Daniel Muindi Muteti zwycięzcą 11. PZU Półmaratonu Warszawskiego

Zwycięzca Kenijczyk Daniel Muimbi Muteti na mecie 11. PZU Półmaratonu WarszawskiegoPAP

Kenijczyk Daniel Muindi Muteti jako pierwszy dobiegł na metę 11 PZU Półmaratonu Warszawskiego. Jego czas to 1:02:14. Tuż za nim na metę dobiegli Justus Kiptoo Kanda z Kenii i Misganaw Abraraw z Etiopii.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Punktualnie o godzinie 10 ze stołecznego Placu Trzech Krzyży wystartowało 12 794 biegaczy, żeby wziąć udział w 11. Półmaratonie Warszawskim. Na prowadzenie szybko wysunęli się Meksykanin - Juan Luis Barrios - faworyt biegu oraz grupa Kenijczyków. Już po godzinie na metę wbiegli pierwsi zawodnicy. Zwycięzcą okazał się Kenijczyk Daniel Muimbi Mutet, z czasem 1:02:14. Drugie miejsce zajął Justyn Kiptoo Kanda z Kenii - 1:02.21, wyprzedzając o sekundę Etiopczyka Abrarawa Misganawę.

Wśród kobiet wygrała Kenijka - Perendis Lekapana z czasem 1:10:41. Po srebro sięgnęła inna Kenijka - Alice Mogire, uzyskując czas 1:13:15, a brąz wywalczyła Rasa Drazdauskaite z Litwy z wynikiem 1:13:22. Z Polaków najlepszy był Szymon Kulka (ULKS Lipinki) - czasem 1:04.18 uplasował się na ósmej pozycji, a wśród kobiet pierwsza metę osiągnęła brązowa medalistka MP w biegu na 10 000 m Angelika Mach (AZS UMCS Lublin). Wynikiem 1:16.22 zajęła dziewiąte miejsce.

Relacja z trasy

Wystartował 11. PZU Półmaraton Warszawski
Wystartował 11. PZU Półmaraton Warszawski

10:00 Rozległ się na Placu Trzech Krzyży w Warszawie sygnał rozpoczynający 11. PZU Półmaraton Warszawski.

10:07 Faworytem biegu jest Meksykanin Juan Luis Barrios, chociaż tempo dyktują Kenijczycy. Ich czas na pierwszym kilometrze to 2:32, drugim 2:254, a trzecim 2:58. Jest szansa na pobicie rekordu trasy.

10:16 Pierwsi zawodnicy minęli 5 km.

10:32 Połowa dystansu za faworytami. Nie zwalniają nawet na podbiegu.

10:43 Prowadzi Juan Luis Barrios. Za jego plecami grupa Kenijczyków. Tempo w okolicy 3 min/km. Pierwsi zawodnicy podbiegają na Most Świętokrzyski.

10:47 Wyniki po 15 km: miejsce pierwsze - Juan Luis Barrios, miejsce drugie - Gabriel Gerald Geay z Tanzanii, miejsce trzecie - Justus Kiptoo Kanda z Kenii.

10:57 Trzech Kenijczyków i Tanzańczyk na ostatnim podbiegu. Meta za 2 km.

11:03 Jako pierwszy na metę dobiegł Kenijczyk Daniel Muindi Muteti z czasem 1:02:14.

11:05: Drugi na mecie pojawił się Kenijczyk Justus Kiptoo Kanda z czasem 1:02:21, a trzeci Etiopczyk Misganaw Abraraw z czas 1:02:22.

11:10 Pierwszym Polakiem na mecie okazał się Szymon Kulka z czasem 1:04:18.

Trasa Półmaratonu

Tegoroczną trasę organizatorzy wyznaczyli tak, aby zawodnicy mijali "najpiękniejsze oraz historyczne punkty Warszawy" i jednocześnie nawiązali do zeszłorocznego PZU Maratonu Warszawskiego. Miejsce startu i mety wyznaczono na Placu Trzech Krzyży.

Z południowego Śródmieścia biegacze wyruszyli Traktem Królewskim w kierunku "Palmy" przez Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, zahaczając o Plac Piłsudskiego, robiąc pętlę wokół Placu Teatralnego, następnie Miodową przy Placu Zamkowym, Bonifraterską, Międzyparkową przy stadionie Polonii, dalej Słomińskiego przez Most Gdański, Starzyńskiego aż do 11 listopada, gdzie zawrócili w kierunku południowym, przez starą Pragę.

Dalej pobiegli ulicą Ratuszową, Dąbrowszczaków, przez Plac Hallera i kontynuując ulicą Jagiellońską, Parkiem Praskim na Wybrzeże Helskie, ulicą Okrzei, nieopodal Stadionu Narodowego, Mostem Świętokrzyskim, przez Powiśle, Tamkę, Solec, Ludną, Rozbrat, Agrykolę, Aleją Hopfera, Gagarina, Parkową i ulicą Sulkiewicza do mety na placu dobiegli Alejami Ujazdowskimi wzdłuż Łazienek Królewskich.

Trasa 11. PZU Półmaratonu Warszawskiegohttp://pzupolmaratonwarszawski.com

Zmiany i utrudnienia

Ze względu na rozmiar imprezy mieszkańcy Warszawy i przejeżdżający przez stolicę kierowcy musieli liczyć się z czasowymi utrudnieniami i zmianami w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wszystkie szczegóły zmian opisuje portal TVN24 Warszawa, dzięki czemu przemieszczanie się tego dnia po mieście nie będzie problematyczne.

Autor: stella, mar/aw, rp / Źródło: PZU Półmaraton Warszawski, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Czwartek 14.11 przyniesie pochmurną aurę z opadami deszczu. Lokalnie może spaść deszcz ze śniegiem. Termometry pokażą maksymalnie od 4 do 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek, 14.11. Strefa opadów przejdzie przez Polskę

Pogoda na dziś - czwartek, 14.11. Strefa opadów przejdzie przez Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy należy uważać na śliskie nawierzchnie. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w 11 województwach. Miejscami groźna aura spodziewana jest do południa w czwartek.

Tutaj kierowcy powinni uważać. Opady marznące w 11 województwach

Tutaj kierowcy powinni uważać. Opady marznące w 11 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejne dni nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W dalszym ciągu na niebie będą przeważać chmury, ale szansa na słońce będzie większa niż w ostatnim czasie. Zwiększy się za to prędkość wiatru, który najsilniej powieje w górach i nad morzem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Półwysep Iberyjski nadciągnął kolejny front atmosferyczny, niosący potężne ulewy. Intensywne opady deszczu sparaliżowały prowincję Malaga. Na ulicach miast utworzyły się rwące potoki, nie kursują pociągi, niektóre drogi są nieprzejezdne. Południowe i wschodnie regiony Hiszpanii objęto żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi alertami pogodowymi.

Ulewy paraliżują Malagę

Ulewy paraliżują Malagę

Aktualizacja:
Źródło:
Enex, Reuters, PAP, El Pais

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl