Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne opublikowało badania, z których wynika, że z powodu konkretnych przyczyn, niektóre piosenki zostają nam w głowach dużo dłużej, niż inne. Dowiedz się, jakie cechy mają takie piosenki.
Takie piosenki zwykle są szybsze, z łatwą do zapamiętania melodią, ale ze szczególnymi interwałami, takimi jak skoki lub powtórzenia, które wyróżniają je od innych popowych piosenek. Tak wynika z pierwszych przeprowadzonych na tak dużą skalę badań nad piosenkami, które nazwano "robaki w uszach", ang. earworms. Artykuł ukazał się w czasopiśmie "Psychologia Estetyki" i "Kreatywność i Sztuka".
Przykładami takich piosenek m.in. są: "Bad Romance" Lady Gagi, "Don't Stop Believing" Journey, czy "Can't Get You Out Of My Head" Kylie Minogue.
Cechy piosenek
- Te piosenki mają dosyć szybkie tempo, pospolitą melodię i wyjątkowe interwały lub powtórzenia, takie jak w początkowej solówce "Smoke On The Water" Deep Purple, czy w refrenie "Bad Romance" - powiedziała główna autorka badań, dr Kelly Jakubowski z Uniwersytetu w Durham, w Wielkiej Brytanii. Dr Jakubowski prowadziła badania w Goldsmiths, na Uniwersytecie w Londynie.
Tego typu piosenki są często puszczane w radiu, w najbardziej popularnych godzinach. Jednak w badaniach uwzględniono piosenki, których popularności i częstości puszczania w radiu nie brano pod uwagę.
- Nasze badania pokazują, że w pewnym stopniu można przewidzieć, które piosenki zapadną ludziom w pamięci. Określa się to na bazie treści melodycznej piosenki. To może pomóc tekściarzom napisać coś, co zapadnie wszystkim w pamięci na wiele dni lub miesięcy - powiedziała dr Jakubowski.
Ludzie zapamiętują melodie, które mają dużo wspólnego z globalnymi schematami muzycznymi, czyli posiadają formy muzyczne powszechne w zachodniej muzyce popowej. Jest tak np. w piosence "Twinkle, Twinkle Little Star", gdzie pierwsza fraza wzrasta w tonacji, a druga spada. Inne dźwięki wpisują się w ten sam wzór, co sprawia, że jest to łatwe do zapamiętania dla małych dzieci. Przykładem może być tutaj piosenka "Moves Like Jagger" Maroon 5.
Ważne są interwały
Na popularną, wpadającą w ucho piosenkę składa się jeszcze jeden, istotny składnik, jakim jest niezwykła struktura interwałów, np. niespodziewane skoki, czy bardziej powtarzające się nuty, niż w przeciętnej piosence popowej. Taką strukturę mają m.in.: "My Sharona" The Knack i "In The Mood" Glena Millera.
Podczas badań poproszono 3 tysiące osób o wskazanie melodii najbardziej wpadających w ucho, następnie porównano je w bazie danych z piosenkami, które nigdy nie zostały wskazane, jako wpadające w ucho, ale były popularne i znajdowały się na listach przebojów w Wielkiej Brytanii. Cechy obu grup piosenek zebrano i porównano. Piosenki były ograniczone do najbardziej popularnych gatunków, popu, rocka, rapu i bluesa. Dane do badań zebrano w latach 2010-2013.
Badania pomogły zrozumieć, jak działają połączenia w mózgu, które odpowiadają za postrzeganie, emocje, pamięć, spontaniczne myśli i zachowanie.
Dr Jakubowski radzi, jak uwolnić się od takich piosenek:
- wbrew pozorom słuchanie takiej piosenki na okrągło, w zapętleniu, może pomóc w uwolnieniu się od niej
- warto rozproszyć swoją uwagę słuchając innej piosenki
- staraj się nie myśleć o niej, powinna naturalnie zniknąć.
Oto lista najbardziej wpadających w ucho piosenek:
1. "Bad Romance" Lady Gaga
2. "Can't Get You Out Of My Head" Kylie Minogue
3. "Don't Stop Believing" Journey
4. "Somebody That I Used To Know" Gotye
5. "Moves Like Jagger" Maroon 5
6. "California Gurls" Katy Perry
7. "Bohemian Rhapsody" Queen
8. "Alejandro" Lady Gaga
9. "Poker Face" Lady Gaga
Muzyka może też poprawić efektywność Twojego treningu:
Autor: AP/aw / Źródło: sciencedaily.com
Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com (CC0 Public Domain)