Dieta w ciąży. Co jeść, czego unikać

W ciąży postaw na warzywa i owoce

Odpowiednia dieta to dla ciężarnej kluczowa sprawa. Dzięki właściwemu odżywianiu jej dziecko będzie zdrowo rosnąć i uniknie wielu wad rozwojowych. Natomiast sama mama zyska dobre samopoczucie i uniknie nieprzyjemnych ciążowych dolegliwości w tym obrzęków czy zaparć. Poniżej przestawiamy krótki przewodnik po ciążowej diecie.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Dieta ciężarnej nie odbiega znacząco od diety zdrowo odżywiającej się kobiety. Wystarczy, że pewne produkty do diety włączymy, a pewne z niej wykluczymy, żeby nasze dziecko było zdrowe, a my w dobrej formie. To łatwiejsze niż się wydaje, a zatem do dzieła!

Czego potrzebuje dziecko

W czasie ciąży modyfikujemy dietę w oparciu o to, jakich mikro i makroskładników potrzebuje do prawidłowego rozwoju nasze dziecko. A potrzebuje większej ilości białka, wapnia, żelaza, witaminy C i kwasu foliowego. Dodatkowo dieta powinna zawierać odpowiednią ilość fosforu, cynku i witamin z grupy B. A oto przykłady produktów zawierających te pierwiastki.

Białko

Znajdziecie je w mięsie i rybach. Postawcie na mięso białe, czyli drób. Jeśli jednak macie niski poziom żelaza, zróbcie ukłon w stronę mięsa czerwonego, najlepiej wołowiny.

Ryby to osobny i dość złożony temat. Najlepiej wybierać te tłuste, bo mają cenne kwasy omega-3, wpływające na prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Powinny być to gatunki pochodzące z otwartych mórz np. dorsz, makrela czy sielawa. Lekarze odradzają ciężarnym spożywanie dużych i drapieżnych ryb np. rekina, marlina czy miecznika, które odżywiając się innymi rybami i skorupiakami, zbierają morskie zanieczyszczenia. Uważajcie też na tuńczyka, bo ma dużą zawartość rtęci, która może uszkodzić rozwijający się układ nerwowy dziecka.

Wapń

Szklanka mleka krowiego, ryżowego czy owsianego powinna pojawić się w codziennej diecie. Jeśli lubisz sery, to unikaj tych wyrabianych z mleka niepasteryzowanego. Może ono bowiem zawierać bakterię Listeria, wywołującą listeriozę - chorobę, która może doprowadzić do poronienia lub wad rozwojowych u noworodków.

Szklanka mleka dziennie to podstawa

Żelazo

W czasie ciąży powinnaś spożywać 3 mg na dobę.

- Jego niedobory odbudujesz, jedząc migdały, siemię lniane i zarodki pszenne - mówi dietetyk TVN Meteo Active Aneta Łańcuchowska. Spore ilości żelaza znajdziesz też w warzywach strączkowych, brokułach, twarogu i mięsie.

Witamina C

Jest niezbędnym składnikiem procesu powstawania tkanki łącznej, spajającej tkanki organizmu i usprawniającej transport składników między nimi.

Największe jej ilości posiadają czarne porzeczki, cytrusy (cytryny, pomarańcze, grejpfruty) czerwona papryka i natka pietruszki.Znajdziesz ją też w brukselce, kapuście, kalafiorze, rzepie, zielonym groszku, kalarepie i szparagach.

Kwas foliowy

Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układów krwiotwórczego i nerwowego oraz do rozwoju wszystkich komórek ustrojowych. Zalecaną dawkę 0,4 mg na dobę powinnaś zażywać już na trzy miesiące przed zajściem w ciążę, jeżeli chcesz uniknąć wystąpienia u płodu wad cewy nerwowej (bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina oponowo-rdzeniowa). Wady te mogą powstać podczas pierwszych czterech tygodni życia płodowego, kiedy kobieta często jeszcze nie wie, że jest w ciąży.

Natomiast w czasie trwania ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta czterokrotnie. Lekarz prowadzący na pewno zapisze ci preparat z odpowiednią dawką tego kwasu. Naturalnie znajdziesz go w w warzywach, ryżu, soi, kiełkach pszenicy, żółtkach jaj, szpinaku, szparagach, rzepie, soczewicy, ryżu, soku z pomarańczy, fasoli, cykorii.

Fosfor

To składnik budulcowy organizmu, znajduje się w kościach i zębach a także tkankach miękkich i płynach ustrojowych. Najwięcej fosforu znajdziecie w nasionach słonecznika, kaszy gryczanej, migdałach i płatkach owsianych.

Cynk

To kluczowy mikroskładnik dla funkcjonowania naszego organizmu. Jest niezbędny do prawidłowego działania około 200 różnych enzymów, w tym również tych odpowiedzialnych za budowę białka oraz DNA i RNA. Odpowiada także za prawidłowy podział komórek i z tego powodu jest szczególnie ważny dla rozwoju płodu. Zapobiega m.in. wadom wspomnianej cewy nerwowej.

Znajdziecie go w pestkach dyni, białej fasoli, migdałach, gorzkiej czekoladzie i zielonym groszku.

Jeść za dwoje czy nie?

To pytanie najczęściej zadają sobie ciężarne, a odpowiedź jest prosta: nie. W pierwszym trymestrze ciąży (1 a 13 tydzień) dobowe zapotrzebowanie na energię nie wzrasta. Dopiero w II i III trymestrze musisz dołożyć do swojego menu dodatkowo 300 kcal, tyle ma np. tost razowy z masłem orzechowym np. migdałowym. A zatem dziennie powinnaś dostarczać swojemu organizmowi ok. 2400 dobrych kalorii.

Czego unikać

Unikaj pustych kalorii. Odstaw więc fast foody, gazowane napoje i słodycze. Zapomnij o alkoholu. Zminimalizuj ilość wypijanej kawy do jednej słabej na dzień.

Zwróć szczególną uwagę na obróbkę termiczną pokarmów. W ciąży nie powinno się jeść jajek na miękko, żeby nie zarazić się salmonellą. Jak ognia należy też unikać surowego czy niedosmażonego mięsa, żeby nie zarazić się toksoplazmozą.

Zapominamy też o nowalijkach. Bo jest w nich dużo środków ochrony roślin, pestycydów czy azotanów. - Lepiej w tym sezonie postawić na warzywa, takie jak marchewka, pietruszka, seler, buraki lub mrożone brokuły czy kalafior - radzi dietetyk Aneta Łańcuchowska.

Czekoladę zamień na owoce

Bezpieczne warzywa i owoce

Dodatkowo kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na mycie warzyw czy owoców. Aby wyeliminować z nich pestycydy i drobnoustroje najpierw wkładamy dany owoc czy warzywo do wody z octem, a następnie do wody z proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną.

Uczymy się na błędach innych

O tym jak odpowiednio odżywiać się w ciąży dowiadujemy się z magazynu "Pożegnanie z wagą" na antenie TVN Meteo Active. Jedna z jego bohaterek Magda Wiecierzyńska jest w 14. tygodniu ciąży. Podobnie jak większość mam chce zdrowo się odżywiać i do rozwiązania za dużo nie przytyć. Do tej pory przybyły jej tylko dwa kilogramy. Nie ma typowych dla kobiet w ciąży zachcianek, a raczej odczuwa awersję do niektórych potraw. Dietetyk Aneta Łańcuchowska podpowiada, co Magda powinna wkładać na talerz, a które produkty wyeliminować z diety.

Co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?
Co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?

Ortoreksja w ciąży?

Aktywność w czasie ciąży - proszę bardzo, zdrowe odżywianie - jak najbardziej, jednak do ginekologów coraz częściej zgłaszają się panie, które przesadnie dbają o siebie podczas tych dziewięciu miesięcy. W strachu przed przytyciem przechodzą na restrykcyjne diety lub nadmiernie ćwiczą.

- Zwykle jest to objawem zaburzeń osobowości u kobiet niedojrzałych, niegotowych na ciążę - opowiada dr n.med. Barbara Suchońska, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, kierownik Ambulatorium I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Bez obaw - zdrowo się odżywiając i umiarkowanie ćwicząc nie powinnaś mieć problemów z nadprogramowymi kilogramami. Lekarze są zgodni, żeby po ciąży nie zostać z balastem 10, 20 czy 30 kg w trakcie jej trwania powinnaś przybrać na wadze od 11,5 kg (jeśli do szczupłych kobiet nie należysz) do 16 kg (jeśli jesteś osobą bardzo szczupłą).

O prawidłowym odżywianiu w ciąży, restrykcyjnych dietach i nadprogramowych kilogramach opowiada Ewa Podkaminer, lekarz internista z CM Damiana.

Jak powinny odżywiać się kobiety w ciąży?
Jak powinny odżywiać się kobiety w ciąży?TVN Meteo Active

Autor: Magdalena Raban/map / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

Tej nocy należy uważać na śliskie nawierzchnie. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w 11 województwach. Miejscami groźna aura spodziewana jest do południa w czwartek.

Tutaj kierowcy powinni uważać. Opady marznące w 11 województwach

Tutaj kierowcy powinni uważać. Opady marznące w 11 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejne dni nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W dalszym ciągu na niebie będą przeważać chmury, ale szansa na słońce będzie większa niż w ostatnim czasie. Zwiększy się za to prędkość wiatru, który najsilniej powieje w górach i nad morzem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Półwysep Iberyjski nadciągnął kolejny front atmosferyczny, niosący potężne ulewy. Intensywne opady deszczu sparaliżowały prowincję Malaga. Na ulicach miast utworzyły się rwące potoki, nie kursują pociągi, niektóre drogi są nieprzejezdne. Południowe i wschodnie regiony Hiszpanii objęto żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi alertami pogodowymi.

Ulewy paraliżują Malagę

Ulewy paraliżują Malagę

Aktualizacja:
Źródło:
Enex, Reuters, PAP, El Pais

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

Pogoda na jutro. Nocą w wielu regionach czeka nas spore zachmurzenie, utworzą się mgły. Lokalnie może spaść drobny śnieg. Czwartek 14.11 zapowiada się pochmurnie, deszczowo, a miejscami opady zamienią się w deszcz ze śniegiem. Temperatura nie przekroczy 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek, 14.11. Mglista i pochmurna noc, lokalnie poprószy śnieg

Pogoda na jutro - czwartek, 14.11. Mglista i pochmurna noc, lokalnie poprószy śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl