- Mówi się, że kury są głupie. A zaobserwowano u nich takie same zachowania, jak u delfinów, dowodząc tym samym, że są mądre - zauważa biolog Justin Gregg. Jego książka "Czy delfiny naprawdę są mądre?" podważa utarty wzorzec.
Od blisko 50 lat delfiny są uważane za jedne z najinteligentniejszych zwierząt, wraz z małpami stawiane odrobinę niżej od człowieka.
Pewna grupa naukowców jednak poddaje w wątpliwość tę tezę, twierdząc że "morski mądrala" w rzeczywistości jest jedynie przeciętnym ssakiem o typowej inteligencji.
- Delfiny są tak samo bystre, jak kurczaki - twierdzi Gregg.
Cechy dodane
- Umieściliśmy je na piedestale, dorabiając im całą otoczkę inteligentnych, empatycznych i socjalnie rozwiniętych zwierząt - twierdzi neuroetolog, czyli naukowiec zajmujący się badaniem mechanizmów nerwowych zachowań zwierząt, Paul Manger z Uniwersytetu Witwatersrand w Republice Południowej Afryki.
Według niego teorie, jakoby delfiny miały bardzo rozwinięty mózg, by móc się świadomie komunikować w złożony sposób lub używać narzędzi, jest zupełną bzdurą.
Na potwierdzenie jego słów biolog Justin Gregg przytacza pewną anegdotę. Dotyczy ona pewnego zwierzęcia żyjącego w stadzie o jasno określonej hierarchii, którego tętno wzrasta, gdy widzi cierpienie członka rodziny, a także wspólnie wychowuje potomstwo, do tego szybko się uczy i wykazuje zdolność do myślenia przyczynowo-skutkowego.
Brzmi jak opis stada delfinów, empatycznych, społecznych i inteligentnych morskich ssaków. Tylko że Gregg tak opisał kurę.
Nierówne zasady
- Nie lekceważę dekad badań nad tymi ssakami - zaznacza Gregg. I dodaje: - Ich zdolności nie są unikalne w świecie zwierząt.
Manger uważa, że wiele badań behawioralnych z udziałem delfinów było źle przeprowadzonych i nie mogą dostarczać twardych dowodów. Chodzi o zachowania, które są u innych zwierząt pomijane, zaś w przypadku delfinów - uważane za dowód ich niezwykłej inteligencji.
Jako przykład podaje badanie, w którym delfiny nauczono symboli i sposobów na przekazanie ich - dzięki czemu ludzie mieli rozumieć ich przekaz. Naukowiec zaznacza, że tego samego można nauczyć zwykłą papugę żako lub lwa morskiego.
Autor: mb/rs / Źródło: "Spiegel"