Dron Ingenuity zrobił pierwsze zdjęcie na Marsie

[object Object]
Tak ma wyglądać pobranie próbki przez łazika PerseveranceNASA JET PROPULSION LABORATORY
wideo 2/20

Na chwilę przed opuszczeniem na powierzchnię Czerwonej Planety, dron Ingenuity zrobił swoje pierwsze zdjęcie. Widać na nim marsjańskie kamienie oraz fragmenty kół łazika Perseverance. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w niedzielę dron wykona zdjęcia już z wysokości.

Niewielki dron marsjański Ingenuity po raz pierwszy "otworzył oczy" na Czerwonej Planecie. Ważące 1,8 kilograma urządzenie w sobotę włączyło aparat i wykonało pierwsze kolorowe zdjęcie.

Ingenuity uruchomił rejestrator krótko przed wypuszczeniem przez łazik Perseverance na marsjański grunt. Na zdjęciu widać powierzchnię krateru Jezero oraz część dwóch kół łazika.

Pierwszy taki lot

Łazik Perseverance, wraz z dronem, wylądował na Marsie 18 lutego tego roku. W sobotę łazik wypuścił Ingenuity i oddalił się na niewielką odległość, dzięki czemu światło miało szansę dotrzeć do napędzanego energią słoneczną drona.

Łazik ma odjechać jeszcze dalej, do miejsca zwanego Van Zyl Overlook, by mieć lepszy widok na Ingenuity, gdy ten wzbije się w atmosferę Marsa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dojdzie do tego już w niedzielę, 11 kwietnia. Będzie to pierwszy w historii lot urządzenia z napędem na planecie innej niż Ziemia.

Pierwsze zdjęcie drona Ingenuity (NASA/JPL-Caltech)NASA/JPL-Caltech

Mars z lotu ptaka

Celem lotu ma być sprawdzenie, czy eksploracja z powietrza jest możliwa w warunkach panujących na Marsie. Jeśli Ingenuity poradzi sobie, wzbijając się w górę na pięć różnych lotów, przyszłe misje na Czerwoną Planetę będą uwzględniać badania nie tylko z powierzchni, ale także i z powietrza.

Jak na razie Ingenuity nie został wyposażony w żadne instrumenty naukowe. Posiada jedynie kamerę, dzięki której możliwe będzie zarejestrowanie tego, co "zobaczy". Eksperci z NASA obiecali, że nadesłane materiały będą dużo lepszej jakości niż jego pierwsze zdjęcie.

Kiedy Ingenuity zacznie swoją misję, Perseverance będzie nagrywać jego poczynania. Istnieje szansa, że wyposażonemu w dwa mikrofony łazikowi uda się zarejestrować dźwięk lotu drona. Biorąc pod uwagę specyfikę atmosfery Marsa, nagrany dźwięk może nie być zadowalający.

Znaleźć ślady życia

Program lotu Ingenuity jest ograniczony, ponieważ Perseverance ma swoje własne sprawy do załatwienia. Łazik warty 2,7 miliarda dolarów (ponad 10 miliardów złotych) będzie szukał śladów dawnego życia na Czerwonej Planecie. Krater Jezero wybrano dlatego, że miliardy lat temu znajdowało się tam między innymi duże jezioro.

Łazik ma także zbierać i przechowa kilkadziesiąt próbek, które zostaną zwrócone na Ziemię w ramach kampanii NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Plany zakładają, że dojdzie do niej już w 2031 roku.

Autor: kw/map / Źródło: space.com, mars.nasa.gov

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech

Pozostałe wiadomości

Synoptycy IMGW ostrzegają przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi w południowych regionach Polski. Wystąpią tam intensywne opady śniegu, a dodatkowym zagrożeniem będą także oblodzenia. Żółte alarmy obowiązują w czterech województwach.

Nie tylko intensywny śnieg. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Nie tylko intensywny śnieg. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ratownicy GOPR oraz służby Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają przed trudnymi warunkami na górskich szlakach. Pod warstwą śniegu może znajdować się lód, a w niektórych miejscach obficie pada.

Uwaga, tutaj warunki pogodowe będą szczególnie trudne. "Odradzamy wyjścia"

Uwaga, tutaj warunki pogodowe będą szczególnie trudne. "Odradzamy wyjścia"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niż Telse wpływa na pogodę w Polsce. Nadchodzący czas przyniesie klasyczną, jesienno-zimową aurę z opadami i napływem chłodnego powietrza. Jak prognozują synoptycy tvnmeteo.pl, w górach może dosypać naprawdę sporo śniegu.

Ten "ślimak" przyniesie nawet 30 centymetrów śniegu

Ten "ślimak" przyniesie nawet 30 centymetrów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rośnie liczba ofiar osunięcia ziemi na wschodzie Ugandy. 17 osób zginęło, ponad 100 jest zaginionych. Trwa akcja poszukiwacza. Katastrofa wywołana ulewami doprowadziła do zniszczenia kilkudziesięciu budynków.

"Została przysypana razem z dzieckiem". Znajdują kolejne ofiary

"Została przysypana razem z dzieckiem". Znajdują kolejne ofiary

Źródło:
Reuters

Co spowodowało kilka lat temu tajemniczą śmierć 350 słoni w Botswanie? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, naukowcy z Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane satelitarne z wodopojów, z których korzystały zwierzęta. Jak się okazało, ich śmierć prawdopodobnie powiązana była nie tylko z wypitą wodą, ale i ze zmianami klimatu.

Tajemnicza śmierć 350 słoni. Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

Tajemnicza śmierć 350 słoni. Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

Źródło:
The Guardian, Kings College London

Prawie 100 tysięcy osób zostało ewakuowanych w Malezji po ulewnych deszczach, jakie nawiedziły kraj w czwartek. Trzy osoby zginęły w powodziach. Jak ostrzegły krajowe służby ratunkowe, pora monsunowa może przynieść najgorszą powódź w kraju od dekady.

Szykują się na najgorszą powódź od lat. Ewakuowano prawie 100 tysięcy ludzi

Szykują się na najgorszą powódź od lat. Ewakuowano prawie 100 tysięcy ludzi

Źródło:
Reuters, ABC News

Archeologom udało się odnaleźć ślady stóp należące do dwóch gatunków homininów, które zostały pozostawione w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Oznacza to, że nasi dawni "kuzyni" mogli współdzielić jedno terytorium, a nawet wchodzić ze sobą w interakcje.

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Źródło:
CNN, Rutgers University

Pogoda na dziś. W piątek 29.11 na znacznym obszarze Polski będzie przelotnie padać deszcz, a w górach mocno sypnie śniegiem. Termometry wskażą od 4 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 29.11. W wielu regionach spadnie deszcz, w górach dużo śniegu

Pogoda na dziś - piątek 29.11. W wielu regionach spadnie deszcz, w górach dużo śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Setki strażaków od kilku dni walczą z ogromnym pożarem buszu na zachodzie Australii. Rozprzestrzeniający się w nieprzewidywalny sposób ogień nadal zagraża mieszkańcom kilku nadmorskich miejscowości, położonych na północ od miasta Perth. Do tej pory żywioł strawił ponad 75 tysięcy hektarów terenu.

"To było straszne". Walczą z żywiołem od poniedziałku

"To było straszne". Walczą z żywiołem od poniedziałku

Źródło:
ABC Australia

Hiszpański rząd zatwierdził wprowadzenie płatnego "urlopu pogodowego". Cztery dodatkowe dni będą przysługiwały osobom mieszkającym na terenach dotkniętych przez ekstremalne warunki pogodowe. Przepisy zostały zatwierdzone prawie miesiąc po tragicznych powodziach, które spustoszyły Walencję.

Po tragicznych powodziach wprowadzono "urlop pogodowy"

Po tragicznych powodziach wprowadzono "urlop pogodowy"

Źródło:
PAP, The Guardian, Europa Press

Niezwykle wysoką temperaturę zmierzono na początku tygodnia we Francji. W Pau u podnóży Pirenejów było ponad 26 stopni Celsjusza, i to w nocy. Meteorolodzy wyjaśniają, że to efekt wiatru fenowego.

26 stopni. W nocy w listopadzie

26 stopni. W nocy w listopadzie

Źródło:
meteofrance.com, The Guardian, tvnmeteo.pl

Norweskie lodowce topnieją w rekordowo szybkim tempie - alarmują badacze. Najszybciej znikają te najdalej na północy, ale podobny los spotyka położone w innych częściach kraju. Znika między innymi schodzący wprost do jeziora lodowiec Nigardsbreen, jedna z największych atrakcji turystycznych regionu Sogn og Fjordane.

Tej atrakcji turystycznej już nie ma

Tej atrakcji turystycznej już nie ma

Źródło:
PAP, nrk.no

Co najmniej pięć osób zginęło w rzadkim ataku zimy w Korei Południowej - podała agencja Yonhap. Ekstremalne warunki pogodowe w prowincji Gangwon doprowadziły do karambolu z udziałem ponad 50 aut, w którym zostało rannych 11 osób.

Rekordowe śnieżyce. Co najmniej pięć osób nie żyje

Rekordowe śnieżyce. Co najmniej pięć osób nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, The Korea Herald, Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Z powodu opadów śniegu przejście graniczne Jakuszyce - Harrachow zostało zamknięte dla pojazdów ciężarowych - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Utrudnienia dla kierowców mogą potrwać nawet 30 godzin.

Pada śnieg, zamknięto przejście graniczne

Pada śnieg, zamknięto przejście graniczne

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Dawną tajną bazę amerykańskiej armii znaleźli naukowcy NASA podczas badań radarowych lodowca na Grenlandii. Odkrycia dokonano przypadkowo, podczas testowania możliwości nowej technologii przy badaniu wnętrza lodowców. Istnienie tej zimnowojennej bazy, znanej jako Camp Century, nie było już tajemnicą, jednak nowa technologia po raz pierwszy ukazała jej konstrukcję.

Szukali dna lodowca, znaleźli dawną tajną bazę

Szukali dna lodowca, znaleźli dawną tajną bazę

Źródło:
NASA, tvn24.pl

Bolid przeciął niebo we wtorek rano w okolicach Kołbieli (woj. mazowieckie). Efektowna, jasna kula światła została uchwycona przez kamerkę samochodową Reportera24. Zjawisko można zobaczyć na nagraniu.

Jasny punkt na niebie nad Mazowszem. Wiemy, czym był

Jasny punkt na niebie nad Mazowszem. Wiemy, czym był

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, Skytinel

Wał szkwałowy zawisł w czwartek nad Oleśnicą (woj. dolnośląskie). - Zwiastuje on zazwyczaj porywisty wiatr oraz intensywne opady deszczu, a latem silne burze - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.

"Wyjątkowo spektakularne zjawisko" nad Oleśnicą

"Wyjątkowo spektakularne zjawisko" nad Oleśnicą

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Mikroorganizmy zostały znalezione na próbce asteroidy Ryugu. Nie pochodzą one jednak spoza Ziemi - kosmiczna skała została skolonizowana przez nasze rodzime bakterie. Do zasiedlenia doszło pomimo szczegółowych procedur bezpieczeństwa, co pokazuje, jak doskonale mikrofauna radzi sobie z adaptacją do nieprzyjaznych środowisk.

"Znaleźliśmy mikroorganizmy w próbce asteroidy"

"Znaleźliśmy mikroorganizmy w próbce asteroidy"

Źródło:
Science X Network, space.com

Ponad półtora miliona zgonów rocznie na całym świecie jest wynikiem zanieczyszczenia powietrza spowodowanego pożarami. Najbardziej cierpią mieszkańcy krajów rozwijających się, głównie w Afryce i Azji. Dym i popioły mają szczególnie niszczycielski wpływ na układ krążenia i oddechowy.

Zabijają ponad półtora miliona ludzi rocznie. W nieoczywisty sposób

Zabijają ponad półtora miliona ludzi rocznie. W nieoczywisty sposób

Źródło:
AFP, The Lancet

Co najmniej 27 osób zginęło na skutek ulew, jakie nawiedziły Sumatrę. Powodzie i lawiny błotne uwięziły wiele ludzi w pojazdach, na miejscu wciąż trwają poszukiwania zaginionych. Niebezpieczna aura wzmocniona została przez zjawisko La Nina.

Pojazdy i domy pod zwałami błota. "Skupiamy się na poszukiwaniu zaginionych"

Pojazdy i domy pod zwałami błota. "Skupiamy się na poszukiwaniu zaginionych"

Źródło:
PAP. Reuters

Rok 2024 był w Belgii rekordowy pod względem opadów deszczu. Od 1 stycznia spadło w kraju 1088,8 litra na metr kwadratowy - poinformował Królewski Instytut Meteorologiczny. W czwartek sąsiednią Holandię nawiedziła szósta w tym roku burza.

"Ten rok był bardzo mokry". Rekord pobity na miesiąc przed końcem roku

"Ten rok był bardzo mokry". Rekord pobity na miesiąc przed końcem roku

Źródło:
ENEX, brusselstimes.com, dutchnews.nl

Orki żyjące w wodach północno-zachodniego Pacyfiku znowu zaczęły nosić "kapelusze" z martwych łososi. Jak donoszą naukowcy, ten makabryczny trend wrócił po 37 latach.

Po prawie 40 latach powróciła makabryczna moda

Po prawie 40 latach powróciła makabryczna moda

Źródło:
livescience.com

Powodzie, które były następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziły w ostatnich dniach część Sri Lanki. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba, a osiem jest poszukiwanych.

Osiem osób, w tym sześcioro dzieci, zaginęło w powodzi

Osiem osób, w tym sześcioro dzieci, zaginęło w powodzi

Źródło:
Reuters, Associated Press

Astronomowie po raz pierwszy z bliska przyjrzeli się umierającej gwieździe spoza naszej galaktyki. Chodzi o WOH G64, którą dzieli od nas 160 tysięcy lat świetlnych. Jak podkreślają naukowcy, to "rzadka okazja bycia świadkiem gwiezdnej ewolucji w czasie rzeczywistym".

Umierający "gwiezdny Behemot" podejrzany z bliska. Niezwykłe zdjęcie

Umierający "gwiezdny Behemot" podejrzany z bliska. Niezwykłe zdjęcie

Źródło:
ESO

Pismo alfabetyczne może być o pół tysiąclecia starsze, niż sądzono - twierdzą naukowcy, który odkryli gliniane cylindry na terenie Syrii. Wydaje się, że są na nich wyryte jedne z najstarszych alfabetycznych zapisów wykonanych w historii ludzkości.

"Historia pochodzenia alfabetu może być zupełnie inna"

"Historia pochodzenia alfabetu może być zupełnie inna"

Źródło:
PAP, jhu.edu

Burze śnieżne przetoczyły się przez Turcję. W wyniku gwałtownego pogorszenia pogody zmarły dwie osoby, na śmierć zamarzło kilkaset owiec. Opady doprowadziły do paraliżu na drogach, wielu kierowców utknęło w zaspach i wymagało pomocy służb.

Uderzenie śnieżycy. Paraliż na drogach, zwierzęta zamarzły na śmierć

Uderzenie śnieżycy. Paraliż na drogach, zwierzęta zamarzły na śmierć

Źródło:
PAP, Duvar

Powalone przez wiatr ogromne drzewo runęło na dom i wpadło do środka w Kingston w stanie Waszyngton. Budynek został zniszczony. Na szczęście nikogo nie było wtedy w środku - informują amerykańskie media.

Drzewo przecięło dom na pół

Drzewo przecięło dom na pół

Źródło:
CNN, KING 5 News