Naukowcy dowiedli, że u dzieci, które długie posiedzenia przed telewizorem co pół godziny przerywają 3-minutowym spacerem, poziom cukru jest znacznie niższy niż u maluchów, które nie ruszają się z miejsca.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Wyniki najnowszych badań grupa naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia opublikowała na łamach magazynu "Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism". Wskazują na to, że już 3-minutowy spacer, przerywający ciągłe siedzenie przed telewizorem wyraźnie obniża poziom cukru we krwi badanych dzieci.
Niezdrowy bezruch
Uprawiany od najmłodszych lat siedzący tryb życia -przypomnieli badacze - naraża dzieci na szereg kłopotów ze zdrowiem już od najmłodszych lat i zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy w dorosłym życiu. Według danych pochodzących z centrum badawczego Society's Endocrine Facts and Figures problemy z nadwagą ma blisko 17 proc. dzieci i nastolatków na świecie.
- U dzieci, które zamiast długo siedzieć, wstawały i przez kilka minut spacerowały, wykazano zbawienny wpływ owej "przerwy od siedzenia" na ich metabolizm - podkreślił Jack A. Yanovski, prowadzący grupę naukowców zajmującą się tym badaniem.
Swoje wyniki oparł na badaniach krwi 28 dzieci w wieku od 7 do 11 lat.
Korzystne 3 minuty
Podczas trwającego dwa dni eksperymentu, jednego dnia maluchy siedziały ciągle przez 3 godziny, a drugiego dnia co pół godziny przez kilka minut spacerowały. Wcześniej podano im słodki napój i pobrano krew aby zmierzyć początkowy poziom cukru we krwi. Kolejne próbki pobrane po okresie kilkugodzinnego siedzenia lub siedzenia przerywanego krótkimi spacerami miało wykazać, jak ich organizm poradził sobie z otrzymaną porcją cukru.
W ten sposób wykazano, że poziom cukru jest znacznie niższy po kilkugodzinnym siedzeniu przerywanym krótkim spacerem niż w momencie, gdy dzieci nie ruszały się z miejsca.
- Nawet trwający chwilę ruch wyraźnie sprzyjał i wspomagał proces metabolizowania cukru - zauważyła współautorka publikacji, Britni Belcher. - Wyraźnie wykazano, że chwilowa aktywność skutecznie zmniejszała ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II - podkreśliła badaczka.
Posłuchaj rozmowę ekspertów na temat problemu otyłości wśród dzieci:
Autor: stella/kka / Źródło: tvnmeteoactive.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock