Ciąża a COVID-19. "Przede wszystkim rygorystycznie przestrzegać zasad"

[object Object]
"Musimy pamiętać, że kobiety w ciąży też chorują"tvn24
wideo 2/21

Pełne szpitale, niebezpieczeństwo zakażenia, nieustanne ryzyko. Dla wszystkich, którzy muszą skorzystać z pomocy lekarza w przypadku innych problemów niż COVID-19, czasy pandemii są wyjątkowo trudne. W bardzo niekorzystnym położeniu są także kobiety ciężarne, które przecież muszą urodzić. O zachowaniu bezpieczeństwa w czasie ciąży i podczas rozwiązania mówiła ginekolog profesor Marzena Dębska.

Każdej rodzącej kobiecie, która zgłasza się do izby przyjęć ginekologiczno-polożniczej, wykonuje się podstawowe badania dążące do rozpoznania objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oprócz tego prowadzona jest rozmowa w celu ustalenia, czy pacjentka przebywała z zakażoną osobą lub była w kraju wysokiego ryzyka. Jeśli nie ma cech wskazujących na infekcję, pacjentka przyjmowana jest na zwykły oddział ginekologiczno-położniczy z zachowaniem środków ostrożności. Jak powiedziała ginekolog prof. Marzena Dębska, jednym z takich środków bezpieczeństwa jest brak możliwości obecności osób towarzyszących przy porodzie.

- To przypomina czasy, o jakich już zapomnieliśmy, kiedy kobiety rodziły same. Wszyscy musimy się z tym pogodzić. Jest to na pewno duża przykrość dla pacjentek, ale wszyscy powinni pamiętać, że im mniej osób, tym mniejsze ryzyko, że któraś z tych osób jest zakażona - tłumaczyła ginekolog.

JAK CHRONIĆ SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE PODCZAS PANDEMII?

Jak dodała, kobiety, które potrzebują dodatkowego wsparcia podczas porodu, mogą wcześniej wynająć położną, która będzie świadczyć opiekę indywidualnie. Jeżeli konieczny jest kontakt z rodziną, to powinien się on odbywać przez media społecznościowe i różnego typu komunikatory.

- Oczywiście nie zastąpi to obecności drugiej osoby, ale te środki ostrożności niestety muszą być - mówiła Dębska.

WIRUSOLOG: KAŻDY PACJENT POWINIEN BYĆ TRAKTOWANY JAKO POTENCJALNIE ZAKAŻONY

Poród u zakażonej

Lekarka zaznaczyła, że poród jest zjawiskiem nieprzewidywalnym i indywidualnym. Może się zdarzyć, że kobieta z potwierdzonym koronawirusem nie ma szans zdążyć do szpitala zakaźnego, polecanego dla rodzących podczas pandemii COVID-19. Wtedy musi skierować się do najbliższej placówki medycznej. Dlatego wszystkie szpitale powinny być gotowe na taką ewentualność. Poród zaś powinno się przeprowadzić tak, by był bezpieczny zarówno dla pacjentki, jak i personelu.

Dębska zaznaczyła, że wciąż nadal niewiele wiadomo o koronawirusie i chorobie, którą powoduje. Każdego tygodnia pojawiają się coraz to nowe dane. Najprawdopodobniej jednak dziecko nie może się nim zakazić poprzez łożysko matki.

- Jeżeli chodzi o przebieg choroby u kobiety w ciąży, to większość kobiet ciężarnych jest młodymi, zdrowymi pacjentkami, u których spodziewane jest, że infekcja będzie miała przebieg bardzo łagodny. Ale musimy pamiętać, że kobiety w ciąży też chorują, że mogą mieć cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca, płuc (...), dlatego kobieta w ciąży powinna przede wszystkim bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad, które mają służyć unikaniu zakażenia. To jest najważniejsza rzecz - zaleciła.

CZY PRZEKŁADAĆ SZCZEPIENIE DZIECKA?

Indywidualna sprawa

By uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, wielu lekarzy oferuje teleporady lub wideorozmowy. Jak przyznała ginekolog, niestety ciąży nie da się prowadzić przez telefon.

- Każdą ciążę należy prowadzić indywidualnie, uwzględniając stan pacjentki, biorąc pod uwagę, czy jest to jest ciąża fizjologiczna, prawidłowa, gdzie z wielu wizyt można zrezygnować, czy to jest ciąża powikłana, gdzie musi się tych wizyt odbyć więcej - mówiła.

CZYTAJ WIĘCEJ: COVID-19 A CUKRZYCA

Obowiązkowe są badania prenatalnie w 12. i 20. tygodniu. Według ginekolog w niektórych krajach postuluje się, żeby u zdrowych pacjentek odbyć jeszcze dwie wizyty - około 28. tygodnia, żeby ocenić rozwój płodu i około 36. tygodnia, czyli na chwilę przed porodem.

- To wszystko jest kwestia do indywidualnego ustalenia z lekarzem prowadzącym, część wizyt można zastąpić telekonsultacjami, gdzie wypisujemy recepty, wypisujemy zwolnienia. Natomiast jeżeli pacjentka poczuje się gorzej, czuje słabe ruchy, ma jakieś niepokojące objawy, niestety zawsze musi zgłosić się do lekarza, bo nie jesteśmy w stanie ocenić dobrostanu dziecka przez telefon - przestrzegła doktor.

Procedury i bezpieczeństwo

Jak przygotować się do takiej wizyty? Pacjentka jest zobligowana do zdobycia informacji o procedurach w danym miejscu oraz ich ścisłego przestrzegania.

- Najczęściej jest tak, że pacjentka sama podchodzi do przychodni, bo to są najczęściej wizyty ambulatoryjne. Mąż musi zaczekać w samochodzie. Kobieta musi zdezynfekować ręce przed wizytą, dobrze, żeby założyła maseczkę. Obecnie podczas badania ultrasonograficznego rekomendowane jest noszenie maseczki zarówno przez ciężarną, jak i lekarza wykonującego badanie. Są to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów, ponieważ jest to bliski kontakt dwóch osób. Po wizycie ciężarna powinna unikać dotykania klamek różnego rodzaju, umyć ręce i zdezynfekować. Wizyta powinna trwać jak najkrócej, ale pewnych wizyt nie da się uniknąć, są one konieczne - tłumaczyła Dębska.

ZOBACZ JAK POPRAWNIE ZAŁOŻYĆ MASECZKĘ

Maseczki chirurgiczne a nowy koronawirus (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Jak wspomniała, obowiązek zadbania o bezpieczny przebieg ciąży i poród nie spoczywa jedynie na samej ciężarnej.

- Nie ma znaczenia, czy to kobieta ciężarna ulegnie zakażeniu, czy jej partner, bo on to zakażenie na nią może przenieść. To jest absolutnie podstawowa rzecz, żeby wszyscy domownicy przestrzegali tych samych zasad, jak najmniej wychodzili i jeżeli muszą, to z zachowaniem jak największej ostrożności - podsumowała doktor.

CAŁĄ ROZMOWĘ Z GINEKOLOG ZOBACZYSZ TUTAJ:

Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP
Ciąża i poród w dobie pandemii
Ciąża i poród w dobie pandemiitvn24

Autor: kw/map / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Cassidy Rowell/unsplash.com

Pozostałe wiadomości

Na Pomorzu Zachodnim w sobotni poranek pojawiły się burze. Występują obfite opady śniegu i porywiście wieje. Sprawdź, gdzie jest burza i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Grzmi w części kraju. Burz może przybywać

Grzmi w części kraju. Burz może przybywać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niektórzy mieszkańcy północnej Polski w sobotę powinni spodziewać się kolejnych w ostatnich dniach intensywnych opadów śniegu, a także zawiei śnieżnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Synoptycy ostrzegają również przed oblodzeniem na drogach w niemal całym kraju.

Kolejne duże opady i zawieje śnieżne. IMGW ostrzega

Kolejne duże opady i zawieje śnieżne. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni Celsjusza. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z groźbą powodzi ewakuowano część mieszkańców w hrabstwie Sonoma w pobliżu rzeki Russian River w Kalifornii. Sytuację w stanie pogarszają obfite opady śniegu i osuwiska błotne. Trudna sytuacja jest też w stanie Waszyngton. W Seattle tysiące ludzi pozostają bez prądu.

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 23.11 w całym kraju zapowiada się pochmurno. Pojawią się opady śniegu, które w części kraju mogą być obfite. Na termometrach zobaczymy od 1 do 4 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 23.11. Będzie zimno, dosypie trochę śniegu

Pogoda na dziś - sobota 23.11. Będzie zimno, dosypie trochę śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Ulewy spowodowały utrudnienia komunikacyjne na Cyprze. W nocy z czwartku na piątek w rejonie miasta Limassol doszło do podtopień i osuwisk, których skutki były sprzątane cały dzień. W weekend meteorolodzy prognozują kolejne intensywne opady deszczu.

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Źródło:
KNEWS Kathimerini, Cyprus Mail

Zima zawitała także na Węgry. Biało zrobiło się w prawie całym kraju, a miejscami spadło ponad 20 centymetrów śniegu. W nocy z czwartku na piątek w części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Od rana występowały poważne utrudnienia komunikacyjne.

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

Źródło:
Daily News Hungary, index.hu

Śnieżna aura utrzymuje się nad Polską. Od piątkowego poranka w wielu regionach pada śnieg, który ma szansę utrzymać się jeszcze przez chwilę. Wiele osób, w tym Reporterzy24, zdecydowało się spędzić czas na świeżym powietrzu.

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Kalifornia musi zmierzyć się z ulewami i śnieżycami wywołanymi przez tak zwaną rzekę atmosferyczną. Jak podaje stacja CNN, w północnej części tego stanu mogą zostać odnotowane rekordowo wysokie opady deszczu.

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Źródło:
CNN, Reuters

Pingwin cesarski Gus, który na początku miesiąca przypłynął do Australii, wrócił na wolność. Ptak znalazł się ponad 3000 kilometrów od domu - na wolności gatunek ten występuje jedynie na Antarktydzie. Wyczerpane i niedożywione zwierzę odzyskało siły pod okiem specjalistów.

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Źródło:
ABC News Australia, DBCA

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl