Alert RCB przed smogiem został ogłoszony na terenie powiatu kłodzkiego. Służby apelują o ograniczenie wietrzenia pomieszczeń i zrezygnowanie z aktywności na świeżym powietrzu.
"UWAGA! Dnia 30.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - alert RCB o takiej treści został wysłany do odbiorców sieci komórkowych przebywających na terenie powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim.
RCB przypomina, że gdy powietrze jest zanieczyszczone, warto zrezygnować ze spacerów i uprawiania sportu na świeżym powietrzu, a także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.
W poniedziałek o godzinie 10 fatalnej jakości powietrzem oddychali mieszkańcy Nowej Rudy. Stężenie PM10 sięgnęło tam 162,4 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. W Kłodzku wskazanie PM10 wyniosło 82,4 µg/m3.
Zgodnie z normami WHO o powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają w przypadku pyłu PM10 50 µg/m3. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 µg/m3. dla pyłu PM10.
Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów.
Czym jest alert RCB
Alert RCB jest SMS-owym systemem ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: RCB
Źródło zdjęcia głównego: Maciej Kulczyński/PAP