Śliwa odmiany - najlepsze, stare, nowe, ozdobne oraz do uprawy amatorskiej

Źródło:
Krajowy Rejestr Odmian
Niedzielne owocobranie w parku Sady Żoliborskie
Niedzielne owocobranie w parku Sady ŻoliborskieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Niedzielne owocobranie w parku Sady ŻoliborskieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Śliwa to drzewo o wielu odmianach, które jest łatwe w pielęgnacji, dzięki czemu jest dobrym wyborem do przydomowego sadu. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie 28 odmian śliwy. 

● Śliwa ma odmiany, które nadają się do uprawy w przydomowych sadach. ● Popularne odmiany śliwy to m.in. różne odmiany śliwy renklody i śliwki węgierki. ● W Polce w 2021 roku zarejestrowanych jest 28 odmian śliwy.

Śliwa - odmiany

Odmiany śliwek różnią się między sobą pod względem pochodzenia, czasu kwitnienia i owocowania, koloru, rozmiaru i smaku. Śliwa jest drzewem pestkowym, które nie jest szczególnie wymagające, jeśli chodzi o uprawę nawet w przydomowym ogródku, dlatego różne odmiany śliwek cieszą się niesłabnącą popularnością wśród ogrodników.

 Wybierając odmiany śliwy do swojego ogrodu lub sadu, należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko jej walory smakowe i podatność na choroby lub szkodniki, ale też na formę zapylenia. Ma to znaczenie dla obfitości zbiorów. 

Najbardziej znane i cenione przez smakoszów oraz sadowników odmiany śliwy to: - śliwa węgierka dąbrowicka - polska odmiana śliwy o charakterystycznych niedużych owocach i ciemnogranatowym kolorze z niebieskim nalotem; węgierki dąbrowickie są soczyste i słodkie, idealne do smażenia powideł, - śliwa węgierka wczesna - kolejna popularna odmiana śliwy; dojrzewa w połowie sierpnia i ma typowe dla węgierek ubarwienie - ciemnoniebieskie z niebieskim nalocie; ma słodki żółty miąższ i sprawdza się w ciastach, przetworach i na surowo, - śliwa president - ma duże, fioletowe owoce o żółtym miąższu, które są dojrzałe na przełomie września i października; śliwka president jest doskonała do jedzenia na surowo, - śliwa Stanley - pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i ma ciemnogranatowe owoce o żółtym miąższu, które są gotowe do zbioru w drugiej połowie września; miąższ łatwo odchodzi od pestki, dlatego śliwki Stanley często wykorzystuje się do przygotowywania przetworów i do suszenia, - śliwa amers - amerykańska odmiana śliwy, daje obfite zbiory w drugiej połowie września; ma ciemnofioletowy lub niebieski kolor i jest wyjątkowo dużym gatunkiem śliwki, waży nawet ponad 50 gramów; śliwę amers można jeść na surowo i wykorzystywać ją w przetworach, - śliwa bluefree - to kolejna amerykańska odmiany śliwy; owocuje we wrześniu, dając bardzo duże (ok. 70 g) ciemnoniebieskie owoce o żółtym miąższu; nadaje się do suszenia i jedzenia na surowo, - śliwa cacanska - uzyskana w dawnej Jugosławii z dwóch różnych odmian śliwek węgierek (Wangenheima i pożegacza); śliwki cacanska dojrzewają w na początku sierpnia i są ciemnogranatowe, a ich skorka pokryta jest jasnoniebieskim nalotem, - śliwa empress - odmiana śliwy pochodząca ze Stanów Zjednoczonych; jej owoce o ciemnym, niemal czarnym kolorze, są wyjątkowo duże. Mogą ważyć nawet 100 gramów; łatwo się ją je na surowo i wykorzystuje do wypieków lub przetworów, bo bez wysiłku daje się oddzielić jej miąższ od pestki, - śliwa herman - pochodzi ze Szwecji i jest wyjątkowo mało wymagająca w uprawie i bardzo odporna na warunki atmosferyczne oraz choroby; ma bordowe owalne owoce o fioletowawym wosku, dojrzewające pod koniec lipca; jej miąższ jest biało-żółty i ma kwaskowaty smak, co sprawia, że śliwa herman jest odmianą chętnie wykorzystywaną w przetworach, - śliwa wiśniowa - owoce śliwy wiśniowej są jadalne, można jeść je na surowo lub robić z nich przetwory; mają różne kolory i smaki - od żółtego przez czerwony po fiolet oraz od słodkiego przez kwaśny po cierpki. 

Śliwa ozdobna

Śliwa ozdobna ma wiele odmian, które chętnie uprawiane są w ogrodach ze względu na swoje dekoracyjne liście i kwiaty. Z wyjątkiem niektórych odmian (np. śliwa japońska i śliwa wiśniowa Hollywood), śliwy ozdobne nie owocują lub robią to rzadko, a głównym powodem ich uprawiania jest wybarwienie liści i kwiatów oraz ciekawy pokrój drzewek.

Najpopularniejsze odmiany śliw ozdobnych to: - śliwa wiśniowa - popularnymi jej odmianami są m.in. nigra i pissardii. Mają różowe liczne kwiaty i purpurowe lub ciemnobrązowe liście. Nigra ma też niewielkie, jadalne owoce.  - śliwa karłowa płożąca - ciekawa odmiana śliwy ozdobnej, przypominająca płożący się krzew. Jesienią jej błyszczące zielone liście przybierają intensywnie czerwone barwy. Kwiaty są białe. - śliwa dziecięca - ma ok. dwa metry wysokości i duże błyszczące liście o bordowej barwie. Kwitnie na biało. - śliwa japońska (patrz niżej).

Śliwa japońska

Śliwa japońska jest śliwą ozdobną. Najlepiej znosi warunki na południu Polski, ponieważ nie lubi przymrozków, a zaczyna kwitnąć już w marcu. Wbrew swojej nazwie śliwa japońska pochodzi z Chin. Ma spore owoce o okrągłym kształcie i różnorodnych kolorach - żołtych, czerwonych, fioletowych. Popularne odmiany śliwy japońskiej to m.in.: - śliwa japońska kometa jest rosyjską odmianą śliwy japońskiej. Ma czerwonobordowe, słodko-kwaśne, owoce, które dojrzewają w lipcu. - śliwa japońska shiro - wyhodowana w Stanach Zjednoczonych. Ma duże owoce o zielonożółtej barwie i białym nalocie. Dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Śliwa japońska shiro ma soczysty słodko-kwaśny miąższ. - śliwa japońska Santa Rosa jest odmianą pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych o owocach osiągających wagę 50 gramów i różowoczerwonej skórce. Ma również różowawy miąższ o charakterystycznym słodko-kwaśnym smaku.

Śliwa renkloda

Najbardziej znane i cenione odmiany renklody to: - śliwa renkloda althana - ta czeska odmiana renklody owocuje pod koniec sierpnia i ma soczyste słodko-kwaśne owoce o różowej i fioletowej barwie, - śliwa renkloda ulena pochodzi z Francji - to jedna z najsmaczniejszych i najlepszych odmian śliw; owoce śliwki ulena dojrzewają w drugiej połowie sierpnia i mają żółtozieloną skórkę oraz żółty słodki miąższ, - śliwa renkloda zielona - ma niewielkie zielone owoce (stąd nazwa), które osiągają zaledwie ok. 25 gramów; miąższ mają bardzo słodki, smakują więc dobrze na surowo oraz w kompotach, - śliwa renkloda altana to stara odmiana renklody; pochodzi z XIX wieku z Czech; ma duże bordowe owoce, dochodzące do 50 gramów; zbiera się je na przełomie sierpnia i września; miąższ śliwek renkloda altana jest żółtawy i ma lekko kwaśny smak oraz dużo soku. 

Śliwa - odmiany w Polsce

W Polsce w Krajowym Rejestrze Odmian zarejestrowanych jest w 2021 roku 28 odmian śliwy. Są to: - Amers, - Bluefre, - Diana, - Emper, - Empress, - Herman, - Kalipso, - Królowa Wiktoria, - Nectavit, - Oneida, - Opal, - Polinka, - President, - Promis, - Renkloda Althana,  - Renkloda Ulena, - Ruth Gerstetter, - Silvia, - Stanley, - Temano, - Tolar, - Valjevka, - Valor, - Vision, - Węgierka Dąbrowicka, - Węgierka Wangenheima,  - Węgierka Wczesna, - Węgierka Zwykła.

Stare odmiany śliw

Drzewa śliwy mają wiele starych odmian. Należą do nich: - śliwa węgierka (zwykła) - jedna z najstarszych odmian śliw w Europie, pochodzi z Węgier; węgierki dojrzewają późno: od połowy września do końca października; mają ciemnofioletowy kolor i słodki smak; węgierki zwykłe wykorzystuje się przede wszystkim do smażenia powideł i pieczenia ciast, - śliwa węgierka Wangenheima - to niemiecka stara odmiana śliwy; idealna do powideł i suszenia, - śliwa brzoskiwniowa jerozolimka - ta stara odmiana śliwy pochodzi z Anglii i ma żółto-różowe owoce, które z wyglądu przypominają trochę brzoskwinie (stąd nazwa); owocuje obficie i dość wcześnie, bo już na przełomie lipca i sierpnia; ma słodko-kwaśny żółty miąższ i dobrze smakuje zarówno na surowo, jak i w wypiekach lub przetworach, - śliwa królowa Wiktoria - kolejna stara odmiana śliwy pochodząca z Anglii; w ostatnich latach traci na popularności, ponieważ jest wymagająca w uprawie i mało odporna na pogodę i choroby, a dodatkowo z wiekiem daje coraz mniej owoców; śliwki tej odmiany mają różowofioletowy kolor i używane są najczęściej do przyrządzania kompotów, ze względu na swoje niewielkie rozmiary i słabe odchodzenie słodkiego miąższu od pestki.

Najnowsze odmiany śliwy 

Nowe odmiany śliwy są często bardziej odporne na choroby i mróz niż odmiany stare. Wśród najnowszych odmian śliwy popularnością cieszą się m.in.: - śliwa juna - ma niewielkie owoce przypominające węgierkę zwykłą. Ich miąższ jest kwaśno-słodki, a skórka jasnofioletowa. - śliwa polinka - stosunkowo nowa polska odmiana śliwy. Ma fioletowoniebieskie owoce z szarym nalotem, które dojrzewają w pierwszej połowie sierpnia. Sprawdzają się zarówno na surowo, jak i w przetworach. - śliwa emper - kolejna polska odmiana śliwy o fioletowoniebieskich owocach i soczystym miąższu. Dojrzałość osiąga pod koniec lipca. - śliwa kalipso - śliwka o żółtym słodkim miąższu i fioletowoniebieskiej barwie, nadaje się do jedzenia na surowo i do przetworów. Dojrzewa pod koniec lipca.

Odmiany śliw do uprawy amatorskiej

Jaka odmiana śliwy jest najlepsza do uprawy w warunkach amatorskich? W przydomowym sadzie najlepiej sprawdzi się odmiana śliwy, która daje dużo owoców i nie wymaga wiele pracy przy utrzymaniu jej w dobrym zdrowiu. Szczególnie popularne są odmiany śliw takich jak: - Węgierka Dąbrowicka, - Bluefree, - Cacanska, - Renkloda Althana, - Renkloda Ulena.

Chętnie sadzone są też odmiany śliwy japońskiej, np. śliwa Santa Rosa lub Shiro.

ZOBACZ TEŻ >> Odmiany jabłek - polskie, stare, zimowe, wczesne, do szarlotki i na sok

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: Krajowy Rejestr Odmian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach do Polski napłynie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Sprawi, że w czwartek miejscami termometry mogą miejscami pokazać nawet 30 stopni Celsjusza. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, te masy powietrza, oprócz wysokiej temperatury, charakteryzować się będą również obecnością pyłu znad Sahary.

"Szykuje się rzecz niezwykła". W prognozie upał i pył saharyjski

"Szykuje się rzecz niezwykła". W prognozie upał i pył saharyjski

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy z wtorku na środę trzy województwa nawiedzą silne podmuchy wiatru. Również nadchodzące dni przyniosą pogodowe zagrożenia.

IMGW ostrzega. Porywy sięgną 75 kilometrów na godzinę

IMGW ostrzega. Porywy sięgną 75 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie

Źródło:
PAP, Reuters, WMO

Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Przez pomarańczowe powietrze 1800 osób trafiło do szpitali

Źródło:
AFP, BBC

Pogoda na Wielkanoc 2025. Nadchodzące święta, jak po raz kolejny pokazują modele meteorologiczne, zapowiadają się deszczowo w wielu regionach kraju. Lokalnie pojawią się burze. W Niedzielę Wielkanocną temperatura będzie zróżnicowana.

Pogoda na Wielkanoc. Synoptycy podtrzymują prognozę, która niekoniecznie wam się spodoba

Pogoda na Wielkanoc. Synoptycy podtrzymują prognozę, która niekoniecznie wam się spodoba

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy wyhodowali ludzki ząb w laboratorium. W przyszłości zastosowane przez nich metody mogą okazać się alternatywą dla konwencjonalnego leczenia stomatologicznego. Badacze podkreślili jednak, że minie sporo czasu, zanim implanty zastąpią naturalne zęby.

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Wyhodowali ludzki ząb. "To może zrewolucjonizować stomatologię"

Źródło:
PAP, BBC, King's College London

Słonie afrykańskie z lokalnego ogrodu zoologicznego błyskawicznie zareagowały na trzęsienie ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło Kalifornię. Starsze zwierzęta instynktownie zbiły się w grupę dookoła najmłodszych osobników, wypatrując dalszych zagrożeń. Zachowanie to pokazuje, jak silne więzi łączą słoniowe rodziny.

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Ziemia się zatrzęsła, słonie pobiegły na pomoc młodym

Źródło:
Reuters, LA Times

Niezwykle efektowna zorza polarna może pojawić się na polskim niebie. Według prognoz w najbliższych godzinach do Ziemi dotrze podwójny strumień słonecznej plazmy, co zwiastuje dobre warunki zorzowe. Na razie nie wiadomo jednak, czy do burzy magnetycznej dojdzie najbliższej nocy, czy też tej kolejnej.

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

"Mamy realną szansę na zorzę polarną, najlepszą od kilku miesięcy"

Źródło:
space.com, Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 15.04 przyniesie w części kraju kolejną porcję opadów deszczu. Na termometrach zobaczymy nawet 24 stopnie Celsjusza. Utrudnieniem stanie się wiatr, który lokalnie może wiać dość silnie.

Pogoda na dziś - wtorek, 15.04. Będzie ciepło, ale parasole się przydadzą

Pogoda na dziś - wtorek, 15.04. Będzie ciepło, ale parasole się przydadzą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 nawiedziło w poniedziałek stan Kalifornia - poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wstrząsy były odczuwalne między innymi w Los Angeles.

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Trzęsienie ziemi w Kalifornii

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, CNN, foxla.com, fox5atlanta.com, The Guardian, PAP

Gwiazda muzyki pop Katy Perry poleciała w kosmos. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazło się jeszcze pięć innych kobiet. Amerykańska piosenkarka podzieliła się w mediach społecznościowych nagraniem, pokazującym wnętrze kapsuły przed startem.

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Katy Perry już na Ziemi. Pokazała nagranie sprzed lotu w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Blue Origin

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Nawet 250 litrów deszczu na metr kwadratowy i więcej może spaść w tym tygodniu w środkowej i południowej Europie - wynika z prognoz. Ulewy ma przynieść jeden z niżów, który nabierze wilgoci w rejonie Zatoki Genueńskiej. Układ niskiego ciśnienia dotrze także do Polski i sprawi, że święta będą deszczowe.

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Niebezpieczna kumulacja opadów i "duże zagrożenie" w kilku regionach Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Symbol Stambułu ma być wzmocniony na wypadek trzęsienia ziemi

Źródło:
PAP, AP

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sercu odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Panny znajduje się masywna, czarna dziura, która budzi się do życia. Zjawisko kosmiczne, któremu nadano imię Ansky, zaczęło wystrzeliwać intensywne rozbłyski rentgenowskie w regularnych odstępach czasu. To zachowanie bardzo zaintrygowało naukowców.

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

To zachowanie czarnej dziury zadziwiło naukowców. "Nie wiemy jeszcze, co je powoduje"

Źródło:
AFP, ESA

Zwolnienia i cięcia w amerykańskim budżecie przeprowadzane w ostatnim czasie przez Donalda Trumpa dotknęły także Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), zajmującą się prognozowaniem pogody. Eksperci w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zwracają uwagę, że takie działania mogą w przyszłości pogorszyć proces ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami w Stanach Zjednoczonych.

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Cięcia Trumpa. Nawet prognozy pogody są zagrożone

Źródło:
Rolling Stone, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology