Piaskownica - latem ulubione miejsce do zabawy naszych dzieci. Ale czy wiecie, że to wylęgarnia różnego rodzaju pasożytów? Pediatra dr Maciej Potocki opowiada, jak się ich wystrzegać.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
- Niewielką ilość pasożytów posiada każdy z nas - mówi dr Maciej Potocki. Problem pojawia się, gdy mamy ich nadmiar.
Gdzie znajdziemy pasożyty
Pasożyty lubią ciepłe i wilgotne miejsca. Łatwo złapiemy je na plaży nad morzem czy jeziorem, oraz w piaskownicy. Jakie to pasożyty? Owsiki, glisty, lamblie. Najłatwiej unikać ich nie siadając na mokrym piachu. A jak rozpoznać zarażenie chorobą pasożytniczą?
Objawy zarażenia
Jeśli dziecko ma owsiki, może być niespokojne, zgrzytać zębami i odczuwać swędzenie odbytu. Inne pasożyty mogą objawiać się bólami brzucha, utratą apetytu i brzydkim zapachem z jamy ustnej.
Pasożyty a alergie
Przeciążenie pasożytami może skutkować alergiami. - Jeżeli mamy za dużo pasożytów, to nasz układ odpornościowy zaczyna z nimi walczyć. Jest wówczas na granicy wydolności i cokolwiek się wydarzy np. kwitnie topola, reaguje nieprawidłowo i np. zaczynamy się dusić - wyjaśnia pediatra.
Dlatego zanim zaczniemy chodzić na różnego rodzaju odczulania, warto się odrobaczyć. - Dzieci odrobaczone przestają mieć objawy alergiczne - mówi Potocki.
Odrobaczanie
Odrobaczanie to proces, który trwa 4,5 miesiąca. Jest uciążliwy, ale warto mu się poddać. Kiedy zaczynamy odrobaczanie?
- Dopóki nie mamy objawów, to interwencja nie jest konieczna - zaznacza lekarz.
Autor: mar/aw / Źródło: TVN Meteo Active