Po tym, jak potężne tornado przetoczyło się 9 kwietnia przez rolnicze tereny Fairdale w Illinois, krajobraz okolicy zmienił się nie do poznania. Domy zostały przekształcone w chaotyczne stosy drewna, a samochody leżą jak zabawki, rozrzucone przez dziecko.
Zdjęcia z kosmosu świetnie obrazują zniszczenia dokonane przez szalejącą wichurę. Obraz pochodzi z kamery OLI na satelicie Landsat 8. Został zrobiony nad północną częścią stanu Illinois 10 kwietnia 2015. Tornado zostawiło ślad w postaci linii zdewastowanej roślinności i zaoranej gleby w poprzek pół uprawnych.
Zdjęcie satelitarne
Górna granica rozdzielczości wynosi 15 metrów na piksel. Dlatego też trudno dostrzec pojedyncze domy na obrazie, wygenerowanym przez satelitę. Miasta przypominają tylko plamy szarości. Żeby ułatwić dostrzeżenie trasy tornada pośród otaczających pól, obraz został podkolorowany. Przedstawia połączenie różnych zdjęć, z których jedno uchwyciło krótkie fale podczerwone, bliską podczerwień oraz światło zielone. Żywa roślinność przedstawiona jest na zielono, a pola uprawne w odcieniu brązu.
Klątwa Fairdale
Dzięki temu zdjęciu satelitarnemu widać wyraźnie, jak wielkiego pecha miało 150 osób mieszkających w gminie Fairdale. Znaleźli się oni dokładnie na wąskiej drodze tornada. szlak zniszczeń zanika kilka kilometrów za osadą. Tak niewiele brakowało, by uniknąć zniszczeń. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami dwie osoby zostały zabite, a 20 zostało rannych. Zrównanych z ziemią zostało 70 domostw.
Odwołano się do historycznych danych, dotyczących tras tornad rzędu EF-4 oraz EF-5 (z wiatrem o prędkości od 267 km/h). Co dziwne, okazało się, że są one rzadkością w północnym Illinois, ale pojawiały się wcześniej.
Powyższa mapa powstała na podstawie narodowego serwisu pogodowego (NWS) i obrazuje lokalizację wszystkich ważnych tornad, które pojawiły się w regionie między 1950 a 2014 rokiem. Najsilniejsze tornada EF-5 (o prędkości wiatru powyżej 322 km/h) są oznaczone na biało, różowe to EF-4 (prędkość 267-322 km/h), a EF-3 i słabsze, przedstawione zostały w odcieniach fioletu.
Autor: ab/rp / Źródło: earthobservatory.nasa.gov
Źródło zdjęcia głównego: NASA