W ubiegłym tygodniu wschodnia część Chin zmagała się z potężną chmurą zanieczyszczeń. Na obszarze od Pekinu po Szanghaj przesuwał się gęsty smog. Jego skala była na tyle duża, że można go było obserwować nawet z Kosmosu.
Satelicie Terra udało się wykonać zdjęcie smogu zalegającego 7 grudnia nad wschodnią częścią Chin.
Naukowcy z NASA poprawili kolory obrazu tak, by stał się on bardziej czytelny i dzięki temu zauważamy skalę zagrożenia. Eksperci wyjaśniają, że białym kolorem oznaczone są chmury lub mgła, z kolei szarym - smog.
Smog już nie dziwi Chińczyków
Tego typu zjawisko nad północno-wschodnią częścią Chin nie jest już niczym nadzwyczajnym i nikogo nie dziwi. To, co czyni go "wyjątkowym", to skala rozprzestrzenienia. Rzadko zdarza się, żeby smog przemieszczał się aż tak daleko na południe, a według szacunków długość "chmury" zanieczyszczeń sięgała nawet 1200 km. Nietypowa była również gęstość zjawiska, która znacznie przewyższała normę. Dla oka satelity stał się więc co najmniej tak samo dobrze widoczny, jak słynny Wielki Mur Chiński, który - wbrew często powtarzanemu mitowi - nie jest widoczny z kosmosu "gołym okiem".
Przekroczona norma zanieczyszczeń powietrza
Prof. Rudolf Husar z Uniwersytetu w Waszyngtonie wyjaśnia, że smog można bardzo łatwo zauważyć. - Smog, w porównaniu do chmur, ma bardziej gładką powierzchnię. Warto dodać, że 7 grudnia Wskaźnik Jakości Powietrza osiągnął wartości: 487 w Pekinie, a 404 w Szanghaju, a według przyjętych norm przekroczenie wartości 300 uważane jest za niebezpieczne dla zdrowia. Z powodu tak dużego stopnia zanieczyszczeń we wschodniej części Chin zamkniętych zostało wiele instytucji, odwołano wydarzenia sportowe i na pewien czas zawieszono projekty budowlane.
Brudne powietrze niebezpieczne dla zdrowia
Eksperci wyjaśniają, że smog, który utworzył się w ubiegłym tygodniu nad Pekinem to smog fotochemiczny. Jest on wynikiem działania promieni słonecznych na substancje zawarte m.in. w spalinach samochodowych. W wynik tej reakcji powstaje szereg malutkich cząstek w powietrzu, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka.
To nie pierwszy raz, kiedy zanieczyszczenie powietrza w Chinach jest na tyle wysokie, że śledzi się je z Kosmosu. Ogromny smog, który w październiku pojawił się nad Harbinem (północno-wschodnie Chiny), ograniczył widoczność do mniej niż 10 m i został uchwycony przez satelitę Aqua.
Autor: kt/ja / Źródło: NASA, space.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA