Informacje
 • Foki na francuskim wybrzeżu. "Przybierają na masie i przygotowują się do polowania"

  16-02-2021 20:45 Zaobserwowano około 250 osobników
  Znaleziono przyczynę śmierci lwów morskich Foto: Reuters | Video: ENEX

  Dron uchwycił na nagraniu setki fok szarych, wylegujących się na wybrzeżu francuskiego departamentu Pas-de-Calais. Dorosłe osobniki i ich młode wypoczywają tu podczas odpływu i nabierają masy ciała.

  Na ujęciach z drona widać około 250 fok szarych bawiących się podczas odpływu w pobliżu francuskiego miasta Marck. To wspaniały widok, ponieważ jeszcze nie tak dawno zwierzęta te prawie całkowicie zniknęły z tego regionu za sprawą działalności człowieka.

  - Podczas odpływu pojawiają się tutaj, aby przybrać na masie, odpocząć i przygotować się do kolejnego polowania w morzu - powiedział Jerome Gressier, wielbiciel fok i wolontariusz z centrum opieki nad zwierzętami w Calais.

  Na ratunek fokom

  Gressier za pomocą aparatu fotograficznego identyfikuje ranne foki. - Obiektyw długoogniskowy umożliwia obserwowanie zwierząt w dużej odległości. Pozwala nam sprawdzić, czy któreś z nich nie zaplątało się w sieci. Często mają zaplątaną w coś szyję, co bardzo je rani. Wtedy interweniujemy - powiedział.

  Ranne foki leczone są w centrum opieki nad zwierzętami w Calais. Jego kierowniczka, Christel Gressier mówi, że trafia do nich wiele rannych fok i szczeniąt, czyli młodych osobników, które porzucone zostały przez swoje matki.

  - Kiedy foki mają około trzech tygodni, matki uczą je polować. Jeśli młoda foka nie jest w stanie szybko sama o siebie zadbać, matka ją zostawia. Pomagamy fokom, które potrzebują więcej czasu na adaptację - tłumaczyła Christel Gressier.

  Problemy fok zaczęły się w latach 70. XX wieku, kiedy to nieformalną wojnę wydali im rybacy, upatrujący w tych ssakach konkurentów na polu rybołówstwa. Zwierzęta zaczęły opuszczać wybrzeże aż niemal całkowicie zniknęły z tego regionu. Od lat 80. są gatunkiem chronionym we Francji. Teraz na skutek działania ekologów foki coraz chętniej pojawiają się na północy Francji. Obecnie w okolicy szacuje się, że żyje nawet 1100 osobników tego gatunku. Foki nie mają naturalnych wrogów w Kanale La Manche.

  Biologia gatunku

  Foka szara (Halichoerus grypus) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny fokowatych (Phocidae). To zwierzęta, które prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Dorosłe samce osiągają długość rzędu 2,3 metra przy masie ciała 170-310 kilogramów, zaś samice do około dwóch metrów przy masie ciała 105-186 kilogramów.

  Ciało foki pokryte jest gęstym futrem. Ssaki te nie mają widocznych wyraźnie małżowin usznych, co odróżnia je od uchatkowatych, z którymi bywają mylone.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...