W związku z wysoką temperaturą, niedostatkiem opadów, a w ostatnich dniach także porywistym wiatrem, w Polsce utrzymuje się ekstremalne zagrożenie pożarowe - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niedzielę w związku z niebezpieczną sytuacją w lasach mieszkańcy części województwa wielkopolskiego otrzymali w alert RCB.
"Uwaga! Duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie" - SMS-owe ostrzeżenie o tej treści został wysłany do odbiorców w części województwa wielkopolskiego (powiaty: kolski, koniński, pleszewski i turecki).
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby:
- nie pozostawiać otwartego ognia w pobliżu lasów - nawet mały płomień może wywołać pożar;
- sprawdzić, czy masz dostęp do alternatywnego źródła światła na wypadek uszkodzenia linii energetycznych przez ogień;
- unikać wjazdu samochodem na tereny leśne podczas wysokiego zagrożenia pożarowego - w przypadku szybkiego rozprzestrzeniania się ognia może być trudno wyjechać.
W razie zauważenia pożaru należy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 112.
IMGW: ekstremalne zagrożenie
Od początku września z powodu wysokiej temperaturą powietrza i braku opadów, a w ostatnich dniach także w związku z porywistym wiatrem, zagrożenie pożarami w polskich lasach utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. "Taka mieszanka może doprowadzić do tragedii, dlatego planując weekendowe aktywności miejmy na uwadze bezpieczeństwo swoje i przyrody" - podkreśla Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Niedziela to kolejny dzień, kiedy na terenie niemal całego kraju zagrożenie pożarami w lasach jest "ekstremalne" - podaje IMGW.
"Wskutek wysokich temperatur i braku opadów deszczu, wilgotność ściółki jest bardzo niska i w wielu miejscach w kraju wynosi poniżej 10 procent, czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" - poinformował Instytut Badawczy Leśnictwa.
Nie palmy papierosów, nie zostawiajmy szklanych butelek
99 procent wszystkich pożarów w lasach powstaje z powodu nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie. Nieostrożne lub lekkomyślne korzystanie z ognia może mieć poważne konsekwencje i zagrozić ludziom oraz środowisku. Od początku roku doszło do niemal czterech tysięcy pożarów.
- Korzystajmy z lasu odpowiedzialnie, parkując pojazdy w wyznaczonych do tego miejscach, nie zastawiając dojazdów pożarowych, by nie utrudniać (...) akcji ratowniczej - apelowała w rozmowie z TVN24 Ewelina Szklarzewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Jak podkreślała, "absolutnie nie korzystamy z ognia, nie palimy papierosów, nie pozostawiamy szklanych butelek".
Źródło: RCB, IMGW, tvnmeteo.pl, TVN24