"Doszło do tego, że stresuje mnie samo myślenie o śnie". Koronasomnia


Pandemia COVID-19 i związany z nią stres nie sprzyjają zdrowemu spaniu. Eksperci przypuszczają, że tegoroczne statystyki dotyczące bezsenności znacząco wzrosną. Już ukuto termin "koronasomnia".

- Nigdy nie spałam dobrze, ale od wybuchu pandemii jest wiele razy gorzej. Doszło do tego, że stresuje mnie samo myślenie o śnie - stwierdziła cytowana przez CNN Aparna Aswani, 44-letnia dyrektor marketingu w jednej z amerykańskich firm.

Bezsenność w czasie pandemii COVID-19

To nie jest problem jednostkowy. Lekarze i badacze obserwują rosnącą liczbę osób doświadczających zaburzeń rytmu snu, odczuwających kłopoty z zasypianiem i skarżących się na gorszą jakość snu.

- Niektórzy eksperci już nazywają to zjawisko "koronasomnią" - zauważyła Christina Pierpaoli Parker, specjalistka z zakresu psychologii klinicznej i behawioralnej medycyny snu na Uniwersytecie Alabamy. Koronasomnia - to zlepka słowa koronawirus i używanego w języku angielskim dla określenia bezsenności łacińskiego terminu insomnia.

Według badań przeprowadzonych przez KFF - amerykańską organizację non-profit zajmującą się analizami dotyczącymi zdrowia publicznego - 36 procent Amerykanów w lecie tego roku miało problemy ze snem, spowodowane stresem związanym z pandemią, chociaż wydawałoby się, że ograniczenie aktywności zewnętrznej, związane z lockdownem, dawało ludziom więcej czasu i sposobności, by korzystać z wypoczynku.

Czym grozi bezsenność?

- Dobry sen leży u podstaw każdego aspektu zdrowia psychicznego i fizycznego, które teraz musimy wspierać bardziej niż kiedykolwiek - podkreśliła Christina Pierpaoli Parker.

Zły lub niewystarczający sen może zwiększać ryzyko przewlekłych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek, choroby serca i depresja. Sen jest również uważany za kluczowy element prawidłowego funkcjonowania naszego układu odpornościowego, co jest ważne podczas pandemii.

Według Society of Behavioural Sleep Medicine - interdyscyplinarnej organizacji wspierającej badania zaburzeń snu - bezsenność może również prowadzić do przyrostu masy ciała, gdyż zaburza gospodarkę hormonalną i zakłóca proces odczuwania głodu.

"Kiedy dostrzegamy zagrożenie, nie śpimy"

Według danych rządowych amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) bezsenność w poprzednich latach dotykała 10-14 procent dorosłych obywateli USA. Eksperci przewidują, że w tym roku będzie ich dużo więcej.

Jennifer Martin, profesor medycyny z David Geffen School of Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim stwierdziła, że ​​występujące w dobie zagrożenia epidemicznego zaburzenia snu są zrozumiałe, ponieważ ludzie są zaprogramowani tak, aby czuwać i nie zasypiać w obliczu niebezpieczeństwa.

- Byłby to niefortunny błąd ewolucji, gdybyśmy usypiali w obliczu niebezpieczeństwa - podkreśliła Martin. - Kiedy dostrzegamy zagrożenie, nie śpimy - dodała.

Zauważyła, że takie "zaprogramowanie" jest z reguły dla nas dobre. Kłopoty zaczynają się, kiedy w otaczającym środowisku utrzymuje się przez długi czas duże zagrożenie, takie jak globalna pandemia. - Brak snu staje się jedną z naszych pierwszych biologicznych reakcji stresowych - powiedziała ekspertka.

Zakłócenie rutyny

Na ogólny brak snu podczas pandemii wpływa kilka czynników. Jednym z nich jest zakłócenie codziennej rutyny. Ludzie działają przeważnie zgodnie z codziennymi zwyczajami i wewnętrznymi procesami, które są powtarzalne mniej więcej co 24 godziny. Wynikają one także z naturalnych czynników zewnętrznych, takich jak wschód i zachód słońca. Związane z obostrzeniami wytrącenie z rytmu, do którego przywykliśmy, zwiększa ogólne poczucie zagubienia i niepokoju.

- Przebywanie w domu obniża także naszą ekspozycję na naturalne światło, przez co również zaburza cykle dobowe i harmonogramy snu - powiedziała Chandra L. Jackson z Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym.

Światło, ale inne

Do tego dochodzi ciągła ekspozycja na światło z ekranów komputerów czy smartfonów - dla wielu ludzi podstawowych narzędzi pracy czy nauki w czasie epidemii.

Doktor David Neubauer, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych z Johns Hopkins Medicine w Baltimore wyjaśnił, że niebieskie światło emitowane przez ekrany podpowiada mózgowi, aby przestał wytwarzać melatoninę - hormon regulujący cykl snu.

Innym czynnikiem przyczyniającym się do złego snu mogą być gonitwy myśli wywołane problemami takimi jak zmartwienia finansowe, niepokój o zatrudnienie, strach przed zakażeniem COVID-19 i zachorowaniem najbliższych.

Jak sobie pomóc?

Ludzie, których sen jest zaburzony, często szukają ratunku w środkach farmakologicznych, co samo w sobie nie jest złe, jeśli towarzyszy temu właściwie prowadzona terapia.

Eksperci zalecają często, by osoba cierpiąca na chroniczny niedobór snu starała się jak najszybciej wrócić do regularnego harmonogramu i rytmu dobowego - nawet jeśli oznacza to najpierw całkowite pozbawienie się snu. Parker radziła, że jeśli próby ponownego zaśnięcia po przebudzeniu nie przynoszą efektów przez kwadrans lub dwa, powinno się wstać z łóżka, gdyż bezskuteczne zmuszanie się do zaśnięcia może być dodatkowo frustrujące. Zaleciła też, by na dwie godziny przed planowanym udaniem się na spoczynek wyłączyć telewizor, komputer i telefon, by nie narażać się na oddziaływanie niebieskiego światła.

Zalecana jest również regularna aktywność fizyczna, która przyczynia się do "zdrowego" zmęczenia organizmu.

CZYTAJ TAKŻE: Depresja, stres pourazowy, lęk i bezsenność. Włoscy badacze o skutkach COVID-19>

Autor: kw / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. Pierwsze dni długiego weekendu majowego będą bardzo ciepłe, miejscami temperatura sięgnie 25 stopni. Spodziewane są także burze, podczas których może sypnąć gradem. Później nastąpi ochłodzenie, będzie też padać.

Pogoda na majówkę. Jeden dzień może być szczególnie burzowy

Pogoda na majówkę. Jeden dzień może być szczególnie burzowy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Źródło:
Cornell University, USGS

Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Źródło:
Reuters, Shafaq News

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News

Wychodzące koty powinny być zabezpieczane przed kleszczami. Chociaż statystycznie zwierzęta te rzadziej zapadają na choroby odkleszczowe niż psy, mogą przenosić te pajęczaki w pobliże ludzi. Weterynarze podkreślają również, że koty mają tendencję do maskowania swoich przypadłości, więc nie zawsze musimy wiedzieć, że są chore.

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Źródło:
PAP

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Suche warunki panujące w wielu polskich lasach mogą sprzyjać zaprószeniu ognia. Leśnicy apelują, by pamiętać o tym podczas majówkowych wypraw w teren. Nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa turystów czekają wysokie kary.

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Źródło:
PAP, IMGW

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnie przyniesie słoneczną i pogodną aurę. Po południu w części kraju mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Termometry pokażą do 23 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnia będzie ciepły i pogodny

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnia będzie ciepły i pogodny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews

We wtorek z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystrzelono na orbitę satelitę Europejskiej Agencji Komicznej BIOMASS. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji o stanie lasów na Ziemi. W wieloletnich przygotowaniach misji brał udział zespół polskich inżynierów.

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Źródło:
PAP, Reuters

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Zespół jelita drażliwego, świąd skóry czy astma to w wielu przypadkach trudne do wyleczenia schorzenia. Ich wspólną cechą jest to, że są wywoływane przez nadmierną odpowiedź immunologiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikował obiecujący, bioaktywny związek, który może skutecznie zmniejszyć objawy tych dolegliwości. Związek ten blokuje receptor na niektórych komórkach, zapobiegając w ten sposób silnej odpowiedzi immunologicznej.

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Źródło:
Science Daily

Wzrost temperatury powietrza powoduje, że w Tatrach powoli topnieje śnieg. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zawiesiło od wtorku wydawanie codziennych komunikatów lawinowych. Komunikaty zostaną wznowione, gdy ponownie pojawią się opady śniegu tworzące zagrożenie lawinowe.

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Źródło:
PAP

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl