Ciąża a COVID-19. "Przede wszystkim rygorystycznie przestrzegać zasad"

[object Object]
"Musimy pamiętać, że kobiety w ciąży też chorują"tvn24
wideo 2/21

Pełne szpitale, niebezpieczeństwo zakażenia, nieustanne ryzyko. Dla wszystkich, którzy muszą skorzystać z pomocy lekarza w przypadku innych problemów niż COVID-19, czasy pandemii są wyjątkowo trudne. W bardzo niekorzystnym położeniu są także kobiety ciężarne, które przecież muszą urodzić. O zachowaniu bezpieczeństwa w czasie ciąży i podczas rozwiązania mówiła ginekolog profesor Marzena Dębska.

Każdej rodzącej kobiecie, która zgłasza się do izby przyjęć ginekologiczno-polożniczej, wykonuje się podstawowe badania dążące do rozpoznania objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oprócz tego prowadzona jest rozmowa w celu ustalenia, czy pacjentka przebywała z zakażoną osobą lub była w kraju wysokiego ryzyka. Jeśli nie ma cech wskazujących na infekcję, pacjentka przyjmowana jest na zwykły oddział ginekologiczno-położniczy z zachowaniem środków ostrożności. Jak powiedziała ginekolog prof. Marzena Dębska, jednym z takich środków bezpieczeństwa jest brak możliwości obecności osób towarzyszących przy porodzie.

- To przypomina czasy, o jakich już zapomnieliśmy, kiedy kobiety rodziły same. Wszyscy musimy się z tym pogodzić. Jest to na pewno duża przykrość dla pacjentek, ale wszyscy powinni pamiętać, że im mniej osób, tym mniejsze ryzyko, że któraś z tych osób jest zakażona - tłumaczyła ginekolog.

JAK CHRONIĆ SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE PODCZAS PANDEMII?

Jak dodała, kobiety, które potrzebują dodatkowego wsparcia podczas porodu, mogą wcześniej wynająć położną, która będzie świadczyć opiekę indywidualnie. Jeżeli konieczny jest kontakt z rodziną, to powinien się on odbywać przez media społecznościowe i różnego typu komunikatory.

- Oczywiście nie zastąpi to obecności drugiej osoby, ale te środki ostrożności niestety muszą być - mówiła Dębska.

WIRUSOLOG: KAŻDY PACJENT POWINIEN BYĆ TRAKTOWANY JAKO POTENCJALNIE ZAKAŻONY

Poród u zakażonej

Lekarka zaznaczyła, że poród jest zjawiskiem nieprzewidywalnym i indywidualnym. Może się zdarzyć, że kobieta z potwierdzonym koronawirusem nie ma szans zdążyć do szpitala zakaźnego, polecanego dla rodzących podczas pandemii COVID-19. Wtedy musi skierować się do najbliższej placówki medycznej. Dlatego wszystkie szpitale powinny być gotowe na taką ewentualność. Poród zaś powinno się przeprowadzić tak, by był bezpieczny zarówno dla pacjentki, jak i personelu.

Dębska zaznaczyła, że wciąż nadal niewiele wiadomo o koronawirusie i chorobie, którą powoduje. Każdego tygodnia pojawiają się coraz to nowe dane. Najprawdopodobniej jednak dziecko nie może się nim zakazić poprzez łożysko matki.

- Jeżeli chodzi o przebieg choroby u kobiety w ciąży, to większość kobiet ciężarnych jest młodymi, zdrowymi pacjentkami, u których spodziewane jest, że infekcja będzie miała przebieg bardzo łagodny. Ale musimy pamiętać, że kobiety w ciąży też chorują, że mogą mieć cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca, płuc (...), dlatego kobieta w ciąży powinna przede wszystkim bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad, które mają służyć unikaniu zakażenia. To jest najważniejsza rzecz - zaleciła.

CZY PRZEKŁADAĆ SZCZEPIENIE DZIECKA?

Indywidualna sprawa

By uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, wielu lekarzy oferuje teleporady lub wideorozmowy. Jak przyznała ginekolog, niestety ciąży nie da się prowadzić przez telefon.

- Każdą ciążę należy prowadzić indywidualnie, uwzględniając stan pacjentki, biorąc pod uwagę, czy jest to jest ciąża fizjologiczna, prawidłowa, gdzie z wielu wizyt można zrezygnować, czy to jest ciąża powikłana, gdzie musi się tych wizyt odbyć więcej - mówiła.

CZYTAJ WIĘCEJ: COVID-19 A CUKRZYCA

Obowiązkowe są badania prenatalnie w 12. i 20. tygodniu. Według ginekolog w niektórych krajach postuluje się, żeby u zdrowych pacjentek odbyć jeszcze dwie wizyty - około 28. tygodnia, żeby ocenić rozwój płodu i około 36. tygodnia, czyli na chwilę przed porodem.

- To wszystko jest kwestia do indywidualnego ustalenia z lekarzem prowadzącym, część wizyt można zastąpić telekonsultacjami, gdzie wypisujemy recepty, wypisujemy zwolnienia. Natomiast jeżeli pacjentka poczuje się gorzej, czuje słabe ruchy, ma jakieś niepokojące objawy, niestety zawsze musi zgłosić się do lekarza, bo nie jesteśmy w stanie ocenić dobrostanu dziecka przez telefon - przestrzegła doktor.

Procedury i bezpieczeństwo

Jak przygotować się do takiej wizyty? Pacjentka jest zobligowana do zdobycia informacji o procedurach w danym miejscu oraz ich ścisłego przestrzegania.

- Najczęściej jest tak, że pacjentka sama podchodzi do przychodni, bo to są najczęściej wizyty ambulatoryjne. Mąż musi zaczekać w samochodzie. Kobieta musi zdezynfekować ręce przed wizytą, dobrze, żeby założyła maseczkę. Obecnie podczas badania ultrasonograficznego rekomendowane jest noszenie maseczki zarówno przez ciężarną, jak i lekarza wykonującego badanie. Są to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów, ponieważ jest to bliski kontakt dwóch osób. Po wizycie ciężarna powinna unikać dotykania klamek różnego rodzaju, umyć ręce i zdezynfekować. Wizyta powinna trwać jak najkrócej, ale pewnych wizyt nie da się uniknąć, są one konieczne - tłumaczyła Dębska.

ZOBACZ JAK POPRAWNIE ZAŁOŻYĆ MASECZKĘ

Maseczki chirurgiczne a nowy koronawirus (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Jak wspomniała, obowiązek zadbania o bezpieczny przebieg ciąży i poród nie spoczywa jedynie na samej ciężarnej.

- Nie ma znaczenia, czy to kobieta ciężarna ulegnie zakażeniu, czy jej partner, bo on to zakażenie na nią może przenieść. To jest absolutnie podstawowa rzecz, żeby wszyscy domownicy przestrzegali tych samych zasad, jak najmniej wychodzili i jeżeli muszą, to z zachowaniem jak największej ostrożności - podsumowała doktor.

CAŁĄ ROZMOWĘ Z GINEKOLOG ZOBACZYSZ TUTAJ:

Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP
Ciąża i poród w dobie pandemii
Ciąża i poród w dobie pandemiitvn24

Autor: kw/map / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Cassidy Rowell/unsplash.com

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed obfitymi opadami śniegu. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie zrobi się ślisko i niebezpiecznie.

Drogi skute lodem, obfite opady śniegu. Alarmy w dziewięciu województwach

Drogi skute lodem, obfite opady śniegu. Alarmy w dziewięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na Boże Narodzenie. Zbliżające się święta nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W najbliższych dniach doświadczymy pochmurnej aury z niewielkimi opadami słabego deszczu, deszczu ze śniegiem, a w niektórych regionach kraju - śniegu. Sprawdź, co nas czeka.

Tutaj pojawi się szansa na białe święta. Najnowsza prognoza

Tutaj pojawi się szansa na białe święta. Najnowsza prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 24.12. W nocy pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a lokalnie śniegu. W Wigilię również będzie padać, a na termometrach zobaczymy maksymalnie 6 stopni.

Pogoda na jutro - wtorek, 24.12. Noc przyniesie lekki mróz i opady, w dzień do 6 stopni

Pogoda na jutro - wtorek, 24.12. Noc przyniesie lekki mróz i opady, w dzień do 6 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach wzrósł w poniedziałek do drugiego, umiarkowanego. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Intensywnie pada śnieg, a dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr i niski pułap chmur w partiach szczytowych - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

Źródło:
TPN, PAP, TOPR

Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Chido, który uderzył w Mozambik, wzrósł do 120 osób - podały w poniedziałek lokalne władze. Żywioł wyrządził też ogromne zniszczenia na Majotcie, francuskim terytorium zamorskim. W związku z tą katastrofą poniedziałek został ogłoszony dniem żałoby narodowej we Francji.

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Źródło:
PAP, Reuters

W poniedziałek do kilku regionów Polski zawitała zimowa aura. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z Podlasia, Lubelszczyzny czy Ziemi Świętokrzyskiej. Widokiem śniegu szczególnie ucieszyli się mieszkańcy Sandomierza.

"Wreszcie spadł, trzeba się cieszyć"

"Wreszcie spadł, trzeba się cieszyć"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC