Atrakcje turystyczne na Roztoczu

Źródło:
TVNmeteo
Roztoczański Park Narodowy. Rośnie nowe pokolenie koników polskich
Roztoczański Park Narodowy. Rośnie nowe pokolenie koników polskich Foto i Natura Paweł Marczakowski
wideo 2/2
Roztoczański Park Narodowy. Rośnie nowe pokolenie koników polskich Foto i Natura Paweł Marczakowski

Roztocze, leżące na wschodzie między Wyżyną Lubelską a Podolem, to malownicza kraina porośnięta lasami, łąkami i wzgórzami. Miłośników przyrody przyciąga Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty, a entuzjastów kultury i historii miasta takie jak Zwierzyniec, Zamość czy Krasnobród. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w każdym z tych miejsc na Roztoczu.

● Roztocze to kraina rozciągająca się od Kraśnika w Polsce do Lwowa na Ukrainie. ● Na Roztoczu, oprócz Roztoczańskiego Parku Narodowego, warto też zwiedzić miasta: Zamość, Kraśnik, Zwierzyniec, Krasnobród i Szczebrzeszyn.

Wyjątkowość Roztocza polega także na jego warunkach pogodowych - to najbardziej nasłoneczniony obszar w Polsce, a stężenie jodu w powietrzu można porównać do tego nad Morzem Bałtyckim. 

Roztocze to region geograficzny pomiędzy Wyżyną Lubelską a Podolem. Rozciąga się od Kraśnika aż do Lwowa. Roztocze to obszar niezwykły pod względem przyrody. Większość jego obszaru zajmują lasy, a krajobraz urozmaicają łąki i pola oraz wzgórza, z czego najwyższe położone w polskiej części Roztocza to Długi Goraj (391,5 m n.p.m.) i Wielki Dział (390,4 m n.p.m.). Na terenie Roztocza znajduje się Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe oraz rezerwaty: Sołokija, Nad Tanwią.

Roztocze - co warto zobaczyć?

Miejsc godnych polecenia na Roztoczu jest bez liku. Można zacząć od Roztoczańskiego Parku Narodowego, a dokładniej od Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego, skąd rozpoczynają się ścieżki poznawcze. Około 95 proc. Parku to lasy, w których rośnie ponad 30 gatunków naszych rodzimych drzew, z przewagą buku zwyczajnego i jodły pospolitej. Sam Roztoczański Park Narodowy ma 8482,83 ha powierzchni, a wraz z otuliną ponad 38 tys. ha.

Lista miejsc do odwiedzenia nie byłaby kompletna bez roztoczańskich miejscowości: - Szczebrzeszyna, - Krasnobrodu, - Kraśnika, - Tomaszowa Lubelskiego, - Józefowa, - Suśca, - Zamościa.

O Zamościu, założonym w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego i zaprojektowanym przez włoskiego architekta Bernardo Morando, mówi się, że jest idealnym przykładem renesansowego miasta. Stare miasto w Zamościu figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwierzyniec na Roztoczu

Jedno z najbardziej uroczych miasteczek na Roztoczu, Zwierzyniec, znajduje się w Roztoczańskim Parku Narodowym. Jest stolicą środkowego Roztocza. Stąd rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych i ścieżek przyrodniczych w Parku. Prawdopodobnie największą atrakcją turystyczną w Zwierzyńcu jest XVIII-wieczny barokowy kościół pw. św. Jana Nepomucena, wybudowany na wyspie. Co jeszcze warto zobaczyć w Zwierzyńcu? Polecamy zwiedzić zespół klasycystycznych budynków z pierwszej połowy XIX w. Znajduje się tam pałac ordynacki, browar i manufaktura powozów. Latem popularnością cieszą się też kąpieliska na zalewie Rudka i nad stawami Echo.

Zwierzyniec. Kościół świętego Jana Nepomucena, zwany kościołem "na wodzie" Shutterstock

Roztocze - Krasnobród

Uzdrowisko Krasnobród to ulubione miejsce turystów w okresie letnim. Położony nad zalewem na rzece Wieprz, Krasnobród otaczają bukowo-jodłowe lasy, a w dawnym zespole pałacowo-parkowym Leszczyńskich z XVII-XIX w. działa sanatorium. Warte zobaczenia w Krasnobrodzie jest też XVII-wieczne sanktuarium maryjne z kościołem, kaplicą objawień „na wodzie” i klasztorem. Ufundowała je królowa Marysieńka Sobieska. 

Szczebrzeszyn - atrakcja Roztocza

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…”. Nie ma prawdopodobnie Polaka, który nie słyszałby o Szczebrzeszynie. Wszystko za sprawą Jana Brzechwy i jego wiersza, którego pierwsza linijka do dziś używana jest jako łamaniec językowy. Nic więc dziwnego, że w samym Szczebrzeszynie chrząszcze są hołubione. Na rynku znajduje się nawet pomnik chrząszcza wykonany z brązu, z kolei przy źródełku znajdziemy drewnianą figurę tego owada. Chrząszcze jednak wcale nie są największą atrakcją tego miasta. W Szczebrzeszynie warto przede wszystkim zobaczyć tamtejsze zabytki sakralne: kirkut i synagogę, w której obecnie mieści się dom kultury, cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, w której można podziwiać XVIII-wieczne malowidła ścienne, a także renesansowe kościoły: św. Mikołaja i św. Katarzyny.

Roztocze - atrakcje

Roztocze to także dobry kierunek dla osób lubiących wypoczywać aktywnie. Do wyboru mają spływy kajakowe, szlaki piesze i szlaki rowerowe. Z tych ostatnich szczególnie godne polecenia są Green Velo i Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Roztocze jest również rajem dla miłośników przyrody, a tutejszy Transgraniczny Rezerwat Biosfery „Roztocze”, w skład którego wchodzą rezerwaty w Polsce i na Ukrainie, figuruje na  liście Rezerwatów Biosfery UNESCO. 

Stawy Echo - grupa czterech stawów założonych w latach 1929-1934 na mokradłach w dorzeczu strumienia Świerszcz. Nie są głębokie, mają od 0,5 m do ok. 1,5 m głębokości. Są popularnym miejscem wśród miłośników plażowania i natury. Dolina Świerszcza jest wyjątkowo malownicza ze swoimi lasami i wydmami. Szumy nad Tanwią - rezerwat przyrody z wodospadami na progach skalnych na rzece Tanew. Idealny wybór na spacer dla miłośników przyrody i wody. Znajduje się tu również największy wodospad na Roztoczu o 9 m szerokości i 1,5 m wysokości, znajdziemy go na rzece Jeleń przy Szlaku Szumów.

Autorka/Autor:ks//m

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami kilka dni słonecznej i ciepłej pogody. Jak poinformowali nasi eksperci, do dużej zmiany ma dojść pod koniec tygodnia.

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Ulewny deszcz utrzymuje się we wtorek na Cykladach. Wystarczyły niecałe dwie godziny, by na popularnej wśród turystów wyspie Paros ulice zmieniły się w jeziora błota, w których dryfowały auta. Równie błyskawiczne ulewy zaprowadziły chaos na Mykonos. Na wyspach zamknięto szkoły, obowiązuje również zakaz ruchu pojazdów cywilnych.

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Aktualizacja:
Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, protothema.gr, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

IMGW wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. Po jednej chłodnej nocy miejscami czeka nas kolejna. Temperatura przy gruncie może lokalnie spadać do -3 stopni Celsjusza.

IMGW ostrzega. Gdzie przy gruncie szczypnie mróz

IMGW ostrzega. Gdzie przy gruncie szczypnie mróz

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś, czyli wtorek 1.04. W pierwszy dzień kwietnia w części kraju przydadzą się parasole - spadnie niewielki deszcz. Termometry pokażą do 14 stopni, okresami powieje jednak dość silny wiatr.

Prognoza na dziś - wtorek, 1.04. W części kraju przydadzą się parasole

Prognoza na dziś - wtorek, 1.04. W części kraju przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

W amerykańskim i europejskim modelu widać dwie fale zimna, które mają nawiedzić Polskę w pierwszej połowie kwietnia. O tym, jak mocne i długie będzie ochłodzenie, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

Źródło:
PAP, bangkokpost.com

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zlokalizował niespodziewane promieniowanie wodoru, które pochodzi z odległej galaktyki. Odkrycie to ma znaczenie dla zrozumienia tworzenia się wczesnego Wszechświata.

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Źródło:
PAP, ESA

Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Źródło:
Reuters, N1, Grad Prijedor

Czy chmury powinny trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Według francuskiego pisarza Mathieu Simoneta, jak najbardziej. Mają one bowiem na tyle znaczący wpływ na naszą codzienność, że powinny posiadać międzynarodowy status prawny. 29 marca we Francji obchodzony jest dzień chmur.

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Źródło:
PAP, LaCroix

Zawieja w stanie Nebraska całkowicie przysypała samochód z kierowcą w środku. Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna ze względu na brak widzialności. Gdyby nie odrobina szczęścia, strażacy mogliby przegapić wyłaniającą się ze śniegu rękę kierowcy.

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Źródło:
CNN, First Alert 6