Ciąża a COVID-19. "Przede wszystkim rygorystycznie przestrzegać zasad"

[object Object]
"Musimy pamiętać, że kobiety w ciąży też chorują"tvn24
wideo 2/21

Pełne szpitale, niebezpieczeństwo zakażenia, nieustanne ryzyko. Dla wszystkich, którzy muszą skorzystać z pomocy lekarza w przypadku innych problemów niż COVID-19, czasy pandemii są wyjątkowo trudne. W bardzo niekorzystnym położeniu są także kobiety ciężarne, które przecież muszą urodzić. O zachowaniu bezpieczeństwa w czasie ciąży i podczas rozwiązania mówiła ginekolog profesor Marzena Dębska.

Każdej rodzącej kobiecie, która zgłasza się do izby przyjęć ginekologiczno-polożniczej, wykonuje się podstawowe badania dążące do rozpoznania objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oprócz tego prowadzona jest rozmowa w celu ustalenia, czy pacjentka przebywała z zakażoną osobą lub była w kraju wysokiego ryzyka. Jeśli nie ma cech wskazujących na infekcję, pacjentka przyjmowana jest na zwykły oddział ginekologiczno-położniczy z zachowaniem środków ostrożności. Jak powiedziała ginekolog prof. Marzena Dębska, jednym z takich środków bezpieczeństwa jest brak możliwości obecności osób towarzyszących przy porodzie.

- To przypomina czasy, o jakich już zapomnieliśmy, kiedy kobiety rodziły same. Wszyscy musimy się z tym pogodzić. Jest to na pewno duża przykrość dla pacjentek, ale wszyscy powinni pamiętać, że im mniej osób, tym mniejsze ryzyko, że któraś z tych osób jest zakażona - tłumaczyła ginekolog.

JAK CHRONIĆ SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE PODCZAS PANDEMII?

Jak dodała, kobiety, które potrzebują dodatkowego wsparcia podczas porodu, mogą wcześniej wynająć położną, która będzie świadczyć opiekę indywidualnie. Jeżeli konieczny jest kontakt z rodziną, to powinien się on odbywać przez media społecznościowe i różnego typu komunikatory.

- Oczywiście nie zastąpi to obecności drugiej osoby, ale te środki ostrożności niestety muszą być - mówiła Dębska.

WIRUSOLOG: KAŻDY PACJENT POWINIEN BYĆ TRAKTOWANY JAKO POTENCJALNIE ZAKAŻONY

Poród u zakażonej

Lekarka zaznaczyła, że poród jest zjawiskiem nieprzewidywalnym i indywidualnym. Może się zdarzyć, że kobieta z potwierdzonym koronawirusem nie ma szans zdążyć do szpitala zakaźnego, polecanego dla rodzących podczas pandemii COVID-19. Wtedy musi skierować się do najbliższej placówki medycznej. Dlatego wszystkie szpitale powinny być gotowe na taką ewentualność. Poród zaś powinno się przeprowadzić tak, by był bezpieczny zarówno dla pacjentki, jak i personelu.

Dębska zaznaczyła, że wciąż nadal niewiele wiadomo o koronawirusie i chorobie, którą powoduje. Każdego tygodnia pojawiają się coraz to nowe dane. Najprawdopodobniej jednak dziecko nie może się nim zakazić poprzez łożysko matki.

- Jeżeli chodzi o przebieg choroby u kobiety w ciąży, to większość kobiet ciężarnych jest młodymi, zdrowymi pacjentkami, u których spodziewane jest, że infekcja będzie miała przebieg bardzo łagodny. Ale musimy pamiętać, że kobiety w ciąży też chorują, że mogą mieć cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca, płuc (...), dlatego kobieta w ciąży powinna przede wszystkim bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad, które mają służyć unikaniu zakażenia. To jest najważniejsza rzecz - zaleciła.

CZY PRZEKŁADAĆ SZCZEPIENIE DZIECKA?

Indywidualna sprawa

By uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, wielu lekarzy oferuje teleporady lub wideorozmowy. Jak przyznała ginekolog, niestety ciąży nie da się prowadzić przez telefon.

- Każdą ciążę należy prowadzić indywidualnie, uwzględniając stan pacjentki, biorąc pod uwagę, czy jest to jest ciąża fizjologiczna, prawidłowa, gdzie z wielu wizyt można zrezygnować, czy to jest ciąża powikłana, gdzie musi się tych wizyt odbyć więcej - mówiła.

CZYTAJ WIĘCEJ: COVID-19 A CUKRZYCA

Obowiązkowe są badania prenatalnie w 12. i 20. tygodniu. Według ginekolog w niektórych krajach postuluje się, żeby u zdrowych pacjentek odbyć jeszcze dwie wizyty - około 28. tygodnia, żeby ocenić rozwój płodu i około 36. tygodnia, czyli na chwilę przed porodem.

- To wszystko jest kwestia do indywidualnego ustalenia z lekarzem prowadzącym, część wizyt można zastąpić telekonsultacjami, gdzie wypisujemy recepty, wypisujemy zwolnienia. Natomiast jeżeli pacjentka poczuje się gorzej, czuje słabe ruchy, ma jakieś niepokojące objawy, niestety zawsze musi zgłosić się do lekarza, bo nie jesteśmy w stanie ocenić dobrostanu dziecka przez telefon - przestrzegła doktor.

Procedury i bezpieczeństwo

Jak przygotować się do takiej wizyty? Pacjentka jest zobligowana do zdobycia informacji o procedurach w danym miejscu oraz ich ścisłego przestrzegania.

- Najczęściej jest tak, że pacjentka sama podchodzi do przychodni, bo to są najczęściej wizyty ambulatoryjne. Mąż musi zaczekać w samochodzie. Kobieta musi zdezynfekować ręce przed wizytą, dobrze, żeby założyła maseczkę. Obecnie podczas badania ultrasonograficznego rekomendowane jest noszenie maseczki zarówno przez ciężarną, jak i lekarza wykonującego badanie. Są to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów, ponieważ jest to bliski kontakt dwóch osób. Po wizycie ciężarna powinna unikać dotykania klamek różnego rodzaju, umyć ręce i zdezynfekować. Wizyta powinna trwać jak najkrócej, ale pewnych wizyt nie da się uniknąć, są one konieczne - tłumaczyła Dębska.

ZOBACZ JAK POPRAWNIE ZAŁOŻYĆ MASECZKĘ

Maseczki chirurgiczne a nowy koronawirus (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Jak wspomniała, obowiązek zadbania o bezpieczny przebieg ciąży i poród nie spoczywa jedynie na samej ciężarnej.

- Nie ma znaczenia, czy to kobieta ciężarna ulegnie zakażeniu, czy jej partner, bo on to zakażenie na nią może przenieść. To jest absolutnie podstawowa rzecz, żeby wszyscy domownicy przestrzegali tych samych zasad, jak najmniej wychodzili i jeżeli muszą, to z zachowaniem jak największej ostrożności - podsumowała doktor.

CAŁĄ ROZMOWĘ Z GINEKOLOG ZOBACZYSZ TUTAJ:

Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP
Ciąża i poród w dobie pandemii
Ciąża i poród w dobie pandemiitvn24

Autor: kw/map / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Cassidy Rowell/unsplash.com

Pozostałe wiadomości

IMGW opublikował prognozę zagrożeń. W niedzielę w większości kraju spodziewane są burze, a lokalnie mogą obowiązywać alarmy drugiego stopnia. Niebezpiecznie ma być także na początku przyszłego tygodnia.

Mogą wrócić pomarańczowe alarmy. Prognoza zagrożeń IMGW

Mogą wrócić pomarańczowe alarmy. Prognoza zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W kolejnych dniach Polska pozostanie pod wpływem układów niżowych i towarzyszących im frontów atmosferycznych. Nad nasz kraj zaczną napływać masy cieplejszego powietrza, ale niestety nie oznacza to przerwy od pochmurnego nieba i opadów deszczu.

Pogoda na 5 dni. Na pogodne niebo jeszcze trochę poczekamy

Pogoda na 5 dni. Na pogodne niebo jeszcze trochę poczekamy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 13.07. Noc w całym kraju będzie pochmurna, lokalnie także deszczowa. W dzień opady mają się nasilić, szczególnie w burzach. Termometry pokażą od 20 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 13.07. W nocy czeka nas cisza przed burzą

Pogoda na jutro - niedziela 13.07. W nocy czeka nas cisza przed burzą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

Hiszpania mierzy się z ulewami i podtopieniami związanymi ze zjawiskiem DANA. W sobotę we wschodniej części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne najwyższego stopnia. Jak przekazały lokalne media, w sobotę najtrudniejsza sytuacja panowała w Katalonii i Aragonii.

Zalany szpital, auta w rzece. DANA zagraża Hiszpanii

Zalany szpital, auta w rzece. DANA zagraża Hiszpanii

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP

Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Źródło:
Reuters, NWS, Des Moines Register

Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Źródło:
PAP

W Kolorado i Arizonie wybuchły duże pożary, które zmusiły władze do ewakuacji turystów i pracowników z dwóch parków narodowych: Black Canyon of the Gunnison oraz Wielkiego Kanionu.

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Źródło:
CNN, AP News

Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Źródło:
CNN

Meksykańskie władze tresują psy do wykrywania groźnych pasożytów zwierząt i ludzi. Muchy śrubowe pojawiają się coraz bliżej granicy ze Stanami Zjednoczonymi, negatywnie wpływając na gospodarkę południowego sąsiada USA.

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

Źródło:
PAP

Polska Agencja Kosmiczna podała oficjalny harmonogram powrotu misji Axiom-4 na Ziemię. Załoga, w której skład wchodzi polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, ma opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną w poniedziałek. Jak jednak zaznaczyli przedstawiciele agencji, w harmonogramie mogą nastąpić przesunięcia.

Kiedy polski astronauta wróci na Ziemię? Znamy harmonogram

Kiedy polski astronauta wróci na Ziemię? Znamy harmonogram

Źródło:
PAP, POLSA

Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Źródło:
ENEX, NHK

Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Źródło:
Reuters

W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Źródło:
Reuters, koreantimes.co.kr

Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Źródło:
Kontakt24

Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Źródło:
tvn24.pl, South Australian Museum, Encyklopedia PWN

Gwałtowne ulewy w czwartkowy poranek sparaliżowały rejon Bostonu w amerykańskim stanie Massachusetts, zamieniając drogi w rwące potoki. Kierowcy utykali w wodzie, a ich samochody dosłownie unosiły się na falach.

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Źródło:
ENEX

W Macedonii Północnej szaleją pożary lasów. W ostatnich dniach zarejestrowano ich kilkadziesiąt, części z nich nadal nie udało się opanować. Ogień pochłonął życie co najmniej dwóch osób.

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
ENEX, plusinfo.mk

W TVN24+ ruszył "Podcast o końcu świata" Magdy Łucyan. W programie reporterka "Faktów" TVN, wraz z gośćmi, będzie szeroko omawiała kwestie zmian klimatu, wokół których narasta niebezpieczna dezinformacja.

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powoli dobiega końca, ale polski astronauta nie przestaje dzielić się z nami materiałami ze swojego życia na ISS. Tym razem Polak wrzucił do sieci materiał wideo, na którym ćwiczy.

Tak wygląda pozaziemski trening. "Wyzwanie dla ludzkiego ciała"

Tak wygląda pozaziemski trening. "Wyzwanie dla ludzkiego ciała"

Źródło:
POLSA, x.com

Władze Stanów Zjednoczonych przygotowują się na walkę z muchą śrubową, groźnym pasożytem zwierząt i ludzi, który pojawił się w Meksyku. Departament Rolnictwa USA planuje wyhodować miliony wysterylizowanych samców tego gatunku i wypuścić je z samolotów.

Wyhodują miliony much i zrzucą je z samolotów

Wyhodują miliony much i zrzucą je z samolotów

Źródło:
CNN

Mieszkańcy Gwatemali walczą ze skutkami serii trzęsień ziemi. Od wtorkowego popołudnia kraj położony w Ameryce Środkowej nawiedziło łącznie ponad 150 wstrząsów, z czego najsilniejszy miał magnitudę 5,7. Władze poinformowały o pięciu ofiarach śmiertelnych.

Budynki pęknięte na pół, ciała pod gruzami

Budynki pęknięte na pół, ciała pod gruzami

Źródło:
PAP, AFP, Reuters

W Stanach Zjednoczonych doszło do dwóch nietypowych zdarzeń z udziałem jeleni. W poniedziałek w stanie New Jersey dorosłe zwierzę wskoczyło przez okno do domu. Na Florydzie inny osobnik zdecydował się na morską wyprawę.

Jeleń wskoczył do domu. Wyciągnięto go za poroże

Jeleń wskoczył do domu. Wyciągnięto go za poroże

Źródło:
CNN, 6abc Action News, KGNS NEWS+

W środkowym Teksasie wciąż trwają poszukiwania osób zaginionych w powodzi błyskawicznej. - To ogromna tragedia, ale mogło być o wiele gorzej - powiedział policjant z miasta Kerrville.

"Słyszę krzyki ludzi. Prześladują mnie"

"Słyszę krzyki ludzi. Prześladują mnie"

Źródło:
CNN, Reuters

Niż genueński Gabriel przyniósł części kraju obfite opady deszczu. Padało tak mocno, że na jedenastu stacjach hydrologicznych padł rekord dobowego opadu deszczu.

Na tych stacjach padł rekord dobowego opadu deszczu

Na tych stacjach padł rekord dobowego opadu deszczu

Źródło:
IMGW, PAP

Co najmniej dziesięć osób zginęło, a kilka samochodów runęło do rzeki po zawaleniu się mostu w zachodnim stanie Gudźarat w Indiach. Do tragedii doszło w czasie intensywnych opadów deszczu w dystrykcie Vadodara.

Auta runęły do rzeki. Nie żyje co najmniej 10 osób

Auta runęły do rzeki. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

We wtorek południową część stanu Nowy Meksyk w USA nawiedziła powódź błyskawiczna. Lokalne władze poinformowały o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych, w tym dwójce dzieci. Żywioł niszczył wszystko, co spotkał na swojej drodze. Na jednym z nagrań widać, jak rwąca woda porywa i doszczętnie niszczy jeden z domów.

Woda porwała budynek. "Byłam w tym domu i mam z nim wspomnienia"

Woda porwała budynek. "Byłam w tym domu i mam z nim wspomnienia"

Źródło:
CNN

Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało rannych w wyniku burzy, jaka nawiedziła chorwackie miasto Split. Żywioł przyniósł intensywne opady deszczu oraz wiatr, który powalał drzewa i łamał gałęzie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały ze sparaliżowanego miasta.

Gwałtowna burza na chorwackim wybrzeżu. Rannych jest kilkadziesiąt osób

Gwałtowna burza na chorwackim wybrzeżu. Rannych jest kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP, Kontakt24