W gorące dni samochód nagrzewa się w mgnieniu oka. Temperatura w jego wnętrzu może przekraczać 50 st. C. W takich warunkach wiele rzeczy się niszczy, a co więcej, stają się niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Nie zostawiajmy w aucie żywności. Gorąco powoduje, że szybciej się psuje.
Badania z 2014 roku na University of Florida dowodzą, że picie wody z plastikowej butelki, którą zamknęliśmy w gorącym samochodzie może być niebezpieczne. Niektóre butelki są zrobione z politereftalanu etylenu. Po przegrzaniu wydzielają antymony i bisfenole (BPA). Naukowcy stwierdzili, że zbyt duże ilości tych związków stanowią zagrożenie dla zdrowia, a pozostawianie butelek w samochodzie przez dłuższy okres czasu może podnieść poziom BPA.
Napojów gazowanych nie można zostawiać w samochodzie nawet na chwilę. Puszki i butelki mogą eksplodować. Gorąco może również doprowadzić do tego, że z wina wyskoczy korek. Ponadto nawet skład wina może ulec zmianie jeśli butelka się nagrzeje.
Leki
Leki powinno przechowywać się w temperaturze pokojowej. Jeśli przegrzeją się w samochodzie ich spożycie może stać się niebezpieczne.
Okulary
Masz swoje ulubione okulary przeciwsłoneczne? Pamiętaj, żeby nie zostawiać ich w nagrzanym samochodzie. Ciepło nagrzewa plastikowe oprawki, które zmienią swój kształt. Metalowe oprawki szybko się nagrzewają i mogą oparzyć skórę. Zasady te tyczą się również okularów korekcyjnych.
Krem przeciwsłoneczny
Krem do opalania zmienia swój skład, gdy się nagrzeje. Zmniejsza się tym samym jego skuteczność, a nasza skóra staje się bardziej podatna na działania promieniowania słonecznego.
Elektronika
Elektroniczne przedmioty potrafią się zepsuć w samochodzie, jeśli temperatura w jego wnętrzu jest za wysoka. Z tego względu nie zostawiaj tam telefonu czy laptopa.
Mokre stroje kąpielowe
Jeśli wracasz z plaży, jeziora czy basenu, upewnij się, że strój kąpielowy wysechł zanim włożysz je do samochodu. Mokre kąpielówki przyczyniają się do gwałtownego wzrostu liczby bakterii w ciągu kilku minut, zwłaszcza gdy są zawinięte w ręcznik.
Niekiedy w samochodzie widzimy zamknięte dziecko. Zobacz, co należy wtedy zrobić:
Autor: AD/rp / Źródło: AccuWeather