Informacje
 • Brutalny atak zimy, tornado zrównujące domy z ziemią. Pogoda nie oszczędza części USA

  17-02-2021 13:39 Zginęło co najmniej 21 osób

  W części Stanów Zjednoczonych doszło do silnej burzy śnieżnej. Pojawiło się kilka tornad. Z powodu pogody zginęło co najmniej 21 osób, a ponad cztery miliony zostały pozbawione dostaw prądu.

  Zimowa burza, która niedawno przeszła przed Teksas, zabiła 21 osób. Miliony mieszkańców jeszcze w środę zmagały się z awariami prądu i brakiem ogrzewania.

  - Doświadczamy rekordowego zapotrzebowania na energię elektryczną ze względu na ekstremalnie niskie temperatury, które opanowały Teksas. Jednocześnie mamy do czynienia z wyższymi niż zazwyczaj przerwami w produkcji, a to z powodu zamarzniętych turbin wiatrowych i ograniczonych dostaw gazu ziemnego - powiedział Bill Magness, prezes i dyrektor generalny jednej z lokalnych firm energetycznych - ERCOT.

  Gubernator Teksasu Greg Abbott, wraz z innymi urzędnikami, zarzuca głównym operatorom i liderom firm ciepłowniczych zaniedbanie sprawy.

  - O tym, że nadejdzie burza, wiedzieliśmy już tydzień temu. Firmy powinny mieć przygotowane plany awaryjne - powiedział Abbott.

  Lina Hidalgo, przedstawicielka władz hrabstwa Harris, w którym znajduje się między innymi Houston, ostrzegła mieszkańców, aby przygotowywali się na długotrwałe problemy z dostawami elektryczności.

  We wtorek późnym wieczorem w całym Teksasie awarie elektryczne pojawiły się u czterech milionów osób. W samym Houston prąd nie docierał do 1,4 miliona osób.

  Prezydent Joe Biden zapewnił gubernatorów stanów dotkniętych przez burze, że rząd federalny jest gotowy zaoferować wszelkie potrzebne środki awaryjne.

  Zima i tornada

  Gwałtowna zimowa pogoda pojawiła się jeszcze w trzech innych stanach. Intensywne opady śniegu o sumie do 10 centymetrów i opady marznące wystąpiły od Ohio po Rio Grande. Z powodu burzy śnieżnej zamknięto centra szczepień przeciwko COVID-19, utrudnione były także dostawy szczepionek.

  Według meteorolożki Lary Pagano z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) na sporą część kraju opadła masa powietrza arktycznego. Temperatura osiągnęła rekordowo niskie wartości.

  Na przykład w Lincoln w stanie Nebraska termometry pokazały -35 stopni Celsjusza, co pobiło rekord z  1978 roku (-27 st. C). Mieszkańcy Dallas-Fort Worth na zobaczyli natomiast -17 st. C, czyli o sześć stopni mniej niż wynosi rekord z 1903 roku (-11 st. C).

  Według Jeremiego Gramsa z Centrum Prognozowania Burz w Oklahomie, na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych pojawił się układ niskiego ciśnienia, który stał się paliwem dla co najmniej czterech tornad. Jedno przedarło się przez Florydę Południową, a dwa przez południowo-zachodnią Georgię. Czwarte zrównało z ziemią kilka domów między Wilmington a Myrtle Beach w Karolinie Północnej.

  Oczekuje się, że gwałtowna aura ustąpi dopiero w weekend.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...