Groźny pasożyt pszczół, występujący powszechnie w basenie Morza Śródziemnego, zagraża owadom północnej Europy. Przyczyniają się do tego sprzyjające warunki klimatyczne. - Rozprzestrzenianie się pasożyta może prowadzić do zwiększenia strat miodu w Wielkiej Brytanii - informuje profesor Robert Paxton z Uniwersytetu w Belfaście.
Naukowcy odkryli, że pasożyt pszczół miodnych (znany jako Nosema ceranae) rozprzestrzenia się na coraz większe obszary Europy. Póki co stanowi on zagrożenie jedynie dla owadów, które znajdują się w basenie Morza Śródziemnego. Ekspansja pasożyta na północ Starego Kontynentu postępuje. Za jego rozwój w umiarkowanych szerokościach geograficznych odpowiedzialna jest zarówno wybitna zdolność konkurencyjna, jak i klimat. Najnowsze badania opublikowano na łamach czasopisma "Proceedings of the Royal Society B."
Pomagają warunki klimatyczne
Zespół naukowców, na czele z Myrsini Natsopoulou z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze, wspólnie prowadził badania z dr. Dino McMahonem z Uniwersytetu w Belfaście (Irlandia Północna). Badacze wierzą, że w przyszłości pasożyt będzie występował powszechnie w Wielkiej Brytanii.
- Wyniki badań ujawniają, że pasożyt Nosema ceranae wykazuje większe zdolności inwazyjne i szybciej się rozprzestrzenia od pasożyta, który jest mocno spokrewniony z Nosema ceranae, a nawet jest jego pierwotną wersją, czyli Nosema apis - informuje Myrsini Natsopoulou. - Oprócz niebywałych zdolności konkurencyjnych (chodzi o poszerzanie zasięgu występowania kosztem innych organizmów - przyp. red.), szerzenie się pasożytów zależy także w dużej mierze od warunków klimatycznych - dodaje.
Naukowcy porównali patogen (mikroorganizm wywołujący chorobę u danego organizmu), który rozwinął się u pszczół miodnych zainfekowanych obydwoma pasożytami - Nosema ceranae i Nosema apis.
Eksperyment pokazał, że kiedy obydwa pasożyty infekują jeden organizm, Nosema ceranae wykazuje większe negatywne działanie na Nosema apis.
Coraz mniej miodu w Europie północnej?
Naukowcy do specjalnego modelu matematycznego wprowadzili dane dotyczące konkurencyjności pasożyta i jego rozpowszechnianie się wraz ze sprzyjającymi warunkami klimatycznymi. Dzięki temu będą w stanie lepiej przewidzieć zasięg występowania obydwu gatunków pasożytów w przyrodzie i kierunek ich rozprzestrzeniania się. Nosema ceranae powszechnie występuje w Europie Południowej, ale póki co nielicznie możemy się z nim spotkać w północnej części kontynentu.
Nowy pasożyt powoduje zakaźną chorobę pszczół, które nieleczone padają już po ośmiu dniach od zakażenia.
- Rozprzestrzenianie się Nosema ceranae potencjalnie może prowadzić do zwiększenia strat miodu w Wielkiej Brytanii - informuje profesor Robert Paxton z Uniwersytecie w Belfast.
Autor: AD/map / Źródło: sciencedaily.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock