Najnowsze

Burze, grad i silny wiatr. Sobota pełna pogodowych niebezpieczeństw

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 12.06tvnmeteo.pl
wideo 2/16

W sobotę mogą wystąpić gwałtowne burze, lokalnie z opadami gradu. W województwach nadmorskich powieje silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę pogodowych zagrożeń.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują w sobotę wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Podczas wyładowań spadnie do 20-30 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie 40 l/mkw. Porywy wiatry mogą sięgać 70-90 kilometrów na godzinę. Lokalnie pojawi się też grad.

UWAGA NA BURZE

W sobotę mogą też obowiązywać alarmy pierwszego stopnia przed burzami w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim. Zjawiskom towarzyszyć będą opady o sumie 20-30 l/mkw., lokalnie 40 l/mkw. Porywy wiatry mogą sięgać 70-90 km/h.

SILNY WIATR

IMGW planuje też wydać alerty przed silnym wiatrem w rejonach nadmorskich. Ostrzeżenia mogą pojawić na terenie województw: pomorskiego (w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdańsk, Gdynia, Sopot, nowodworskim) i zachodniopomorskiego (w powiatach: Świnoujście, kamieńskim, gryfickim kołobrzeskim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim). Wiatr w porywach może wiać z prędkością 65-90 km/h.

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotęIMGW / TVN Meteo

Czym jest prognoza zagrożeń?

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologicznie pierwszego stopnia?

Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Burze z gradem (PAP/Maria Samczuk/Adam Ziemienowicz)PAP/Maria Samczuk/Adam Ziemienowicz

Autor: ps,anw/dd / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock