12 młodych piłkarzy i ich trener nadal pozostają uwięzieni w jaskini Tham Luang Nang Non w prowincji Chiang Rai w Tajlandii. Winne są temu obfite opady deszczu, jakie nawiedzają ten teren od czerwca. Niesprzyjająca pogoda jeszcze nie raz może utrudnić akcję ratunkową.
Chłopcy w wieku 11-16 lat i ich trener zaginęli 23 czerwca, gdy weszli do jaskini Tham Luang Nang Non w prowincji Chiang Rai na północy kraju. Kompleks jaskiń ciągnie się tam przez kilka kilometrów, przejścia są wąskie i często zalewa je woda. Zalała je także 23 czerwca, odcinając grupie drogę wyjścia.
Aura od wielu dni nie sprzyja akcji ratunkowej, a nawet może ją utrudnić.
Monsun daje się we znaki
- Jaskinie, o których mówimy, leżą w Azji Południowo-Wschodniej, na granicy z Laosem i Kambodżą. Ulewne deszcze są efektem monsunu, który trwa przez czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Jest to letni ciepły monsun. Powstaje, ponieważ powietrze nad kontynentem bardzo się nagrzewa. Formuje się układ baryczny niskiego ciśnienia i znad oceanu napływa chłodne i wilgotne powietrze - tłumaczyła prezenterka pogody TVN Meteo Dorota Gardias. Warunki pogodowe w Tajlandii znacznie utrudniają akcję ratunkową młodych piłkarzy i trenera.
Intensywne opady deszczu
Monsun generuje bardzo dużą ilość wilgoci. Towarzyszą mu dodatkowo wysokie wartości temperatury. To sprzyja nawalnym opadom deszczu. I właśnie ten region znany jest z bardzo intensywnych corocznych opadów deszczu.
- W czerwcu sumy opadowe w tym regionie Tajlandii wynoszą średnio 240 litrów na mkw. miesięcznie. Dla porównania w Warszawie jest to 60 l/mkw. A w 2014 roku w tamtym rejonie spadło prawie 700 litrów deszczu na mkw. - powiedziała Gardias. Z kolei w lipcu ubiegłego roku spadło tam 400 l/mkw., a dla porównania w Warszawie średnia suma opadów wyniosła 90 l/mkw.
- Na razie sytuacja jest dobra, bo nie mamy opadów deszczu, ale jest takie ryzyko, że powstanie bardzo wysoka chmura, z której niestety lunie - podsumowała Gardias.
Czym jest monsun?
Monsun to układ wiatrów, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Są to wiatry sezonowe między oceanem a lądem. Tworzą się u południowych i wschodnich wybrzeży Azji oraz w Zatoce Gwinejskiej i Ameryce Środkowej. Monsun letni ma duże znaczenie w rolnictwie - pomaga nawadniać suche obszary w głębi kontynentu. Jest wiatrem ciepłym i wilgotnym, monsun zimowy zaś jest wiatrem suchym i zimnym.
Autor: dd/rp / Źródło: tvn24, Wikipedia