Nikt tak jak pies nie cieszy się na nasz widok, gdy wracamy do domu zmęczeni po pracy. Czy liczy on tylko, że go nakarmimy i wyjdziemy na spacer, czy naprawdę ciebie i twojego pupila łączy niepowtarzalna więź. Co faktycznie oznaczają zachowania twojego psa?
Pies, najlepszy przyjaciel człowieka, posiada umiejętność komunikowania się ze swoimi opiekunami. Wystarczy jedynie bacznie obserwować zachowania zwierzęcia, a na pewno zrozumiemy ich emocje. Badaczka Julie Hecht z Uniwersytetu Duke 'a (Durham w stanie Karolina Północna) wraz z profesorem Brianem Hare, twórcą książki "Geniusz psów: Dlaczego psy są mądrzejsze niż myślisz", przeprowadzili badania mające na celu odpowiedzieć na pytanie, co chcą przekazać nam nasi pupile i jak interpretować ich zwyczaje.
Dlaczego pies wariuje, gdy słyszy słowo spacer?
Zwierzęta takie jak delfiny, papugi, czy małpy potrafią nauczyć się całych serii poleceń, komend i słów. Jednym z rekordzistów jest border collie o imieniu Chaser, który zna ich ponad tysiąc.
Proces poznawczy, dzięki któremu zwierzęta nabywają umiejętności rozróżniania nazw nowych rzeczy drogą eliminacji, nazywany jest procesem "fast-mappingu". Polega on na uczeniu się przez wykluczenie. Przypomina on proces uczenia się nowych słów przez małe dzieci.
Jeżeli cały czas powtarzamy wyraz spacer, a następnie wyprowadzamy psa, słowo to kojarzy mu się z wyjściem na zewnątrz i możliwość biegania oraz zabawy.
Czemu pies ziewa w tym samym momencie co my?
Ziewanie jest zaraźliwe, nie tylko wśród ludzi. Do efektu domina dochodzi również pomiędzy nami a naszym psem. Między ludźmi dzieje się tak, ponieważ ziewanie jest "zaraźliwe" i chłodzimy w ten sposób nasz mózg, u psów jest to wyraz empatii z właścicielem. Teorię tę potwierdzają naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia). Twierdzą, że psy potrafią pokazać empatię i współczucie oraz rozpoznać nastrój właściciela, czy jest on zły, smutny, czy radosny.
Dlaczego psy odwracają się od nas, gdy próbujemy je przytulić?
Lubią być głaskane, kochają zabawy, ale większość nie nie jest zbyt zadowolona, gdy chcemy się przytulić. Julie Hecht, zauważyła, że niemal zawsze odwracają one głowy, pokazują białka oczu lub opuszczają uszka. Są to oznaki stresu. Zamiast więc zmuszać psa do mocnego uścisku, podrapmy lub delikatnie go poklepmy.
Pies cały czas na nas patrzy
Kontakt wzrokowy nie jest jedynie ceniony wśród ludzi. Również nasze psy pragną utrzymywać z nami kontakt wzrokowy. Jest to ich sposób komunikowana się jedynie z człowiekiem, nie z innymi psami. Upominają się poprzez to o pieszczoty i zabawę, egzekwują w ten sposób smakołyki lub wyjście na spacer. Pamiętajmy, że jedynie właściciel może patrzeć się swojemu psu prosto w oczy, dla nieznajomych osób spoza domostwa może to być niebezpieczne, gdyż wywołuje u psa agresje.
Czemu nie może przestać obwąchiwać moich znajomych?
Psy większość informacji na temat środowiska i ludzi czerpią w oparciu o zapach. Poza tym badania wykazują, że lubią one zapach swoich właścicieli, tak samo jak ich znajomych. Rozpoznanie znajomego zapachu jest odbierane przez mózg psa jako nagroda.
Dlaczego psy chowają się za nogami ludzi?
Jeżeli pies nagle chowa się za twoimi nogami oznacza to, że jest przestraszony. Ten nawyk może przypominać zachowanie dzieci szukających schronienia u swoich rodziców. Co ciekawe, reagują tak jedynie psy, konie i koty w sytuacjach stresujących, nie szukając pomocy u właścicieli. Starają się one ukryć lub uciec.
Śnieżne szaleństwo
Gdy tylko spadnie pierwszy śnieg, psy ogarnia szaleństwo, bo kochają białą zimę. - To upodobanie także przywołuje nam na myśl dziecko, które pierwszy raz zobaczyło śnieg - pisze Julie Hecht.
- Wiele zwierząt cieszy się z beztroskich zabaw w śniegu. Obserwując ich zachowanie porównujemy je do naszych szaleństw z dzieciństwa - mówi Gordon Burghardt, profesor psychologii na Uniwersytecie w Tennessee (USA).
Zobacz co potrafią robić te niesamowite psy.
Autor: agr/jap / Źródło: iflscience.com