Modelka Anja Rubik dołączyła do akcji, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczeń mórz i oceanów mikroplastikiem. Chce, aby ludzie byli bardziej świadomi tego globalnego problemu.
Na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych Anja Rubik zamieściła zdjęcia, na których pozuje z plastikowymi śmieciami znalezionymi podczas sprzątania plaży. W poście zwraca uwagę na szkodliwość mikroplastiku nie tylko dla morskich zwierząt, lecz także dla człowieka.
Pod postem modelki pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy:
"Cała prawda. Sama zwracam uwagę, jak ktoś pije ze słomki czy używa jednorazówek... Sami doprowadziliśmy do tragedii" - napisała jedna z internautek.
Plastik w wodzie butelkowanej
Z kanadyjskiego raportu opublikowanego 5 czerwca 2019 roku w "Environmental Science and Technology" wynika, że w ciągu roku przeciętny człowiek przyjmuje około 50 tysięcy cząstek mikroplastiku, a dzieci - około 40 tysięcy.
- Chleb, przetworzone produkty, mięso, nabiał, warzywa i owoce z dużym prawdopodobieństwem zawierają tyle samo, jeśli nie więcej plastiku. Liczby mogą sięgać setek tysięcy - powiedział Kieran Cox z University of Victoria w Kanadzie, który nadzorował badania.
Jak zaznaczają członkowie zespołu, najdokładniejsze dane dotyczą wody - ta w plastikowych butelkach zawiera 22 razy więcej cząsteczek mikroplastiku niż woda z kranu. Osoby, które piją tylko wodę butelkowaną, spożywają w ten sposób nawet 130 tysięcy cząsteczek rocznie. To sporo w porównaniu z osobami, które piją wodę z kranu - te wypijają tylko cztery tysiące.
Czym jest mikroplastik?
Mikroplastik to kawałki tworzyw sztucznych o średnicy poniżej pięciu milimetrów. Wykorzystywane są w różnego rodzaju produktach (na przykład w kosmetykach), powstają także w sposób niezamierzony na skutek rozpadu większych kawałków plastiku pod wpływem działania sił przyrody, starzenia czy mechanicznego zużycia.
Wiadomo, że spożycie mikroplastiku przez organizmy żywe może prowadzić do zmian chorobowych przewodu pokarmowego, zapalenia tkanek, problemów z wątrobą, powstawania nowotworów i zaburzeń endokrynologicznych. Mikroplastik może również ułatwiać przenoszenie toksycznych związków chemicznych i patogenów.
Plama śmieci na oceanie
Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w 2018 roku poinformowano, że ponad 150 milionów ton plastiku dryfuje w oceanach. Co roku jest to o osiem milionów ton więcej.
Badania przeprowadzone w 2015 roku przez profesor Jennę Jambeck z Univeristy of Georgia i jej zespół wykazały, że do 2025 roku ilość dryfującego w oceanach plastiku zwiększy się trzykrotnie.
Po Oceanie Spokojnym dryfuje prawdziwe wysypisko - Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Więcej przeczytasz tutaj
Autor: anw/map / Źródło: TVN24, Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Instagram/anja_rubik