Miejscami gorąco będzie uciążliwe i niebezpieczne. Nie zabraknie też miejsc, w których pojawią się gwałtowne burze.
Analizy wykonane przez zespół meteorologów z amerykańskiego serwisu AccuWeather.com pokazują, że głównym problemem, z jakim Europa może zmierzyć się tego lata, będą regularne fale upałów pojawiające się na południu kontynentu. Taka sytuacja ma mieć miejsce w czerwcu i lipcu na Półwyspie Iberyjskim, we Włoszech, na Bałkanach oraz w Turcji.
- Bardzo możliwe, ze zostaną pobite dotychczasowe rekordy najwyższych temperatur - mówił meteorolog AccuWeather Alan Reppert.
Nad miejscami, w których będzie najgoręcej, zawiśnie smog. Pojawią się też susze.
Niebezpieczne, gwałtowne burze
W pasie Francja-Niemcy-Czechy-Polska latem mają występować gwałtowne burze. Towarzyszyć im będą gradobicia i niszczycielskie porywy wiatru, a miejscami też pojedyncze trąby powietrzne. Uwaga: po burzowych opadach zwiększy się ryzyko występowania powodzi oraz lokalnych podtopień. Jeśli chodzi o temperaturę, to powinna się utrzymywać na poziomie norm wieloletnich. Możliwe jednak są nieliczne znaczne wzrosty temperatur.
Susze i pożary
Upały, jakie wystąpią na Półwyspie Iberyjskim, doprowadzą do częstszego występowania pożarów. Najczęściej będą pojawiać się w drugiej połowie lata. Mogą być wywołane przez wyładowania atmosferyczne występujące w trakcie nawałnic.
Podobna sytuacja ma dotyczyć także wschodniego rejonu Europy - Ukrainy, Mołdawii oraz południowo-zachodniej części Rosji. Spowoduje to ogromne straty dla rolnictwa oraz zmniejszenie plonów.
Na brak wilgoci będą mogli narzekać również mieszkańcy Belgii, Holandii, północnej Francji oraz południowej Wielkiej Brytanii. Nie przyczyni się to jednak do tak niebezpiecznej sytuacji, jaka ma mieć miejsce na wschodzie kontynentu.
Chłodniej niż zwykle
Na obszarze północnej Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Skandynawii temperatury powietrza powinny utrzymywać się na poziomie niższym niż normy wieloletnie. Na Wyspach pogodę będą kształtować głównie sztormy nad Atlantykiem - pojawią się jedno- lub dwudniowe opady z następującymi po nich kilkoma suchymi dniami. Najczęściej ma padać w Szkocji, jednak nie powinno dochodzić do podtopień.
Sprawdź prognozę pogody na piątek:
Autor: ao/map / Źródło: accuweather.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock