Informacje
 • Ogromna chmura piasku.
  Widać ją nawet na zdjęciach satelitarnych

  02-11-2017 13:44 Znacznie zmniejszyła widzialność
  Ogromna chmura piasku. <br />Widać ją nawet na zdjęciach satelitarnych

  Burza piaskowa zmniejszyła widzialność

  earthobservatory.nasa.gov

  Burza piaskowa, która przetoczyła się nad Bliskim Wschodem, była doskonale widoczna na zdjęciach satelitarnych. Miejscami znacznie ograniczyła widzialność i spowodowała problemy zdrowotne mieszkańców.

  Pod koniec października nad Bliskim Wschodem przeszła duża burza piaskowa. Zasłoniła niebo nad dużą częścią Iraku i Arabii Saudyjskiej. O burzy piaskowej pisaliśmy tutaj.

  29 października 2017 roku za pomocą sensora Terra (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) uchwyciła burzę piaskową nad tymi dwoma państwami. Powstało zdjęcie o naturalnych barwach.

  Problemy w ruchu lotniczym

  30 października sensor MODIS (Aqua) również zaobserwował dużą ilość pyłu. O godzinie 7 rano czasu lokalnego burza zmniejszyła widzialność w niektórych regionach Iraku nawet do 600 metrów. W związku z tym, Irackie Władze Lotnictwa Cywilnego tymczasowo wstrzymały ruch lotniczy, aż do momentu, gdy warunki się poprawiły. Pył uszkodził obozy uchodźców oraz spowodował problemy z oddychaniem w północnej części kraju.

  Zdjęcie z 31 października przedstawia Kuwejt pochłonięty przez burzę i część Zatoki Perskiej. Kilkudniowe burze pyłowe w tych regionach często są powodowane przez shamal, wiejący z kierunków północnych i północno-zachodnich, gorący, suchy i często gwałtowny wiatr. Shamal najczęściej występuje w czerwcu i lipcu.

  Niestety, według badań z 2013 roku, burze piaskowe i pyłowe coraz częściej występują w regionie Bliskiego Wschodu. Zdaniem autorów dzieje się tak z powodu niższych opadów, pustynnienia i degradacji gleby.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...