Bilans środowych nawałnic. Ponad 2700 interwencji, akcje poszukiwawcze na jeziorach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Autobus jedzie przez zalaną ulicę
Autobus jedzie przez zalaną ulicę
wideo 2/5
Autobus jedzie przez zalaną ulicę w

Burze przechodziły nad Polską w środę oraz w czwartkową noc. Jak przekazała KG PSP, w całym kraju przeprowadzono ponad 2700 interwencji, najwięcej w Wielkopolsce i na Kujawach. Na Pomorzu Gdańskim ranny został strażak, poszukiwana jest także jedna zaginiona osoba.

Jak przekazał w czwartek rano na antenie TVN24 kpt. Wojciech Gralec z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w całym kraju przeprowadzono 2712 interwencji związanych z burzami. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło do strażaków z woj. wielkopolskiego (637), kujawsko-pomorskiego (384), zachodniopomorskiego (377) i dolnośląskiego (342).

- Większość interwencji była związana z lokalnymi zalaniami pomieszczeń w budynkach, wypompowywaniem wody, wiatrołomami i udrażnianiem ciągów komunikacyjnych - wyjaśnił.

Do jednej z najniebezpieczniejszych sytuacji doszło w Tuchomiu (pow. kartuski) na Jeziorze Tuchomskim wiatr przewrócił dwa rowery wodne, na których płynęło dziewięć osób. Ośmioro ludzi wyszło z wody na brzeg. Poszukiwana była jedna osoba.

Czytaj dalej: Wiatr wywrócił dwa rowery wodne z ludźmi. 17-latek nie wrócił na ląd

Interwencje na Pomorzu Zachodnim

Po burzy, która przeszła przez woj. zachodniopomorskie, strażacy otrzymali 438 zgłoszeń. Najwięcej interwencji podjęto w Szczecinie (65), Kamieniu Pomorskim (57) i Gryficach (55).

- W związku z nawałnicami w dniu wczorajszym w sumie na terenie województwa zachodniopomorskiego ewakuowano cztery obozy harcerskie - dwa z naszym udziałem, a dwa bez. Wszystkie ewakuacje były prewencyjne - przekazał mł. bryg. Tomasz Kubiak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie.

Obozy ewakuowano m.in. w gminie Czaplinek, gdzie harcerze znaleźli schronienie w miejscowości Ostroróg, w tamtejszym kościele i świetlicy wiejskiej.

Z powodu powalonego na sieć trakcyjną drzewa, w środę po godz. 14 wstrzymano ruch pociągów na linii Wysoka Kamieńska - Kamień Pomorski. Ruch przywrócono w czwartek po godz. 2.

Intensywne opady deszczu i porywisty wiatr spowodowały szkody między innymi w centrum Szczecina. Wichura powaliła drzewa przy al. Wojska Polskiego i Bohaterów Warszawy. Strażacy pracowali również na ul. Poniatowskiego, gdzie połamane gałęzie zablokowały jezdnię. Wiatrołomy uszkodziły też zaparkowane samochody.

Niebezpiecznie na Warmii i Mazurach

Blisko 240 razy wyjeżdżali w nocy warmińsko-mazurscy strażacy, by usuwać skutki burz, które przeszły nad regionem. Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że większość interwencji wiąże się z usuwaniem powalonych drzew i wypompowywaniem wody z pomieszczeń. Strażak przyznał, że nowe zgłoszenia wciąż wpływają, ponieważ nie wszyscy od razu w nocy dostrzegli skutki wichur i ulewnego deszczu.

Jak informował rzecznik straży pożarnej na Warmii i Mazurach mł. bryg. Grzegorz Różański, na ulicy Plażowej nad jeziorem Skanda w Olsztynie na 25-letniego mężczyznę spadło drzewo. Został on wydobyty przez przechodniów; jest przytomny i znajduje się pod opieką ratowników medycznych.

W Siemianach nad jeziorem Jeziorak w powiecie iławskim ewakuowano w bezpieczne miejsce 445 dzieci i 50 osób personelu obozu.

Jak podały służby wojewody warmińsko-mazurskiego, burze były przyczyną awarii energetycznych. W środę wieczorem bez prądu pozostawało 26,3 tys. odbiorców. Najwięcej w rejonie Braniewa i Elbląga - ok. 25 tys. oraz Miłakowa i Morąga - ok. 1,3 tys. Awarie są też w okolicach Giżycka. W miarę możliwości usuwane są na bieżąco

Interwencje w Wielkopolsce

Około 570 zgłoszeń dotyczących skutków przechodzących nad całym regionem burz odebrali w środę wielkopolscy strażacy. Najwięcej interwencji odnotowano w rejonie Konina, na wschodzie województwa. Strażacy nie mają informacji, by z powodu nawałnic ktokolwiek został ranny. Dyżurny zaznaczył, że większość zgłoszeń wymagała niewielkich interwencji i dotyczyła połamanych drzew, czy zerwanych przez wichurę części dachów.

Czytaj dalej: Dziesiątki powalonych drzew, setki zgłoszeń, "o włos ominięty kościół"

Groźnie na Kujawach

Strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego od popołudnia w środę do rana w czwartek byli wzywani 394 razy do usuwania skutków burz, silnych wiatrów i ulew - poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Po godz. 18 strażacy zostali wezwani w związku z zaginięciem osoby, która pływała po Jeziorze Chełmżyńskim w Zalesiu. Według pierwszych informacji miał to być kajakarz, ale jak się później okazało była to jedna z czterech osób, które pływały na desce typu SUP i wskutek silnego podmuchu wiatru znalazły się w wodzie. Jeden z mężczyzn nie dopłynął do brzegu. Prowadzone do późna poszukiwania, w które byli zaangażowani m.in. strażacy z grupy wodno-nurkowej z Bydgoszczy i grupy sonarowej z Torunia, nie przyniosły skutku. Poszukiwania będą kontynuowane w czwartek.

Strażacy uczestniczyli również w ewakuacji obozów harcerskich w Rydnie (pow. świecki) i Pobierowie (pow. włocławski), gdzie oświetlali i zabezpieczali teren.

Przede wszystkim zgłoszenia dotyczyły konieczności usuwania powalonych drzew i konarów z dróg oraz wypompowywania wody z zalanych piwnic, ulic i placów. Najwięcej interwencji dotyczyło powiatów: sępoleńskiego - 72, tucholskiego - 43, bydgoskiego - 41, grudziądzkiego - 37 i żnińskiego - 35. W samym powiecie sępoleńskim strażacy usuwali wiatrołomy w 30 miejscach. Nie było wezwań związanych z zerwaniem dachów.

W Zalesiu prowadzone są poszukiwania osoby, która wpadła do jeziora po gwałtownym załamaniu się pogody
W Zalesiu prowadzone są poszukiwania osoby, która wpadła do jeziora po gwałtownym załamaniu się pogody TVN24

Zalane budynki na Dolnym Śląsku

Rzecznik Prasowy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP asp. Wojciech Walens przekazał, że do środowego wieczora odnotowano 230 interwencji straży pożarnej związanej przejściem frontu burzowego. Głównie dotyczyły one zalanych posesji i połamanych gałęzi.

Przez powiat kamiennogórski przeszła ulewa trwająca około 15 minut. W wyniku obfitych opadów deszczu podtopione zostały dwa domy. Zalało też lokalną firmę meblarską i położony tam dom oraz podwórze.

Ponadto około godziny 15 prewencyjnie ewakuowano uczestników obozu harcerskiego we wsi Sobin w powiecie polkowickim. Trafili oni do miejscowej świetlicy.

Groźnie na Pomorzu Gdańskim

Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku kpt. Jakub Friedenberger poinformował w środę, że do godz. 19 w związku z warunkami atmosferycznymi - burzami i opadami deszczu, strażacy interweniowali ponad 200 razy. Najwięcej zdarzeń było w powiecie starogardzkim - 68, w Pruszczu Gdańskim - 30, natomiast Kościerzynie i Chojnicach po ponad 20. W Gdańsku strażacy interweniowali 18 razy, w powiecie tczewskim - 19 razy.

W Głodowie (pow. kościerski) druh z OSP Głodowo został rażony piorunem podczas usuwania wiatrołomu. Mężczyzna był przytomny, na miejscu pracował Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielił pomocy poszkodowanemu. Życiu strażaka nie zagraża niebezpieczeństwo.

Na drodze Skarszewy - Starogard Gdański wiatr przewrócił drzewo na samochód. Jak relacjonowali świadkowie, zakrwawiony kierowca wyszedł z pojazdu o własnych siłach. Na miejsce wezwane zostały służby ratunkowe, które miały jednak problem z dojazdem z uwagi na kilka powalonych drzew. Rannym zaopiekowali się inni kierowcy. Droga jest zablokowana.

Drzewo spadło na samochód na drodze Skarszewy - Starogard GdańskiSkarszewy Info
Drzewo spadło na samochód na drodze Skarszewy - Starogard GdańskiSkarszewy Info

Dzieci przejęte przez ratowników w Gdyni

W Gdyni, na Zatoce Gdańskiej przed wejściem do portu, ratownicy pomogli wydostać się na brzeg ośmiu osobom - dzieciom i trenerowi. Jak podał rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) Rafał Goeck, pięć optymistów i RIB (łódź pontonowa ze sztywnym dnem), które pływały na Zatoce Gdańskiej, ze względu na silny wiatr były spychane w stronę Gdyni Oksywia i nie mogły poradzić sobie z dopłynięciem do brzegu. Dodał, że na miejsce wyruszyła łódź z ratownikami. Dzieci, które wcześniej płynęły na jachtach, przed przybyciem ratowników przeszły na łódź, którą płynął ich trener. Dzieci, po dopłynięciu na brzeg, zostały przekazane rodzicom.

Ewakuowano obozy harcerskie

Rzecznik KW PSP w Gdańsku przekazał, że obóz harcerski znad jeziora Gałęzów (pow. słupski) ewakuował się do szkoły w Niepoględziu. Były to 133 osoby.

SKKP w Wejherowie otrzymało informację o ewakuacji obozu harcerskiego ZHP Rumia z miejscowości Potęgowo (gm. Linia), w sumie 176 osób, do szkoły w miejscowości Strzepcz za pomocą autobusu w porozumieniu z UG Linia.

Obóz harcerski znad jeziora Kałębie (pow. starogardzki) ewakuował się do szkoły w Osieku - 69 osób.

Obozy harcerskie z miejscowości Peplin, Czernica, Brusy (pow. chojnicki) ewakuowały się do świetlic i szkół - 424 osoby.

Obóz Harcerski w Golubiu (pow. kartuski) ewakuowany został do szkoły w Golubiu - 89 osób.

61 harcerzy i ich 10 opiekunów przebywających na obozie nad jeziorem Niewlino w gminie Czaplinek zostało ewakuowanych do kościoła w miejscowości Ostroróg - poinformowali strażacy z Drawska Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie).

Powodem powyższych ewakuacji było wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami.

Tylko w ewakuacji znad jeziora Niewlino pomagali strażacy ochotnicy z Czaplinka oraz jednostka ratowniczo-gaśnicza PSP w Drawsku. Harcerze znaleźli schronienie w miejscowości Ostroróg, w tamtejszym kościele i świetlicy wiejskiej. - Część osób przeszła tam pieszo. Z obozowiska do wsi są około trzy kilometry. Resztę uczestników obozu przewieziono dwoma busami OSP, naszym pojazdem i samochodem leśniczego - wyjaśnił st. kpt. Michał Bany, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Drawsku Pomorskim. Podkreślił, że ewakuacja przebiegała bardzo sprawnie. Nazwał ją "działaniem profilaktycznym". Poinformował też, że front burzowy przeszedł już nad powiatem drawskim, pogoda się poprawia. Decyzję o powrocie na miejsce leśnego obozowiska podejmie komendant obozu, po konsultacji z oficerem PSP, który pozostał przy ewakuowanych.

Drzewo spadło na auto w SzczecinieTVN24
Powalone drzewa w Szczecinie
Powalone drzewa w Świnoujściu TVN24
Leje w Szczecinie
Leje w SzczecinieTVN24

Nie tylko Szczecin. Drzewo spadło na sieć trakcyjną

Silny wiatr powalał drzewa. - Drzewo spadło na sieć trakcyjną na odcinku między Wysoką Kamieńską a Kamieniem Pomorskim. Ruch pociągów w tym miejscu został wstrzymany - poinformował Bartosz Pietrzykowski z PKP PLK. - Będzie tam pracował pociąg sieciowy, który usunie powalone drzewo i naprawi sieć trakcyjną - zaznaczył Pietrzykowski. Na tej linii przewoźnik Polregio wprowadził zastępczą komunikację autobusową.

Załamanie pogody na Pomorzu Zachodnim na zdjęciach i nagraniach

Ciemne chmury i ulewny deszcz w Świnoujściu
Ciemne chmury i ulewny deszcz w Świnoujściu Sławomir Ryfczyński / iswinoujscie.pl
Deszcz i silny wiatr już w Świnoujściu
Deszcz i silny wiatr już w ŚwinoujściuRafał/Kontakt 24

W miejscowości Mosty (woj. zachodniopomorskie) spadł grad o średnicy kilku centymetrów.

Grad spadł w miejscowości Mosty w woj. zachodniopomorskim Patryk Lechowicz
Grad spadł w miejscowości Mosty w woj. zachodniopomorskim Patryk Lechowicz
Burza na Dolnym Śląsku. Dzierżoniów

Autorka/Autor:anw,as

Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Waszczuk/PAP

Pozostałe wiadomości

Nowy tydzień przyniesie opady deszczu, a miejscami również burze. Podczas wyładowań dodatkowym zagrożeniem stanie się porywisty wiatr. Gdzie spodziewać się gwałtownych zjawisk pogodowych?

Do Polski wkraczają fronty atmosferyczne. Będzie padać i grzmieć

Do Polski wkraczają fronty atmosferyczne. Będzie padać i grzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2025. Z najnowszych prognoz wynika, że nadchodzące święta mogą być deszczowe w wielu regionach, a miejscami także burzowe. Temperatura może podzielić Polskę.

Pogoda na Wielkanoc. Temperatura może podzielić Polskę

Pogoda na Wielkanoc. Temperatura może podzielić Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Pogoda na dziś. Niedziela 13.04 zapowiada się ciepło i pogodnie, chociaż po południu miejscami pojawi się więcej chmur. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 23 stopnie Celsjusza. Biomet okaże się korzystny.

Pogoda na dziś - niedziela 13.04. Ciepły, pogodny dzień z korzystnym biometem

Pogoda na dziś - niedziela 13.04. Ciepły, pogodny dzień z korzystnym biometem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".

"W górach wciąż trwa zima"

"W górach wciąż trwa zima"

Źródło:
PAP, TPN

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Jak sugerują nowe badania naukowców z amerykańskiej Yale School of Medicine, świeże skaleczenie na skórze, które mamy podczas pierwszego próbowania nowego jedzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Eksperyment na razie przeprowadzono na myszach, są potrzebne kolejne analizy.

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Źródło:
ScienceAlert, Yale School of Medicine

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"