Tropikalny sztorm Alenga stał się w nocy z 8 na 9 grudnia cyklonem. Znajduje się obecnie na Oceanie Indyjskim, 740 km na południowy wschód od Wysp Kokosowych i wieje z prędkością do 185 km/h. Na jego drodze, jak na razie, nie znajdują się zamieszkane tereny.
Alenga uformował się na Oceanie Indyjskim 5 grudnia i już w trzy dni później stał się cyklonem. U.S. Navy Joint Typhoon Center - amerykańska jednostka wojskowa monitorująca cyklony - poinformowała, że jego wiatry wieją z prędkością od 150 do 185 km/h.
Niewidoczne oko cyklonu
Na fotografii zrobionej przez satelitę NASA Aqua łatwo zauważyć, że Alenga ma spiralny kształt - charakterystyczny dla silnych cyklonów, ale jego tzw. oko jest ledwo zauważalne. JTWC prognozuje, że cyklon będzie dalej przesuwał się w kierunku południowo-wschodnim.
Dodatkowo Alenga ma osłabnąć z powodu spadających temperatur powierzchni wody, nad którą się będzie przemieszczać. Na jego trasie nie znajdują się zamieszkane lądy.
Pora na cyklony
30 listopada zakończył się sezon huraganowy na Oceanach Atlantyckim i wschodniej części Spokojnego.
15 listopada zaczęła się pora cyklonów. Występują one na Oceanie Indyjskim i w zachodniej części Pacyfiku. Sezon potrwa do 30 kwietnia.
Poza uformowaniem się Alengi, która jest pierwszym cyklonem w sezonie, 6 grudnia pojawiła się depresja tropikalna, która według JTWC słabnie i wkrótce zniknie.
Autor: ar//ŁUD / Źródło: JTWC, NASA