Najnowsze

Cyklon tropikalny Stan pędzi na Australię. Zagrożone jest zachodnie wybrzeże

Najnowsze

Australia drży przed Stanem

Cyklon tropikalny pierwszej kategorii, który zbliża się do północno-zachodniej części Australii Zachodniej, nabiera na sile. Synoptycy przewidują, że wkrótce może osiągnąć kategorię trzecią.

Cyklon tropikalny Stan znajduje się 305 kilometrów na północ od Portu Hedland. Przemieszcza się z prędkością 7 km/h w kierunku południowym.

Cyklon przybierze na sile

Oczekuje się, że cyklon kategorie drugą osiągnie w sobotę rano, w momencie wkroczenia na ląd. Dyrektor regionalny Bureau of Meteorology (australijska narodowa agencja meteorologiczna), Mike Bergin poinformował, że cyklon Stan ostatecznie może osiągnąć trzecią kategorię.

- Jest prawdopodobne, że osiągnie kategorię drugą w momencie zbliżenia się do wybrzeża, a trzecią kategorię może osiągnąć w sobotę wieczorem - powiedział Bergin.

Będzie silnie wiało i lało

Lokalni meteorolodzy prognozują, że związane z cyklonem intensywne opady deszczu już dziś spadną w regionie Pilbara oraz Kimberley.

- Będzie również mocno wiać, jutro podmuchy mogą osiągnąć prędkość dochodzącą do 150-170 km/h w pobliżu centrum cyklonu - poinformował Bergin. - W miarę zbliżania się cyklonu powstaną niebezpieczne sztormowe fale i spadnie wyjątkowo ulewny deszcz. Już teraz notuje się drobne podtopienia przy niektórych rzekach w Pilbarze i jest prawdopodobne, że powodzie będą trwały sobotę i niedzielę - dodał.

Ostrzeżenia pogodowe

Wysokie fale pomiędzy Padoo i Karratha mogą zalać niżej położone obszary.

Część północno-zachodnia Australii Zachodniej będzie objęta czerwonym alertem pogodowym. Ostrzeżenie obowiązywać będzie od nocy z piątku na sobotę. Obecnie obowiązuje żółty alert, który dotyczy miejscowości nadmorskich, pomiędzy Pardoo i Mardie, w tym Port Headland. Ogłoszono również niebieski alert, który obejmuje miejscowości od Bidyadanga do Pardoo.

Burze po przeciwnej stronie kontynentu

Podczas, gdy Australia Zachodnia szykuje się na nadejście Stana, wschodnie regiony nękane są przez gwałtowne burze z piorunami. W piątek, podczas nawałnicy, wiele drzew zostało przewalonych przez silny wiatr. W 16 tys. domów nastąpiła chwilowa przerwa w dostawie energii elektrycznej.

Autor: mab/jap / Źródło: abc.net.au

Pozostałe wiadomości