Na środę prognozowana jest kulminacja fali upałów. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed niebezpieczną pogodą.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w województwach:
- zachodniopomorskim - gdzie termometry pokażą w środę 31-33 st. C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie 20 st. C. Alerty będą ważne do godz. 18 w środę;
- lubuskim - gdzie w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą w środę 34 st. C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 19 st. C do 21 st. C. Ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 18 w środę;
- wielkopolskim - gdzie temperatura wzrośnie do 34 st. C. Termometry pokażą minimalnie od 19 st. C do 21 st. C. Alerty będą obowiązywać do godziny 18 w środę;
- dolnośląskim (z wyłączeniem powiatów: kłodzkiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, Jelenia Góra, lubańskiego, lwóweckiego) - gdzie temperatura maksymalna wyniesie 34 st. C. Temperatura minimalna sięgnie od 18 st. C do 20 st. C. Tam alerty będą ważne do godz. 18 w środę;
- opolskim - gdzie termometry pokażą maksymalnie do 34 st. C. Temperatura minimalna wyniesie do 18-20 st. C. Alarmy będą obowiązywać do godziny 19 w środę;
- śląskim (z wyjątkiem powiatu żywieckiego) - gdzie temperatura maksymalna sięgnie 34 st. C. Termometry pokażą minimalnie 17-19 st. C. Alerty będą ważne do godz. 19 w środę;
- mazowieckim (w powiatach: radomskim, Radom, szydłowieckim, przysuskim, białobrzeskim, grójeckim, piaseczyńskim, otwockim, mińskim, żyrardowskim, grodziskim, pruszkowskim, Warszawa, wołomińskim, legionowskim, nowodworskim, sochaczewskim, gostynińskim, płockim, Płock, płońskim, sierpeckim, warszawskim zachodnim), gdzie temperatura maksymalna wyniesie w środę od 30 st. C do 33 st. C. W nocy termometry pokażą od 16 st. C do 19 st. C. Alerty ważne będą do godz. 20 w środę.
- łódzkim - temperatura maksymalna w środę ma wynieść od 32 st. C do 34 st. C. W nocy wartości te mogą wynieść od 18 st. C do 20 st. C. Ostrzeżenia zakończą się o godzinie 18 w środę.
- kujawsko-pomorskim i pomorskim (bez powiatów północnych) - temperatura maksymalna w dzień osiągnie od 31 st. C do 33 st. C. Nocą termometry pokażą od 18 st. C do 19 st. C. Ostrzeżenie wygaśnie o godzinie 18 w środę.
- świętokrzyskim, małopolskim (bez powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, limanowskiego, myślenickiego, suskiego, tatrzańskiego i nowotarskiego) oraz podkarpackim (z wyłączeniem powiatów: przemyskiego, Przemyśl, brzozowskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, Krosno, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego) - w tych województwach w nocy termometry pokażą od 18 st. C do 20 st. C. W środę spodziewana temperatura maksymalna wyniesie od 30 st. C do 33 st. C. Alert przestanie obowiązywać w środę o godzinie 19.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali również alerty pierwszego stopnia przed upałem w województwie dolnośląskim (w powiatach: kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kamiennogórskim, jeleniogórskim, Jelenia-Góra, lubańskim, lwóweckim). Alerty będą ważne do godziny 18 w środę.
Prognoza zagrożeń na środę
UPAŁ
W środę IMGW planuje wydać alerty drugiego stopnia przed upałem w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim.
BURZE Z GRADEM i BURZE
Synoptycy planują też wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Późnym popołudniem, wieczorem i na początku nocy prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 do 15 l/mkw., lokalnie do 25 l/mkw. oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie może spaść gradu.
Żółte alerty przed burzami mogą zostać wydane w woj. pomorskim. Mogą pojawić się po południu i wieczorem, spadnie do 17 l/mkw., a wiatr powieje w porywach do 80 km/h.
WIATR
Wieczorem i w nocy w województwie pomorskim w strefie nadmorskiej prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z północnego zachodu. Mogą tam zostać wydane żółte alerty przed wiatrem.
Co oznacza ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?
Ostrzeżenia wydawane są w trzystopniowej skali. Zgodnie z definicją IMGW, alert przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Według definicji IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czy jest orientacyjna prognoza zagrożeń?
Zgodnie z definicją IMGW prognoza ta zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.
Autor: dd,anw/rp,aw / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock