskiego i lubelskiego. Jak powiedział PAP dyżurny WCZK Jerzy Szeląg, wały na Wiśle są cały czas monitorowane przez służby biorące udział w akcji przeciwpowodziowej, ale nie ma żadnego zagrożenia.

- Muszą reagować na ewentualne uszkodzenia wałów i podsiąki, możliwe przy utrzymującym się długo wysokim poziomie wody - dodał. Alarmy powodziowe nadal obowiązują w nadwiślańskich gminach: Połaniec (pow. staszowski), Nowy Korczyn (pow. buski), Tarłów i Ożarów (pow. opatowski) oraz w całym powiecie sandomierskim. Inne rzeki w regionie przekraczają stany ostrzegawcze na 11 odcinkach i woda w nich nadal opada. Chodzi o Kamienną w Wąchocku, Koprzywiankę w Koprzywnicy, Czarną Nidę w Morawicy, Czarną Włoszczowską w Januszewicach, Czarną Staszowską w Połańcu i Staszowie oraz Nidę w Brzegach. - Wyjątkiem jest Nida w Pińczowie, gdzie poziom wody wzrasta, ale wynika to z faktu, iż rzeka ma dużą zlewnię – jej dopływy także przekraczają stany ostrzegawcze - wyjaśniał dyżurny WCZK.; - małopolskie - prowadzono działania związane z usuwaniem skutków podtopień. Odwoływane są alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe. Trwa szacowanie szkód i strat. W związku z powstaniem wyrwy w międzywalu na Dunajcu w Nowym Sączu wyłoniono wykonawcę, który natychmiast przystąpił do usuwania szkód. Wystąpiono do RZGW o naprawę uszkodzenia lewego brzegu rzeki Raba w Gdowie. W Kętach zniszczeniu uległ brzeg rzeki Soły. Powstała wyrwa o długości 150 metrów; - dolnośląskie - odwołane zostały wszystkie pogotowia oraz alarmy przeciwpowodziowe. Nie odnotowano zagrożeń dla ludności oraz strategicznych obiektów infrastrukturalnych. Trwa udrażnianie przepustów drogowych na rzece Kaczawa (pow. złotoryjski); - podkarpackie - wszystkie alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe zostały odwołane. W samorządach pracują komisje ds. szacowania szkód. Na chwilę obecną stwierdzono zasadność przyznania pomocy w formie zasiłków celowych do 6 tys. zł dla poszkodowanych 16 osób/rodzin z terenu gm. Ustrzyki Dolne; - śląskie - wszystkie alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe zostały odwołane. Do powiatów zostało wysłane pismo dotyczące wykazu strat w poszczególnych gminach. Na zlecenie wójta gminy Koszarawa wysadzono most na rzece Koszarawa. Prace związane z wyciągnięciem pozostałości z rzeki mają zostać przeprowadzone jutro; - opolskie – odwoływane są pogotowia przeciwpowodziowe.

Autor: PW/rp / Źródło: MAC, IMGW

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W piątek 2.05 nad częścią Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silny wiatr.

Gdzie jest burza? Linia nawałnic nad częścią kraju

Gdzie jest burza? Linia nawałnic nad częścią kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami niemal we wszystkich województwach. Lokalnie zjawiskom mogą towarzyszyć porywy wiatru do 90 kilometrów na godzinę oraz opady gradu. W kilku regionach obowiązują alarmy drugiego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali. Sprawdź, gdzie należy spodziewać się groźnych zjawisk.

Burze z gradem w 14 województwach. Alarmy IMGW mają nawet drugi stopień

Burze z gradem w 14 województwach. Alarmy IMGW mają nawet drugi stopień

Źródło:
IMGW

Pogoda na majówkę 2025. Weekend przyniesie części kraju burze z ulewnym deszczem i opadami gradu. W nowym tygodniu czeka nas ochłodzenie, miejscami temperatura nie przekroczy 11 stopni.

Czy odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk?

Czy odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek w wielu regionach Polski spodziewane są burze, którym towarzyszyć mają ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Niewykluczone, że lokalnie spadnie grad. Jak będzie wyglądać wędrówka gwałtownych zjawisk przez nasz kraj? Sprawdziła to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Tak będą wędrować burze. Sprawdź mapy

Tak będą wędrować burze. Sprawdź mapy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W świetle danych meteorologicznych z ostatnich dekad majówki w Polsce to często całe spektrum zjawisk pogodowych, jakie pojawiają się w ciągu całego tego miesiąca, jak i w ciągu całej wiosny. Maj to miesiąc, w którym odnotować możemy zarówno rekordy zimna, jak i ciepła. Zarówno w XX wieku, jak i w ostatnich dekadach na początku maja napływały do naszego kraju masy powietrza z Arktyki, niosące opady śniegu oraz mróz. Płynęły również masy powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki, niosące wzrost temperatury do 30 stopni Celsjusza.

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Źródło:
TVN24+

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega w piątek 2.05 przed burzami. SMS-owe ostrzeżenie otrzymali odbiorcy ośmiu województwach. Eksperci zalecają, by śledzić komunikaty pogodowe.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Gwałtowna burza przeszła przez zachodnią część amerykańskiego miasta Cleveland położonego w stanie Ohio. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami, które runęło na pobliski dom.

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Źródło:
CNN, cleveland19.com, fox8.com

Do części Polski dotarła niewielka porcja pyłu saharyjskiego, co może skutkować lekkim zmętnieniem koloru nieba. Skąd się wzięło to zjawisko i jak długo z nami zostanie? Sprawdź.

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czasami rozróżnienie, które drzewa pylą najbardziej, sprawia problemy nawet ekspertom. Naukowcy z kilku amerykańskich uczelni opracowali metodę, która może w tym pomóc. Do jej stworzenia wykorzystano sztuczną inteligencję.

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Źródło:
University of Texas - Arlington

Organ zajmujący się ochroną praw człowieka bada doniesienia, według których ​​ponad 100 dzieci w indyjskim mieście Mokama zachorowało po zjedzeniu szkolnego obiadu. W posiłku znaleziono martwego węża.

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Źródło:
BBC

Arapaima to jedna z największych na świecie słodkowodnych ryb. Jak alarmują brazylijscy naukowcy, gatunek szybko rozprzestrzenia się w tamtejszych rzekach, wpływając negatywnie na lokalne ekosystemy. Pokaźnych rozmiarów ryba jeszcze kilkadziesiąt lat temu była uznawana za wymarłą.

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Źródło:
PAP, UOL, DOL, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W piątek 2.05 w części kraju zagrzmi. Burzom towarzyszyć mogą obfite opady deszczu i silny wiatr, osiągający w porywach 90 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - piątek 2.05. W burzach może spaść grad

Pogoda na dziś - piątek 2.05. W burzach może spaść grad

Źródło:
tvnmeteo.pl

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ma wejść w atmosferę Ziemi w drugim tygodniu maja. Obiekt, który miał zebrać informacje na temat atmosfery Wenus, na skutek problemu technicznego spędził ponad pół wieku na orbicie okołoziemskiej. Badacze wciąż nie wiedzą, w którym miejscu mogą spaść fragmenty sondy - a niewykluczone, że i cały obiekt.

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", space.com, EarthSky

Na zachód od Jerozolimy szaleją pożary. Ponad sto zastępów strażaków i samoloty gaśnicze wciąż walczą z ogniem trawiącym lasy - poinformowała w czwartek izraelska straż pożarna. Otwarto zamknięte wcześniej drogi i kolej łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem.

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Times of Israel, BBC

Alergia na orzechy dotyka nawet jednego na 200 dorosłych - donosi stacja BBC. Może wywołać różne reakcje, od łagodnych, jak swędzenie i pokrzywka, po ciężkie, takie jak wstrząs anafilaktyczny. 28-letniemu Chrisowi udało się pokonać alergię na orzeszki ziemne, choć pewnego dnia prawie przez nią umarł. - Teraz jem je codziennie na śniadanie - powiedział w rozmowie z BBC.

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Źródło:
BBC

Burze nadciągnęły nad Nową Zelandię. W stolicy kraju Wellington wydane zostało czerwone ostrzeżenie przed porywistym wiatrem - podmuchy są tam najsilniejsze od ponad dekady. Na południowej wyspie, w mieście Christchurch, ulewy spowodowały powodzie błyskawiczne. W regionie ogłoszono stan wyjątkowy.

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Źródło:
Reuters, The NZ Herald

Łosie spacerowały po ulicy na warszawskim Bemowie. Jak opowiadała Reporterka24, która uwieczniła ich wyprawę, zwierzęta nie wydawały się wystraszone. Przedstawiciele tego gatunku czasami pojawiają się w lasach otaczających Warszawę.

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Źródło:
Kontakt24, Lasy Miejskie Warszawa

Majówka jak co roku przyciąga w Tatry tłumy odwiedzających. Tragedia, do jakiej doszło na Rysach w weekend, pokazuje jednak, że góry pozostają niebezpieczne nawet wtedy, gdy u ich podnóży panuje łagodna, wiosenna aura. Dla osób, które nie mają doświadczenia we wspinaczce, nierozsądna wyprawa może skończyć się tragicznie. O zasadach bezpieczeństwa, które każdy z nas powinien znać przed wyjściem w góry, rozmawialiśmy z przewodnikiem tatrzańskim i edukatorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomaszem Zającem.

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

Źródło:
TVN24+

Czym żywią się wilki żyjące w rejonie Ujścia Warty? - Pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni odżywiają się przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - donoszą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Źródło:
PAP

Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Źródło:
Cornell University, USGS

Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Źródło:
Reuters, Shafaq News

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Wychodzące koty powinny być zabezpieczane przed kleszczami. Chociaż statystycznie zwierzęta te rzadziej zapadają na choroby odkleszczowe niż psy, mogą przenosić te pajęczaki w pobliże ludzi. Weterynarze podkreślają również, że koty mają tendencję do maskowania swoich przypadłości, więc nie zawsze musimy wiedzieć, że są chore.

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Źródło:
PAP

Suche warunki panujące w wielu polskich lasach mogą sprzyjać zaprószeniu ognia. Leśnicy apelują, by pamiętać o tym podczas majówkowych wypraw w teren. Nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa turystów czekają wysokie kary.

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Źródło:
PAP, IMGW

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald