Już niewiele dzieli nas od całkowitego zaćmienia Księżyca w punkcie perygeum. Zjawisko rozpocznie się w poniedziałek, o godz. 2.11. Jednak najbardziej widowiskową część będziemy mogli podziwiać dwie godziny później. Jeśli wybieracie się na nocne obserwacje, zabierzcie aparat. Kolejna możliwość obserwacji zaćmienia czeka nas dopiero w 2033 roku.
28 września dwie godziny po północy rozpocznie się pierwsza faza (półcieniowa) zaćmienia Księżyca. W momencie całkowitej ( 11 minut po godz. 4.), Srebrny Glob cały zanurzy się z cieniu Ziemi. Przybierze wyjątkową czerwoną barwę. Poza tym nasz satelita będzie wydawał się większy i jaśniejszy niż zwykle, gdyż tej nocy znajdzie się w punkcie tzw. perygeum, czyli najbliższej możliwej odległości na orbicie względem Ziemi.
Na ten moment czekają nie tylko miłośnicy astronomii, ale również pasjonaci fotografii. Jeśli jesteście amatorami, warto poszukać porad doświadczonych fotografów.
Przyda się statyw
Samo fotografowanie Księżyca nie będzie wymagało specjalnego sprzętu. Nasz satelita będzie tak duży i jasny, że z pewnością uchwyci go większość podstawowych obiektywów. Jednak do fotografowania odległego obiektu przyda się statyw.
- Warto się zaopatrzyć, choćby w najprostszy. Jeżeli nie masz, obserwuj zaćmienie z miejsca w którym możesz oprzeć aparat o drzewo, krzesło czy chociażby słup od ogrodzenia - zaleca na swoim blogu Nauka to lubię, fizyk i dziennikarz naukowy Tomasz Rożek.
W czasie zaćmienia warto eksperymentować. Samo zjawisko będzie trwało dość długo. W tym czasie można bawić się ustawieniami i próbować różnych opcji na swoich aparatach.
Przesłona
- Im krótszy czas migawki, tym bardziej otwarta musi być przysłona aparatu. Gdy czas jest długi, przysłona musi być „domknięta”. I tylko z pozoru nie robi to różnicy - wyjaśnia Rożek.
- Gdy Księżyc będzie nisko nad horyzontem, gdy w kadrze będzie nie tylko jego tarcza ale także np. drzewa albo budynki, domknięta przysłona (wartości od 11 w górę) umożliwi zrobienie zdjęcia na którym ostre będą wszystkie obiekty. Otwarta przysłona (o wartości do 4,5) spowoduje że ostre będą tylko te obiekty na które ustawiona zostanie ostrość. Reszta będzie rozmazana. Jeżeli nie czujesz się na siłach operować przysłoną, ustaw jej automatykę i operuj czasem migawki. Zdziwisz się jak różne zdjęcia uzyskasz - dodaje.
Więcej ciekawostek można znaleźć m.in. na blogu Tomasza Rożka.
Prześlijcie Wasze zdjęcia
Nasi synoptycy widzą szanse, by noc z niedzieli na poniedziałek była pogodna.
Czekamy na Wasze zdjęcia. Możecie je wysyłać na Kontakt24.
Autor: PW/rp / Źródło: naukatolubię.pl