Śliwa odmiany - najlepsze, stare, nowe, ozdobne oraz do uprawy amatorskiej

Źródło:
Krajowy Rejestr Odmian
Niedzielne owocobranie w parku Sady Żoliborskie
Niedzielne owocobranie w parku Sady ŻoliborskieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Niedzielne owocobranie w parku Sady ŻoliborskieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Śliwa to drzewo o wielu odmianach, które jest łatwe w pielęgnacji, dzięki czemu jest dobrym wyborem do przydomowego sadu. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie 28 odmian śliwy. 

● Śliwa ma odmiany, które nadają się do uprawy w przydomowych sadach. ● Popularne odmiany śliwy to m.in. różne odmiany śliwy renklody i śliwki węgierki. ● W Polce w 2021 roku zarejestrowanych jest 28 odmian śliwy.

Śliwa - odmiany

Odmiany śliwek różnią się między sobą pod względem pochodzenia, czasu kwitnienia i owocowania, koloru, rozmiaru i smaku. Śliwa jest drzewem pestkowym, które nie jest szczególnie wymagające, jeśli chodzi o uprawę nawet w przydomowym ogródku, dlatego różne odmiany śliwek cieszą się niesłabnącą popularnością wśród ogrodników.

 Wybierając odmiany śliwy do swojego ogrodu lub sadu, należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko jej walory smakowe i podatność na choroby lub szkodniki, ale też na formę zapylenia. Ma to znaczenie dla obfitości zbiorów. 

Najbardziej znane i cenione przez smakoszów oraz sadowników odmiany śliwy to: - śliwa węgierka dąbrowicka - polska odmiana śliwy o charakterystycznych niedużych owocach i ciemnogranatowym kolorze z niebieskim nalotem; węgierki dąbrowickie są soczyste i słodkie, idealne do smażenia powideł, - śliwa węgierka wczesna - kolejna popularna odmiana śliwy; dojrzewa w połowie sierpnia i ma typowe dla węgierek ubarwienie - ciemnoniebieskie z niebieskim nalocie; ma słodki żółty miąższ i sprawdza się w ciastach, przetworach i na surowo, - śliwa president - ma duże, fioletowe owoce o żółtym miąższu, które są dojrzałe na przełomie września i października; śliwka president jest doskonała do jedzenia na surowo, - śliwa Stanley - pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i ma ciemnogranatowe owoce o żółtym miąższu, które są gotowe do zbioru w drugiej połowie września; miąższ łatwo odchodzi od pestki, dlatego śliwki Stanley często wykorzystuje się do przygotowywania przetworów i do suszenia, - śliwa amers - amerykańska odmiana śliwy, daje obfite zbiory w drugiej połowie września; ma ciemnofioletowy lub niebieski kolor i jest wyjątkowo dużym gatunkiem śliwki, waży nawet ponad 50 gramów; śliwę amers można jeść na surowo i wykorzystywać ją w przetworach, - śliwa bluefree - to kolejna amerykańska odmiany śliwy; owocuje we wrześniu, dając bardzo duże (ok. 70 g) ciemnoniebieskie owoce o żółtym miąższu; nadaje się do suszenia i jedzenia na surowo, - śliwa cacanska - uzyskana w dawnej Jugosławii z dwóch różnych odmian śliwek węgierek (Wangenheima i pożegacza); śliwki cacanska dojrzewają w na początku sierpnia i są ciemnogranatowe, a ich skorka pokryta jest jasnoniebieskim nalotem, - śliwa empress - odmiana śliwy pochodząca ze Stanów Zjednoczonych; jej owoce o ciemnym, niemal czarnym kolorze, są wyjątkowo duże. Mogą ważyć nawet 100 gramów; łatwo się ją je na surowo i wykorzystuje do wypieków lub przetworów, bo bez wysiłku daje się oddzielić jej miąższ od pestki, - śliwa herman - pochodzi ze Szwecji i jest wyjątkowo mało wymagająca w uprawie i bardzo odporna na warunki atmosferyczne oraz choroby; ma bordowe owalne owoce o fioletowawym wosku, dojrzewające pod koniec lipca; jej miąższ jest biało-żółty i ma kwaskowaty smak, co sprawia, że śliwa herman jest odmianą chętnie wykorzystywaną w przetworach, - śliwa wiśniowa - owoce śliwy wiśniowej są jadalne, można jeść je na surowo lub robić z nich przetwory; mają różne kolory i smaki - od żółtego przez czerwony po fiolet oraz od słodkiego przez kwaśny po cierpki. 

Śliwa ozdobna

Śliwa ozdobna ma wiele odmian, które chętnie uprawiane są w ogrodach ze względu na swoje dekoracyjne liście i kwiaty. Z wyjątkiem niektórych odmian (np. śliwa japońska i śliwa wiśniowa Hollywood), śliwy ozdobne nie owocują lub robią to rzadko, a głównym powodem ich uprawiania jest wybarwienie liści i kwiatów oraz ciekawy pokrój drzewek.

Najpopularniejsze odmiany śliw ozdobnych to: - śliwa wiśniowa - popularnymi jej odmianami są m.in. nigra i pissardii. Mają różowe liczne kwiaty i purpurowe lub ciemnobrązowe liście. Nigra ma też niewielkie, jadalne owoce.  - śliwa karłowa płożąca - ciekawa odmiana śliwy ozdobnej, przypominająca płożący się krzew. Jesienią jej błyszczące zielone liście przybierają intensywnie czerwone barwy. Kwiaty są białe. - śliwa dziecięca - ma ok. dwa metry wysokości i duże błyszczące liście o bordowej barwie. Kwitnie na biało. - śliwa japońska (patrz niżej).

Śliwa japońska

Śliwa japońska jest śliwą ozdobną. Najlepiej znosi warunki na południu Polski, ponieważ nie lubi przymrozków, a zaczyna kwitnąć już w marcu. Wbrew swojej nazwie śliwa japońska pochodzi z Chin. Ma spore owoce o okrągłym kształcie i różnorodnych kolorach - żołtych, czerwonych, fioletowych. Popularne odmiany śliwy japońskiej to m.in.: - śliwa japońska kometa jest rosyjską odmianą śliwy japońskiej. Ma czerwonobordowe, słodko-kwaśne, owoce, które dojrzewają w lipcu. - śliwa japońska shiro - wyhodowana w Stanach Zjednoczonych. Ma duże owoce o zielonożółtej barwie i białym nalocie. Dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Śliwa japońska shiro ma soczysty słodko-kwaśny miąższ. - śliwa japońska Santa Rosa jest odmianą pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych o owocach osiągających wagę 50 gramów i różowoczerwonej skórce. Ma również różowawy miąższ o charakterystycznym słodko-kwaśnym smaku.

Śliwa renkloda

Najbardziej znane i cenione odmiany renklody to: - śliwa renkloda althana - ta czeska odmiana renklody owocuje pod koniec sierpnia i ma soczyste słodko-kwaśne owoce o różowej i fioletowej barwie, - śliwa renkloda ulena pochodzi z Francji - to jedna z najsmaczniejszych i najlepszych odmian śliw; owoce śliwki ulena dojrzewają w drugiej połowie sierpnia i mają żółtozieloną skórkę oraz żółty słodki miąższ, - śliwa renkloda zielona - ma niewielkie zielone owoce (stąd nazwa), które osiągają zaledwie ok. 25 gramów; miąższ mają bardzo słodki, smakują więc dobrze na surowo oraz w kompotach, - śliwa renkloda altana to stara odmiana renklody; pochodzi z XIX wieku z Czech; ma duże bordowe owoce, dochodzące do 50 gramów; zbiera się je na przełomie sierpnia i września; miąższ śliwek renkloda altana jest żółtawy i ma lekko kwaśny smak oraz dużo soku. 

Śliwa - odmiany w Polsce

W Polsce w Krajowym Rejestrze Odmian zarejestrowanych jest w 2021 roku 28 odmian śliwy. Są to: - Amers, - Bluefre, - Diana, - Emper, - Empress, - Herman, - Kalipso, - Królowa Wiktoria, - Nectavit, - Oneida, - Opal, - Polinka, - President, - Promis, - Renkloda Althana,  - Renkloda Ulena, - Ruth Gerstetter, - Silvia, - Stanley, - Temano, - Tolar, - Valjevka, - Valor, - Vision, - Węgierka Dąbrowicka, - Węgierka Wangenheima,  - Węgierka Wczesna, - Węgierka Zwykła.

Stare odmiany śliw

Drzewa śliwy mają wiele starych odmian. Należą do nich: - śliwa węgierka (zwykła) - jedna z najstarszych odmian śliw w Europie, pochodzi z Węgier; węgierki dojrzewają późno: od połowy września do końca października; mają ciemnofioletowy kolor i słodki smak; węgierki zwykłe wykorzystuje się przede wszystkim do smażenia powideł i pieczenia ciast, - śliwa węgierka Wangenheima - to niemiecka stara odmiana śliwy; idealna do powideł i suszenia, - śliwa brzoskiwniowa jerozolimka - ta stara odmiana śliwy pochodzi z Anglii i ma żółto-różowe owoce, które z wyglądu przypominają trochę brzoskwinie (stąd nazwa); owocuje obficie i dość wcześnie, bo już na przełomie lipca i sierpnia; ma słodko-kwaśny żółty miąższ i dobrze smakuje zarówno na surowo, jak i w wypiekach lub przetworach, - śliwa królowa Wiktoria - kolejna stara odmiana śliwy pochodząca z Anglii; w ostatnich latach traci na popularności, ponieważ jest wymagająca w uprawie i mało odporna na pogodę i choroby, a dodatkowo z wiekiem daje coraz mniej owoców; śliwki tej odmiany mają różowofioletowy kolor i używane są najczęściej do przyrządzania kompotów, ze względu na swoje niewielkie rozmiary i słabe odchodzenie słodkiego miąższu od pestki.

Najnowsze odmiany śliwy 

Nowe odmiany śliwy są często bardziej odporne na choroby i mróz niż odmiany stare. Wśród najnowszych odmian śliwy popularnością cieszą się m.in.: - śliwa juna - ma niewielkie owoce przypominające węgierkę zwykłą. Ich miąższ jest kwaśno-słodki, a skórka jasnofioletowa. - śliwa polinka - stosunkowo nowa polska odmiana śliwy. Ma fioletowoniebieskie owoce z szarym nalotem, które dojrzewają w pierwszej połowie sierpnia. Sprawdzają się zarówno na surowo, jak i w przetworach. - śliwa emper - kolejna polska odmiana śliwy o fioletowoniebieskich owocach i soczystym miąższu. Dojrzałość osiąga pod koniec lipca. - śliwa kalipso - śliwka o żółtym słodkim miąższu i fioletowoniebieskiej barwie, nadaje się do jedzenia na surowo i do przetworów. Dojrzewa pod koniec lipca.

Odmiany śliw do uprawy amatorskiej

Jaka odmiana śliwy jest najlepsza do uprawy w warunkach amatorskich? W przydomowym sadzie najlepiej sprawdzi się odmiana śliwy, która daje dużo owoców i nie wymaga wiele pracy przy utrzymaniu jej w dobrym zdrowiu. Szczególnie popularne są odmiany śliw takich jak: - Węgierka Dąbrowicka, - Bluefree, - Cacanska, - Renkloda Althana, - Renkloda Ulena.

Chętnie sadzone są też odmiany śliwy japońskiej, np. śliwa Santa Rosa lub Shiro.

ZOBACZ TEŻ >> Odmiany jabłek - polskie, stare, zimowe, wczesne, do szarlotki i na sok

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: Krajowy Rejestr Odmian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. W trakcie wyładowań wiatr może rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie może też sypnąć gradem.

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli wtorek 23.07. W nocy przez kraj przetoczy się fala przelotnych opadów deszczu z możliwymi burzami. Dzień będzie pochmurny, również z opadami deszczu. Na termometrach maksymalnie zobaczymy 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służbę ratowniczą, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

W nadchodzących dniach gorące zwrotnikowe powietrze zostanie wyparte znad Polski. Pojawią się burze, podczas których będzie mocno wiać i obficie padać. Już w pierwszy dzień weekendu rozpogodzi się i temperatura sięgnie 32 stopni Celsjusza.

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl