"Doszło do tego, że stresuje mnie samo myślenie o śnie". Koronasomnia


Pandemia COVID-19 i związany z nią stres nie sprzyjają zdrowemu spaniu. Eksperci przypuszczają, że tegoroczne statystyki dotyczące bezsenności znacząco wzrosną. Już ukuto termin "koronasomnia".

- Nigdy nie spałam dobrze, ale od wybuchu pandemii jest wiele razy gorzej. Doszło do tego, że stresuje mnie samo myślenie o śnie - stwierdziła cytowana przez CNN Aparna Aswani, 44-letnia dyrektor marketingu w jednej z amerykańskich firm.

Bezsenność w czasie pandemii COVID-19

To nie jest problem jednostkowy. Lekarze i badacze obserwują rosnącą liczbę osób doświadczających zaburzeń rytmu snu, odczuwających kłopoty z zasypianiem i skarżących się na gorszą jakość snu.

- Niektórzy eksperci już nazywają to zjawisko "koronasomnią" - zauważyła Christina Pierpaoli Parker, specjalistka z zakresu psychologii klinicznej i behawioralnej medycyny snu na Uniwersytecie Alabamy. Koronasomnia - to zlepka słowa koronawirus i używanego w języku angielskim dla określenia bezsenności łacińskiego terminu insomnia.

Według badań przeprowadzonych przez KFF - amerykańską organizację non-profit zajmującą się analizami dotyczącymi zdrowia publicznego - 36 procent Amerykanów w lecie tego roku miało problemy ze snem, spowodowane stresem związanym z pandemią, chociaż wydawałoby się, że ograniczenie aktywności zewnętrznej, związane z lockdownem, dawało ludziom więcej czasu i sposobności, by korzystać z wypoczynku.

Czym grozi bezsenność?

- Dobry sen leży u podstaw każdego aspektu zdrowia psychicznego i fizycznego, które teraz musimy wspierać bardziej niż kiedykolwiek - podkreśliła Christina Pierpaoli Parker.

Zły lub niewystarczający sen może zwiększać ryzyko przewlekłych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek, choroby serca i depresja. Sen jest również uważany za kluczowy element prawidłowego funkcjonowania naszego układu odpornościowego, co jest ważne podczas pandemii.

Według Society of Behavioural Sleep Medicine - interdyscyplinarnej organizacji wspierającej badania zaburzeń snu - bezsenność może również prowadzić do przyrostu masy ciała, gdyż zaburza gospodarkę hormonalną i zakłóca proces odczuwania głodu.

"Kiedy dostrzegamy zagrożenie, nie śpimy"

Według danych rządowych amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) bezsenność w poprzednich latach dotykała 10-14 procent dorosłych obywateli USA. Eksperci przewidują, że w tym roku będzie ich dużo więcej.

Jennifer Martin, profesor medycyny z David Geffen School of Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim stwierdziła, że ​​występujące w dobie zagrożenia epidemicznego zaburzenia snu są zrozumiałe, ponieważ ludzie są zaprogramowani tak, aby czuwać i nie zasypiać w obliczu niebezpieczeństwa.

- Byłby to niefortunny błąd ewolucji, gdybyśmy usypiali w obliczu niebezpieczeństwa - podkreśliła Martin. - Kiedy dostrzegamy zagrożenie, nie śpimy - dodała.

Zauważyła, że takie "zaprogramowanie" jest z reguły dla nas dobre. Kłopoty zaczynają się, kiedy w otaczającym środowisku utrzymuje się przez długi czas duże zagrożenie, takie jak globalna pandemia. - Brak snu staje się jedną z naszych pierwszych biologicznych reakcji stresowych - powiedziała ekspertka.

Zakłócenie rutyny

Na ogólny brak snu podczas pandemii wpływa kilka czynników. Jednym z nich jest zakłócenie codziennej rutyny. Ludzie działają przeważnie zgodnie z codziennymi zwyczajami i wewnętrznymi procesami, które są powtarzalne mniej więcej co 24 godziny. Wynikają one także z naturalnych czynników zewnętrznych, takich jak wschód i zachód słońca. Związane z obostrzeniami wytrącenie z rytmu, do którego przywykliśmy, zwiększa ogólne poczucie zagubienia i niepokoju.

- Przebywanie w domu obniża także naszą ekspozycję na naturalne światło, przez co również zaburza cykle dobowe i harmonogramy snu - powiedziała Chandra L. Jackson z Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym.

Światło, ale inne

Do tego dochodzi ciągła ekspozycja na światło z ekranów komputerów czy smartfonów - dla wielu ludzi podstawowych narzędzi pracy czy nauki w czasie epidemii.

Doktor David Neubauer, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych z Johns Hopkins Medicine w Baltimore wyjaśnił, że niebieskie światło emitowane przez ekrany podpowiada mózgowi, aby przestał wytwarzać melatoninę - hormon regulujący cykl snu.

Innym czynnikiem przyczyniającym się do złego snu mogą być gonitwy myśli wywołane problemami takimi jak zmartwienia finansowe, niepokój o zatrudnienie, strach przed zakażeniem COVID-19 i zachorowaniem najbliższych.

Jak sobie pomóc?

Ludzie, których sen jest zaburzony, często szukają ratunku w środkach farmakologicznych, co samo w sobie nie jest złe, jeśli towarzyszy temu właściwie prowadzona terapia.

Eksperci zalecają często, by osoba cierpiąca na chroniczny niedobór snu starała się jak najszybciej wrócić do regularnego harmonogramu i rytmu dobowego - nawet jeśli oznacza to najpierw całkowite pozbawienie się snu. Parker radziła, że jeśli próby ponownego zaśnięcia po przebudzeniu nie przynoszą efektów przez kwadrans lub dwa, powinno się wstać z łóżka, gdyż bezskuteczne zmuszanie się do zaśnięcia może być dodatkowo frustrujące. Zaleciła też, by na dwie godziny przed planowanym udaniem się na spoczynek wyłączyć telewizor, komputer i telefon, by nie narażać się na oddziaływanie niebieskiego światła.

Zalecana jest również regularna aktywność fizyczna, która przyczynia się do "zdrowego" zmęczenia organizmu.

CZYTAJ TAKŻE: Depresja, stres pourazowy, lęk i bezsenność. Włoscy badacze o skutkach COVID-19>

Autor: kw / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 18.09 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmotom i błyskom towarzyszą opady deszczu. W Głuchołazach spadł grad. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? W Głuchołazach spadł grad, grzmoty słychać w Stroniu Śląskim i Lądku-Zdroju

Gdzie jest burza? W Głuchołazach spadł grad, grzmoty słychać w Stroniu Śląskim i Lądku-Zdroju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala wezbraniowa na Odrze przemieszcza się przez Oławę i zbliża się do Wrocławia. W miejscu, gdzie rzeka wpływa do stolicy Dolnego Śląska, poziom wody od rana do wczesnego popołudnia w środę podniósł się o prawie 40 centymetrów. Z najnowszej prognozy IMGW wynika, że kulminacji we Wrocławiu należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Kiedy fala wezbraniowa dotrze do Wrocławia? Nowa prognoza IMGW

Kiedy fala wezbraniowa dotrze do Wrocławia? Nowa prognoza IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na ponad 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW najwyższego stopnia.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Premier Donald Tusk przekazał, że nadbrygadier Michał Kamieniecki przejął od burmistrzów Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju zarządzanie kryzysowe. "Do obu gmin docierają kolejne oddziały wojska. W samym Stroniu jest ich już ponad 600" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

Tusk: przejęcie zarządzania kryzysowego w dwóch miastach

Tusk: przejęcie zarządzania kryzysowego w dwóch miastach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Pogoda na dziś 18.09. W środę opady i burze możliwe są na południowym wschodzie Polski, ale będą słabe, a deszczu nie spadnie dużo. Poza tym aura dopisze, a termometry pokażą nawet 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 18.09. Dużo słońca, ale w części kraju mogą pojawić się burze

Pogoda na dziś - środa 18.09. Dużo słońca, ale w części kraju mogą pojawić się burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Premier Donald Tusk przekazał, że nadbrygadier Michał Kamieniecki przejął od burmistrzów Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju zarządzanie kryzysowe. "Do obu gmin docierają kolejne oddziały wojska. W samym Stroniu jest ich już ponad 600" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

Tusk: przejęcie zarządzania kryzysowego w dwóch miastach

Tusk: przejęcie zarządzania kryzysowego w dwóch miastach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Po wielu ulewnych dniach nastanie spokój w pogodzie. Aurę w Polsce kształtował będzie rozległy, stabilny wyż, do kraju napłynie ciepłe powietrze. W weekend termometry pokażą miejscami 23 stopnie.

Wyż Serkan przejmie stery w pogodzie

Wyż Serkan przejmie stery w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW