Europa z pogodą w kratkę

Prognoza pogody "Meteo News"
Prognoza pogody "Meteo News"
TVN Meteo
Prognoza pogody "Meteo News"TVN Meteo

Sobotnia pogoda w Europie będzie bardzo mieszana - synoptycy przewidują zarówno deszcz, jak i słońce, którego nie przesłoni ani jedna chmura. Równie duże różnice odnotujemy w temperaturze - miejscami słupki rtęci sięgną ledwo 9 st. C, by w innym europejskim mieście wskazać nawet 28 st. C.

Na Półwyspie Iberyjskim sobota nie będzie pogodna, choć synoptycy wykluczają deszcz. Utrzyma się umiarkowane zachmurzenie w całym regionie i temperatura 16-21 st. C na północy i 18-26 st. C na południu.

Z kolei we Francji na zachodzie i południu pojawi się deszcz. Według prognoz, rozpogodzenia pojawią się na wschodzie i północy kraju, zaś na termometrach zobaczymy od 9 st. C do 18 st. C.

Pogoda w kratkę

Deszczowo w sobotę będzie prawie w całych Włoszech. Na deszczowej północy słupki rtęci sięgną 13-19 st. C, zaś na południu przewidywane są liczne rozpogodzenia i temperatura 23-25 st. C. Najprzyjemniej będzie na Sycylii, gdzie na termometrach zobaczymy 28 st. C i czyste niebo.

Na Bałkanach pogoda dopisze. Synoptycy przewidują, że słupki rtęci na północy sięgną 20-23 st. C. Gorąco tego dnia będzie na północy - przewidywana temperatura to 24-30 st. C.

W Anglii i Irlandii w sobotę utrzyma się umiarkowane zachmurzenie, a na południu regionu może przelotnie popadać. Będzie jednak chłodno - termometry wskażą 12-14 st. C.

W Europie zachodniej pogoda będzie w kratkę. Meteorolodzy przewidują zarówno deszcz, jak i liczne rozpogodzenia. Termometry wskażą tego dnia 11-13 st. C.

Sporo słońca, szczypta deszczu

Pogodnie i słonecznie w sobotę z kolei będzie w całej Skandynawii. Według prognoz, niebo będzie w niewielkim stopniu zachmurzone, a termometry wskażą 11-14 st. C. Tylko w Murmańsku będzie zimno- zaledwie 2 st. C.

W Europie centralnej sobota okaże się dniem zarówno słonecznym, jak i deszczowym. Pojawią się przelotne opady, choć ogólnie niebo pozostanie w niewielkim stopniu zachmurzone. Słupki rtęci sięgną od 13 st. do nawet 23 st. C.

U naszych wschodnich sąsiadów w sobotę zachmurzenie miejscami będzie bardzo duże, choć deszcz nie powinien się pojawić. Słupki rtęci sięgną od 11 st. do 18 st. C.

Autor: mb/ja / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Sobota upływała w części kraju pod znakiem burz. Zjawiskom towarzyszyły obfite opady deszczu i porywisty wiatr. Nad Płockiem przeszła ulewa, zalewając ulice i samochody. Strażacy interweniowali ponad 100 razy. Materiały pokazujące gwałtowne zjawiska pogodowe otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Auta zalane po koła, ulice pod wodą. Ulewa w Płocku

Auta zalane po koła, ulice pod wodą. Ulewa w Płocku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, portalplock.pl

W wielu regionach kraju nadal ważne są ostrzeżenia IMGW pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć mają obfite opady deszczu i silny wiatr. Należy uważać także na opady gradu.

Tutaj wciąż należy uważać. IMGW ostrzega

Tutaj wciąż należy uważać. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Nocą miejscami będzie padał deszcz. Niedziela 2.06 zapowiada się kolejnym dniem z gwałtownymi zjawiskami. Prognozowane są burze, w których mocno popada, możliwy jest też grad i silny wiatr. Termometry pokażą do 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 2.06. Nocą deszczowo, za dnia wróci gwałtowna aura

Pogoda na jutro - niedziela 2.06. Nocą deszczowo, za dnia wróci gwałtowna aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeka nas stopniowa poprawa pogody. Jeszcze w niedzielę możemy spodziewać się gwałtownych burz. Od początku tygodnia zjawiska te z każdym kolejnym dniem będą zanikać. Jeśli się pojawią, to tylko lokalnie. Temperatura w nadchodzącym czasie nie przekroczy 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Wiemy, kiedy aura zacznie się uspokajać

Pogoda na 5 dni. Wiemy, kiedy aura zacznie się uspokajać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na sobotę zaplanowano start pierwszego załogowego statku Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na kilka minut przed wystrzeleniem misja została jednak wstrzymana.

Znowu się nie udało. Start pierwszego załogowego lotu Starlinera przełożony

Znowu się nie udało. Start pierwszego załogowego lotu Starlinera przełożony

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NASA, Reuters

Morska mgła adwekcyjna pojawiła się w Ustce (woj. pomorskie) w godzinach porannych. Zjawisko to może być niebezpieczne, ponieważ ogranicza widzialność. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Jakby rozlało się mleko. Mgła morska w Ustce

Jakby rozlało się mleko. Mgła morska w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Międzynarodowy zespół badaczy, przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, odkrył galaktykę, która powstała niecałe 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu. To, co zaskoczyło astronomów najbardziej, to jej wyjątkowa jasność.

Galaktyka bliska początków wszechświata. Nie rozumieją, dlaczego tak wygląda

Galaktyka bliska początków wszechświata. Nie rozumieją, dlaczego tak wygląda

Źródło:
PAP, webbtelescope.org, NASA

Piątek w części kraju upływał pod znakiem burz. Szczególnie mocno padało na terenie powiatu nyskiego (woj. opolskie). Na terenie gminy Głuchołazy w wyniku ulew zalane zostały posesje.

Zalało remontowaną ulicę oraz piwnicę szpitala. Ulewy w Głuchołazach

Zalało remontowaną ulicę oraz piwnicę szpitala. Ulewy w Głuchołazach

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Głuchołazy998

Intensywne opady deszczu nawiedziły chorwacką wyspę Krk na Morzu Adriatyckim. Zalane zostały tam domy, samochody i piwnice. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Strażacy mieli pełne ręce roboty.

Ulice pod wodą, samochody zalane aż po okna. Ulewy nawiedziły chorwacką wyspę

Ulice pod wodą, samochody zalane aż po okna. Ulewy nawiedziły chorwacką wyspę

Źródło:
ENEX

"Morskie Stonehenge", wybudowane na angielskim wybrzeżu, było prawdopodobnie miejscem odprawiania rytuałów mających wpłynąć na pogodę. Szkoccy badacze określili, że monument powstał w okresie surowych zim i późnych wiosen, a jego forma wskazywała na chęć symbolicznego przedłużenia lata. Leżący tuż obok drugi obiekt był natomiast świadkiem licznych krwawych scen.

Krwawe rytuały, które miały przedłużyć lato. Co się działo w "Morskim Stonehenge"

Krwawe rytuały, które miały przedłużyć lato. Co się działo w "Morskim Stonehenge"

Źródło:
University of Aberdeen

Co najmniej 15 osób zmarło we wschodnich Indiach w wyniku fali upałów, która od zeszłego tygodnia utrzymuje się nad krajem. W wielu miejscach termometry pokazywały niemal 50 stopni Celsjusza. Ofiary śmiertelne gorąca notowano także w innych regionach.

Niemal 50 stopni Celsjusza. Gorąco zabiło co najmniej 15 osób

Niemal 50 stopni Celsjusza. Gorąco zabiło co najmniej 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India

W czwartek nad Polską przechodziły silne burze z gradem. Prawie w całym kraju odnotowano intensywne opady deszczu i wichury, które doprowadziły do licznych wypadków. Strażacy z całej Polski interweniowali ponad 300 razy. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ponad 300 interwencji po burzach. Połamane drzewa, wypadki na jeziorach i drogach

Ponad 300 interwencji po burzach. Połamane drzewa, wypadki na jeziorach i drogach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Do bliskiego spotkania z rysiem doszło w środę w województwie zachodniopomorskim. Jak opowiadała Reporterka 24, przez przypadek natrafiła na zwierzę, gdy to odpoczywało po udanym polowaniu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Oko w oko z rysiem. "Poczułam, że coś na mnie patrzy"

Oko w oko z rysiem. "Poczułam, że coś na mnie patrzy"

Źródło:
Kontakt 24, NFOŚiGW

41,2 stopni Celsjusza - taką wartość pokazały w czwartek termometry w południowej Hiszpanii. Jak podała agencja meteorologiczna AEMET, to dopiero szósty w historii przypadek przekroczenia granicy 40 stopni w maju. Gorąca aura nawiedziła także stolicę kraju, Madryt.

Końcówka maja i ponad 40 stopni na termometrach. "Upał jest nie do zniesienia"

Końcówka maja i ponad 40 stopni na termometrach. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters, AEMET, La Razon, LGN Medios

Morska mgła pojawiła się w Karwii (Pomorskie) w godzinach popołudniowych. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek tłumaczyła, że zjawisko to powstaje w bardzo specyficznych warunkach. Może ono być również bardzo niebezpieczne.

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Trudna aura panowała w czwartek na mazurskich jeziorach. Siła wiatru sięgała 7 w skali Beauforta, co utrudniało sterowanie jachtami nawet doświadczonym żeglarzom i stwarzało spore niebezpieczeństwo. W okolicach Mostu Sztynorckiego doszło do tragicznego wypadku.

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Źródło:
PAP

Na lotnisku Dallas-Fort Worth w Teksasie doszło we wtorek do groźnego zdarzenia. Podczas burzy silny wiatr przesunął samolot pasażerski, stojący na płycie lotniska. Jedno ze skrzydeł prawie uderzyło w rozwinięty rękaw dla pasażerów. Widać to na nagraniu.

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, poweroutage.us

Kleszcz afrykański pojawił się w Europie, w tym między innymi w Niemczech i na Słowacji. Trwają poszukiwania tego groźnego pajęczaka w Polsce. Z badań wynika, że 60 procent naszego kraju ma warunki odpowiednie dla życia kleszcza Hyalomma. - Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było - stwierdziła profesor Anna Bajer z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

Źródło:
PAP

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

W Indiach i Bangladeszu rośnie liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Remal, który w niedzielę uderzył w oba te kraje. Zniszczone są dziesiątki tysięcy domów. Straty w sektorze rybołówstwa w Bangladeszu sięgają blisko 15 miliardów dolarów - podały lokalne media.

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy korzystają ze sztucznej inteligencji w poszukiwaniu rodzaju żeńskiego dla sagowca Encephalartos woodii (E. woodii) w lasach Republiki Południowej Afryki. Choć to gatunek istniejący jeszcze przed dinozaurami, na całym świecie odkryto tylko jeden męski okaz, a obecnie znane egzemplarze są jego klonami.

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Źródło:
PAP, BBC, University of Southampton

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że tylko 55 procent kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Źródło:
PAP

Strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasu w okolicach miasta Kearny w południowej Arizonie. Zniszczone zostały dwa budynki, część mieszkańców ewakuowano.

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Źródło:
Reuters, abc15.com, tvnmeteo.pl

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Głównym celem misji jest badanie wpływu chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatu na Ziemi.

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

Źródło:
PAP

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl