Informacje
 • W Tatrach lawinowa "trójka", Bieszczady i Karkonosze z "dwójką". "Śnieg jest grząski"

  19-02-2021 12:03 Trudne warunki na górskich szlakach
  Trudne warunki w Tatrach Foto: TOPR | Video: TVN24

  W Tatrach warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne, obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Nieco lepsza sytuacja panuje w Bieszczadach i Karkonoszach - tam wydano lawinową "dwójkę". Ratownicy apelują o ostrożność i ostrzegają przed mokrym śniegiem.

  W Tatrach obowiązuje trzeci - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. W wyższych partiach gór panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg w zależności od wysokości jest mokry, ciężki i przepadający.

  - Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Pokrywa śnieżna jest bardzo zróżnicowana, granie są wywiane do lodu i ten śnieg jest zdeponowany we wszystkich formacjach wklęsłych, czyli w żlebach, depresjach - powiedział Krzysztof Długopolski, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Każdy, kto wybiera się w góry, powinien być wyposażony w podstawowe lawinowe ABC i powinien umieć tego używać, bo samo posiadanie o niczym nie świadczy - dodał. - Należy unikać stromych stoków, żlebów, formacji wklęsłych, gdzie ten śnieg zalega - tłumaczył ratownik.

  Głębokie zaspy, oblodzenia

  "Należy pamiętać, że pod śniegiem występuje lód bądź starszy, zmrożony śnieg. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne, w wielu miejsca występują głębokie zaspy. Miejscami przebieg szlaków jest niewidoczny, ponieważ są one pozawiewane przez wiatr" - czytamy w komunikacie wydanym przez Tatrzański Park Narodowy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

  W dolnych partiach, na drogach, dojściowych do schronisk i w dolinach, na skutek odwilży śnieg jest przepadający i grząski, jednak mogą występować oblodzenia.

  Lawinowa "dwójka"

  W Bieszczadach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana, ale na niektórych stromych stokach - umiarkowanie.

  "Zagrożenie lawinowe występuje na stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia przewianego śniegu. Zagrożenie dotyczy stromych stoków powyżej granicy lasu. Wiatr z kierunków zmiennych przenosi śnieg na stoki zawietrzne (tworząc deski śnieżne), które są słabiej związane ze starym podłożem. Na granicy starej pokrywy i śniegu pochodzącego z ostatnich opadów ze względu na różnicę temperatur tworzą się niekorzystne formy śniegu (formy kanciaste) o słabej spójności. W paśmie połonin występuje zmienna, nierównomierna pokrywa śnieżna kształtująca się przedziale 30-90 centymetrów, w miejscach nawianych do 200 centymetrów" - informuje w komunikacie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

  Również w Karkonoszach obowiązuję lawinowa "dwójka". "Powyżej 1250 m n.p.m. nadal utrzymuje się problem śniegu przetransportowanego przez wiatr na strony zawietrzne (południowe) oraz depozyty w postaci przewianych desek śnieżnych odłożonych na starym śniegu na stokach o wystawie północnej i w miejscach zacienionych. Może wystąpić sytuacja, że na jednym stoku wystąpią trzy problemy lawinowe. Główny problem to przetrwała słaba warstwa, w niższych partiach deski z mokrego śniegu, a w wyższych partiach deski ze śniegu przetransportowanego przez wiatr. Na ekstremalnie stromych stokach może dojść do samoczynnego zejścia lawin, szczególnie na wystawach południowych i południowo-wschodnich" - czytamy w komunikacie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...