Bilans środowych nawałnic. Ponad 2700 interwencji, akcje poszukiwawcze na jeziorach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Autobus jedzie przez zalaną ulicę
Autobus jedzie przez zalaną ulicę
wideo 2/5
Autobus jedzie przez zalaną ulicę w

Burze przechodziły nad Polską w środę oraz w czwartkową noc. Jak przekazała KG PSP, w całym kraju przeprowadzono ponad 2700 interwencji, najwięcej w Wielkopolsce i na Kujawach. Na Pomorzu Gdańskim ranny został strażak, poszukiwana jest także jedna zaginiona osoba.

Jak przekazał w czwartek rano na antenie TVN24 kpt. Wojciech Gralec z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w całym kraju przeprowadzono 2712 interwencji związanych z burzami. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło do strażaków z woj. wielkopolskiego (637), kujawsko-pomorskiego (384), zachodniopomorskiego (377) i dolnośląskiego (342).

- Większość interwencji była związana z lokalnymi zalaniami pomieszczeń w budynkach, wypompowywaniem wody, wiatrołomami i udrażnianiem ciągów komunikacyjnych - wyjaśnił.

Do jednej z najniebezpieczniejszych sytuacji doszło w Tuchomiu (pow. kartuski) na Jeziorze Tuchomskim wiatr przewrócił dwa rowery wodne, na których płynęło dziewięć osób. Ośmioro ludzi wyszło z wody na brzeg. Poszukiwana była jedna osoba.

Czytaj dalej: Wiatr wywrócił dwa rowery wodne z ludźmi. 17-latek nie wrócił na ląd

Interwencje na Pomorzu Zachodnim

Po burzy, która przeszła przez woj. zachodniopomorskie, strażacy otrzymali 438 zgłoszeń. Najwięcej interwencji podjęto w Szczecinie (65), Kamieniu Pomorskim (57) i Gryficach (55).

- W związku z nawałnicami w dniu wczorajszym w sumie na terenie województwa zachodniopomorskiego ewakuowano cztery obozy harcerskie - dwa z naszym udziałem, a dwa bez. Wszystkie ewakuacje były prewencyjne - przekazał mł. bryg. Tomasz Kubiak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie.

Obozy ewakuowano m.in. w gminie Czaplinek, gdzie harcerze znaleźli schronienie w miejscowości Ostroróg, w tamtejszym kościele i świetlicy wiejskiej.

Z powodu powalonego na sieć trakcyjną drzewa, w środę po godz. 14 wstrzymano ruch pociągów na linii Wysoka Kamieńska - Kamień Pomorski. Ruch przywrócono w czwartek po godz. 2.

Intensywne opady deszczu i porywisty wiatr spowodowały szkody między innymi w centrum Szczecina. Wichura powaliła drzewa przy al. Wojska Polskiego i Bohaterów Warszawy. Strażacy pracowali również na ul. Poniatowskiego, gdzie połamane gałęzie zablokowały jezdnię. Wiatrołomy uszkodziły też zaparkowane samochody.

Niebezpiecznie na Warmii i Mazurach

Blisko 240 razy wyjeżdżali w nocy warmińsko-mazurscy strażacy, by usuwać skutki burz, które przeszły nad regionem. Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że większość interwencji wiąże się z usuwaniem powalonych drzew i wypompowywaniem wody z pomieszczeń. Strażak przyznał, że nowe zgłoszenia wciąż wpływają, ponieważ nie wszyscy od razu w nocy dostrzegli skutki wichur i ulewnego deszczu.

Jak informował rzecznik straży pożarnej na Warmii i Mazurach mł. bryg. Grzegorz Różański, na ulicy Plażowej nad jeziorem Skanda w Olsztynie na 25-letniego mężczyznę spadło drzewo. Został on wydobyty przez przechodniów; jest przytomny i znajduje się pod opieką ratowników medycznych.

W Siemianach nad jeziorem Jeziorak w powiecie iławskim ewakuowano w bezpieczne miejsce 445 dzieci i 50 osób personelu obozu.

Jak podały służby wojewody warmińsko-mazurskiego, burze były przyczyną awarii energetycznych. W środę wieczorem bez prądu pozostawało 26,3 tys. odbiorców. Najwięcej w rejonie Braniewa i Elbląga - ok. 25 tys. oraz Miłakowa i Morąga - ok. 1,3 tys. Awarie są też w okolicach Giżycka. W miarę możliwości usuwane są na bieżąco

Interwencje w Wielkopolsce

Około 570 zgłoszeń dotyczących skutków przechodzących nad całym regionem burz odebrali w środę wielkopolscy strażacy. Najwięcej interwencji odnotowano w rejonie Konina, na wschodzie województwa. Strażacy nie mają informacji, by z powodu nawałnic ktokolwiek został ranny. Dyżurny zaznaczył, że większość zgłoszeń wymagała niewielkich interwencji i dotyczyła połamanych drzew, czy zerwanych przez wichurę części dachów.

Czytaj dalej: Dziesiątki powalonych drzew, setki zgłoszeń, "o włos ominięty kościół"

Groźnie na Kujawach

Strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego od popołudnia w środę do rana w czwartek byli wzywani 394 razy do usuwania skutków burz, silnych wiatrów i ulew - poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Po godz. 18 strażacy zostali wezwani w związku z zaginięciem osoby, która pływała po Jeziorze Chełmżyńskim w Zalesiu. Według pierwszych informacji miał to być kajakarz, ale jak się później okazało była to jedna z czterech osób, które pływały na desce typu SUP i wskutek silnego podmuchu wiatru znalazły się w wodzie. Jeden z mężczyzn nie dopłynął do brzegu. Prowadzone do późna poszukiwania, w które byli zaangażowani m.in. strażacy z grupy wodno-nurkowej z Bydgoszczy i grupy sonarowej z Torunia, nie przyniosły skutku. Poszukiwania będą kontynuowane w czwartek.

Strażacy uczestniczyli również w ewakuacji obozów harcerskich w Rydnie (pow. świecki) i Pobierowie (pow. włocławski), gdzie oświetlali i zabezpieczali teren.

Przede wszystkim zgłoszenia dotyczyły konieczności usuwania powalonych drzew i konarów z dróg oraz wypompowywania wody z zalanych piwnic, ulic i placów. Najwięcej interwencji dotyczyło powiatów: sępoleńskiego - 72, tucholskiego - 43, bydgoskiego - 41, grudziądzkiego - 37 i żnińskiego - 35. W samym powiecie sępoleńskim strażacy usuwali wiatrołomy w 30 miejscach. Nie było wezwań związanych z zerwaniem dachów.

W Zalesiu prowadzone są poszukiwania osoby, która wpadła do jeziora po gwałtownym załamaniu się pogody
W Zalesiu prowadzone są poszukiwania osoby, która wpadła do jeziora po gwałtownym załamaniu się pogody TVN24

Zalane budynki na Dolnym Śląsku

Rzecznik Prasowy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP asp. Wojciech Walens przekazał, że do środowego wieczora odnotowano 230 interwencji straży pożarnej związanej przejściem frontu burzowego. Głównie dotyczyły one zalanych posesji i połamanych gałęzi.

Przez powiat kamiennogórski przeszła ulewa trwająca około 15 minut. W wyniku obfitych opadów deszczu podtopione zostały dwa domy. Zalało też lokalną firmę meblarską i położony tam dom oraz podwórze.

Ponadto około godziny 15 prewencyjnie ewakuowano uczestników obozu harcerskiego we wsi Sobin w powiecie polkowickim. Trafili oni do miejscowej świetlicy.

Groźnie na Pomorzu Gdańskim

Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku kpt. Jakub Friedenberger poinformował w środę, że do godz. 19 w związku z warunkami atmosferycznymi - burzami i opadami deszczu, strażacy interweniowali ponad 200 razy. Najwięcej zdarzeń było w powiecie starogardzkim - 68, w Pruszczu Gdańskim - 30, natomiast Kościerzynie i Chojnicach po ponad 20. W Gdańsku strażacy interweniowali 18 razy, w powiecie tczewskim - 19 razy.

W Głodowie (pow. kościerski) druh z OSP Głodowo został rażony piorunem podczas usuwania wiatrołomu. Mężczyzna był przytomny, na miejscu pracował Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielił pomocy poszkodowanemu. Życiu strażaka nie zagraża niebezpieczeństwo.

Na drodze Skarszewy - Starogard Gdański wiatr przewrócił drzewo na samochód. Jak relacjonowali świadkowie, zakrwawiony kierowca wyszedł z pojazdu o własnych siłach. Na miejsce wezwane zostały służby ratunkowe, które miały jednak problem z dojazdem z uwagi na kilka powalonych drzew. Rannym zaopiekowali się inni kierowcy. Droga jest zablokowana.

Drzewo spadło na samochód na drodze Skarszewy - Starogard GdańskiSkarszewy Info
Drzewo spadło na samochód na drodze Skarszewy - Starogard GdańskiSkarszewy Info

Dzieci przejęte przez ratowników w Gdyni

W Gdyni, na Zatoce Gdańskiej przed wejściem do portu, ratownicy pomogli wydostać się na brzeg ośmiu osobom - dzieciom i trenerowi. Jak podał rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) Rafał Goeck, pięć optymistów i RIB (łódź pontonowa ze sztywnym dnem), które pływały na Zatoce Gdańskiej, ze względu na silny wiatr były spychane w stronę Gdyni Oksywia i nie mogły poradzić sobie z dopłynięciem do brzegu. Dodał, że na miejsce wyruszyła łódź z ratownikami. Dzieci, które wcześniej płynęły na jachtach, przed przybyciem ratowników przeszły na łódź, którą płynął ich trener. Dzieci, po dopłynięciu na brzeg, zostały przekazane rodzicom.

Ewakuowano obozy harcerskie

Rzecznik KW PSP w Gdańsku przekazał, że obóz harcerski znad jeziora Gałęzów (pow. słupski) ewakuował się do szkoły w Niepoględziu. Były to 133 osoby.

SKKP w Wejherowie otrzymało informację o ewakuacji obozu harcerskiego ZHP Rumia z miejscowości Potęgowo (gm. Linia), w sumie 176 osób, do szkoły w miejscowości Strzepcz za pomocą autobusu w porozumieniu z UG Linia.

Obóz harcerski znad jeziora Kałębie (pow. starogardzki) ewakuował się do szkoły w Osieku - 69 osób.

Obozy harcerskie z miejscowości Peplin, Czernica, Brusy (pow. chojnicki) ewakuowały się do świetlic i szkół - 424 osoby.

Obóz Harcerski w Golubiu (pow. kartuski) ewakuowany został do szkoły w Golubiu - 89 osób.

61 harcerzy i ich 10 opiekunów przebywających na obozie nad jeziorem Niewlino w gminie Czaplinek zostało ewakuowanych do kościoła w miejscowości Ostroróg - poinformowali strażacy z Drawska Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie).

Powodem powyższych ewakuacji było wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami.

Tylko w ewakuacji znad jeziora Niewlino pomagali strażacy ochotnicy z Czaplinka oraz jednostka ratowniczo-gaśnicza PSP w Drawsku. Harcerze znaleźli schronienie w miejscowości Ostroróg, w tamtejszym kościele i świetlicy wiejskiej. - Część osób przeszła tam pieszo. Z obozowiska do wsi są około trzy kilometry. Resztę uczestników obozu przewieziono dwoma busami OSP, naszym pojazdem i samochodem leśniczego - wyjaśnił st. kpt. Michał Bany, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Drawsku Pomorskim. Podkreślił, że ewakuacja przebiegała bardzo sprawnie. Nazwał ją "działaniem profilaktycznym". Poinformował też, że front burzowy przeszedł już nad powiatem drawskim, pogoda się poprawia. Decyzję o powrocie na miejsce leśnego obozowiska podejmie komendant obozu, po konsultacji z oficerem PSP, który pozostał przy ewakuowanych.

Drzewo spadło na auto w SzczecinieTVN24
Powalone drzewa w Szczecinie
Powalone drzewa w Świnoujściu TVN24
Leje w Szczecinie
Leje w SzczecinieTVN24

Nie tylko Szczecin. Drzewo spadło na sieć trakcyjną

Silny wiatr powalał drzewa. - Drzewo spadło na sieć trakcyjną na odcinku między Wysoką Kamieńską a Kamieniem Pomorskim. Ruch pociągów w tym miejscu został wstrzymany - poinformował Bartosz Pietrzykowski z PKP PLK. - Będzie tam pracował pociąg sieciowy, który usunie powalone drzewo i naprawi sieć trakcyjną - zaznaczył Pietrzykowski. Na tej linii przewoźnik Polregio wprowadził zastępczą komunikację autobusową.

Załamanie pogody na Pomorzu Zachodnim na zdjęciach i nagraniach

Ciemne chmury i ulewny deszcz w Świnoujściu
Ciemne chmury i ulewny deszcz w Świnoujściu Sławomir Ryfczyński / iswinoujscie.pl
Deszcz i silny wiatr już w Świnoujściu
Deszcz i silny wiatr już w ŚwinoujściuRafał/Kontakt 24

W miejscowości Mosty (woj. zachodniopomorskie) spadł grad o średnicy kilku centymetrów.

Grad spadł w miejscowości Mosty w woj. zachodniopomorskim Patryk Lechowicz
Grad spadł w miejscowości Mosty w woj. zachodniopomorskim Patryk Lechowicz
Burza na Dolnym Śląsku. Dzierżoniów

Autorka/Autor:anw,as

Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Waszczuk/PAP

Pozostałe wiadomości

Pogodna, słoneczna i bardzo ciepła aura utrzyma się do końca tygodnia. Później Polska znajdzie się w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, który, oprócz ochłodzenia, przyniesie przelotne opady deszczu i lokalne burze.

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo

W weekend w Polsce znów zrobi się upalnie, wrócą też burze. W związku z wysoką temperaturą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

W związku z pożarem pobliskiego lasu lotnisko w Izmirze na zachodzie Turcji w czwartek czasowo było zamknięte, a część lotów przekierowano do portów w pobliskich miastach. W piątek rano pasażerowie korzystający z tego lotniska nadal muszą liczyć się z utrudnieniami.

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Źródło:
PAP, Reuters, duvarenglish.com, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News

Pogoda na dziś. Piątek 19.07 przyniesie dużo słońca, chociaż miejscami na niebie pojawi się więcej chmur. Najcieplej będzie na południowym zachodzie Polski.

Pogoda na dziś - piątek 19.07. Przed nami pogodny i gorący dzień

Pogoda na dziś - piątek 19.07. Przed nami pogodny i gorący dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego Trogiru zapłonął las. W czwartek pożar zagrażał jednemu z kompleksów hotelowych. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Źródło:
Kontakt 24, dnevnik.hr, Reuters

Dziesiątki odwołanych lotów, zamknięte drogi w Seulu i ewakuacja mieszkańców kilku miast - to skutki silnych ulew, jakie nawiedziły w tym tygodniu Koreę Południową. Szczególnie ucierpiała północna część prowincji Gyeonggi, otaczającej Seul. Trudna sytuacja panuje też między innymi w mieście Paju w pobliżu granicy z Koreą Północną. 

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Źródło:
PAP, koreatimes.co.kr

Badacze chcą zmienić to, jak Międzynarodowa Unia Astronomiczna definiuje planety. Jak przekazali astronomowie, dotychczas obejmowała ona jedynie światy krążące dookoła Słońca. Według nowej definicji, planety mogłyby obiegać także inne gwiazdy - i nie tylko.

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Źródło:
UCLA

Ekstremalna letnia pogoda - taka, jakiej doświadczają obecnie kraje południowej Europy - stanowi poważne zagrożenie dla osób cierpiących na schorzenie zwane skórą pergaminową. Dla dotkniętego nim nastolatka z Barcelony każdy kontakt z promieniowaniem UV może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dłuższe i intensywne okresy gorąca wymagają od niego i jego rodziny kompletnej zmiany stylu życia.

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Źródło:
Reuters, SJD Hospital Barcelona, tvnmeteo.pl, Przemęcka et al. (2013)

W związku z pożarami w Kanadzie nad Europą, w tym nad Polską, wzrosło stężenie tlenku węgla - poinformował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podkreślono, ta sytuacja nie stanowi dla nas zagrożenia.

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy plaże nieopodal Walencji zostały zamknięte po zanieczyszczeniu ropą. Jak wyjaśniły lokalne media, źródło lepkiej substancji pozostaje nieznane. Trwa usuwanie skutków wycieku.

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Źródło:
eltiempo.es

Nowy lek, który hamuje interleukinę 11, wydłużył życie myszy nawet o 25 procent - informują badacze na łamach pisma "Nature". Mają oni nadzieję, że odkrycie to pomoże spowolnić proces starzenia się również u ludzi. Rozpoczęto pierwsze badania kliniczne.

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Strażacy w południowych krajach Europy walczą z pożarami lasów. Sytuacja pozostaje bardzo niebezpieczna w Bułgarii, gdzie w jednej z miejscowości spłonęło kilkadziesiąt domów - podały władze. W Grecji w czasie akcji gaśniczej obrażenia odniosło dwóch strażaków. Ponad 50 pożarów gasili w środę strażacy w Hiszpanii i Portugalii.

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt