Podbiał pospolity - właściwości i zastosowanie kwiatów i liści podbiału

Źródło:
TVN24
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/4
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Podbiał pospolity jest rośliną leczniczą, stosowaną głównie w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Syrop z podbiału ma działanie wykrztuśne i osłaniające, pastylki do ssania stosowane są w chorobach gardła i krtani. Podpowiadamy, jakie jeszcze właściwości lecznicze ma podbiał i jak go stosować.

● Podbiał pospolity (Tussilago Parfara L.) to bylina występująca pospolicie w całej Polsce. ● Podbiał ma szereg właściwości leczniczych o działaniu m.in wykrztuśnym, osłaniającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. ● Leczniczo wykorzystywane są zarówno kwiaty, jak i liście podbiału. ● Z podbiału można robić napar, wchodzi też w skład syropów, pastylek do ssania i nalewek.

Podbiał pospolity - co to za roślina?

Podbiał pospolity (Tussilago Parfara L.) to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Bylina ta rośnie bujnie na wilgotnych, wapiennych i gliniastych glebach, m.in. na gruzowiskach, pozostałościach domów, w rowach, przy drogach, na nasypach itp. Podbiał jest też chwastem porastającym pastwiska i pola.

Podbiał pospolity ceniony jest za swoje właściwości lecznicze. Był stosowany już w starożytności, Hipokrates cenił podbiał za jego działanie wykrztuśne, liście podbiału były stosowane w inhalacjach oraz palone w fajkach w celu łagodzenia kaszlu, suchot, astmy.

W Polsce podbiał wchodzi w skład szeregu preparatów leczniczych i suplementów diety, m.in. pastylek do ssania (często w połączeniu z tymiankiem), syropów. 

Podbiał - właściwości

Leczniczo stosuje się zarówno liście, jak i kwiaty podbiału, a właściwości lecznicze podbiału wynikają z jego działania: - przeciwkaszlowego, - wykrztuśnego, - stymulującego układ oddechowy,  - przeciwbakteryjnego, - przeciwzapalnego, - przeciwutleniająco, - przeciwnowotworowo, - moczopędnego. 

ZOBACZ >> Domowe sposoby na przeziębienie - co pomoże na ból gardła, chrypę, kaszel i katar?

Zawarty w podbiale śluz działa powlekające na błony śluzowe, hamując odruch kaszlu, łagodząc chrypkę, podrażnienia gardła i krtani. Zarówno kwiaty, jak i liście podbiału działają wykrztuśnie. Nawet nazwa rodzajowa podbiału pospolitego wywodzi się od jego właściwości leczniczych: Tussilago od łacińskich słów tussis (kaszel) i ago, agere (pędzić, gonić). Podbiał stosowany jest także w chorobach nerek oraz w leczeniu zmian reumatycznych. 

Jak wygląda podbiał?

Podbiał pospolity osiąga ok. 30 cm wysokości. Kwitnie na żółto od marca do maja, a jego kwiaty przypominają kwiaty mniszka lekarskiego. Rosną w kępkach, a koszyczki kwiatów podbiału mają ok. 17-22 mm średnicy. Liście podbiału są jasnozielone o ząbkowatych fioletowych brzegach, mają sercowaty kształt i białawy omszały spód. Pojawiają się później niż kwiaty - po ich przekwitnięciu. Mogą mieć od 10 do 30 cm średnicy.

Kwiat podbiału

Kwiat podbiału pospolitego (Plos Farfarae) ma właściwości lecznicze. Napar z kwiatów podbiału stosowany jest w mokrym kaszlu i innych nieżytach dróg oddechowych, a także przy gorączce. Działa: - wykrztuśnie, - powlekająco na błony śluzowe, - przeciwskurczowo.

Podbiał - liście

Liść podbiału pospolitego (Folium Farfarae), podobnie jak kwiat podbiału, ma właściwości lecznicze i jest stosowany m.in. w naparach, które działają: - przeciwbólowo, - łagodząco na podrażnienia, - przeciwzapalnie, - wykrztuśnie, - osłaniająco na błony śluzowe, - rozkurczowo.

Liście podbiału stosuje się w leczeniu biegunki, chorób dróg oddechowych (szczególnie kaszlu, chrypki i bólu gardła, zapalenie oskrzeli, stany zapalne jamy ustnej i krtani). Liście podbiału można stosować także zewnętrznie. Świeże liście podbiału pospolitego rozgniata się i stosuje jako okład na obrzęki, guzy, obtarcia i owrzodzenia. 

ZOBACZ >> Krwawnik pospolity - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Podbiał - dawkowanie

Dawkowanie podbiału zależy od formy, w jakiej jest spożywany:

● napar z suszonych liści - trzy lub cztery razy dziennie

● nalewka - trzy razy dziennie po 3-8 ml

● syrop - trzy razy dziennie po 3-8 ml.

Syrop z podbiału

Syrop z podbiału stosowany jest na kaszel i choroby gardła. Syrop, często w połączeniu z tymiankiem lub prawoślazem, można kupić w aptece. Można też przygotować go w domu z kwiatów podbiał i cukru, układając w słoiku ciasno warstwami kwiaty i cukier. Taki syrop należy zakręcić i odstawić w ciepłe ciemne miejsce aż kwiaty puszczą sok. 

Herbata z podbiału

Herbata z podbiału, czyli napar, wykorzystuje liście podbiału pospolitego. Aby przygotować napar z podbiału należy zalać wrzątkiem jedną łyżeczkę suszonych liści podbiału i zaparzać pod przykryciem przez 10-15 min. Po przecedzeniu napar z podbiału można pić trzy lub cztery razy dziennie. 

Podbiał - przeciwwskazania

Naparów i innych przetworów z liści podbiału nie powinno stosować się dłużej niż przez cztery lub sześć tygodni w roku. Podbiału nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące oraz dzieci poniżej szóstego roku życia.

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam długo wyczekiwane ocieplenie. Za sprawą wyżu znad Europy Zachodniej do Polski napłynie łagodniejsze powietrze, a termometry pokażą ponad 20 stopni. Czy będziemy mieli szansę nacieszyć się cieplejszą aurą?

Będzie 20 stopni. Zaraz po tym nowa fala zimna

Będzie 20 stopni. Zaraz po tym nowa fala zimna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. Alarmy pojawiły się w 15 województwach. Sprawdź, gdzie będzie lodowato w nocy i nad ranem.

Przymrozki. Wiele regionów z ostrzeżeniami

Przymrozki. Wiele regionów z ostrzeżeniami

Źródło:
IMGW

W poniedziałek rano przy brzegu plaży w Kołobrzegu znaleziono martwą szarytkę morską. Ciało ssaka morskiego wyłowiono i zabezpieczono do badań. To druga martwa foka znaleziona w tym roku.

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Tej nocy na niebie zalśni Kwiatowy Księżyc. Nasz naturalny satelita znajdzie się dalej od Ziemi, przez co wyda się odrobinę mniejszy i ciemniejszy. Mimo to warto spojrzeć w niebo - mikropełnie są tak samo efektowne jak superpełnie.

Mikropełnia Księżyca już dziś

Mikropełnia Księżyca już dziś

Źródło:
timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad sto osób zginęło w powodziach w Demokratycznej Republice Konga. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie kraju, gdzie z brzegów wystąpiło jezioro Tanganika. W niektórych dotkniętych regionach nie ma łączności komórkowej, co utrudnia koordynację pomocy.

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób

Źródło:
PAP, Radio Okapi

Zimbabwe mierzy się z gwałtownym wzrostem zachorowań i zgonów spowodowanych malarią. W ciągu minionych tygodni liczba zgonów z tego powodu była przeszło dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Gwałtowny wzrost zachorowań, już dwa razy więcej zgonów w Zimbabwe

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Brytyjskie służby meteorologiczne wydały alert przed burzami dla części Anglii i Walii. Synoptycy ostrzegają przed podtopieniami, ale niektóre regiony z niecierpliwością wypatrują opadów deszczu. Tegoroczna wiosna jest bowiem jedną z najsuchszych od wielu dekad.

Ekstremalna susza na północy Anglii, południe przygotowuje się na podtopienia

Ekstremalna susza na północy Anglii, południe przygotowuje się na podtopienia

Źródło:
BBC, Met Office

Co najmniej dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów w Bangladeszu. W niedzielę nad niektórymi dystryktami kraju przechodziły intensywne burze. Do śmiertelnych wypadków doprowadziły także intensywne podmuchy wiatru.

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Źródło:
Daily Sun, UNB

Pogoda na dziś. W poniedziałek 12.05 parasole przydadzą się głównie na wschodzie kraju. W pozostałych regionach niebo będzie pogodne, miejscami nawet słoneczne. Na termometrach zobaczymy od 12 do 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 12.05. W części kraju zapanuje słońce, gdzie indziej popada

Pogoda na dziś - poniedziałek 12.05. W części kraju zapanuje słońce, gdzie indziej popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Masy gronorostów pokryły plaże południowej Florydy. Mieszkańcy amerykańskiego stanu skarżą się na nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszy rozkładającym się glonom. To jednak dopiero początek sezonu na gronorosty, a jak wynika z badań, w tym roku może być ich wyjątkowo dużo.

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Źródło:
CBS News, WUSF

Japońscy policjanci udaremnili próbę kradzieży... pustelników. Jak podały lokalne media, trzech turystów z Chin schowało tysiące małych skorupiaków do walizek. Bagaż wydawał z siebie dziwne dźwięki, co zaniepokoiło obsługę hotelu.

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Źródło:
BBC, The Japan Times

Inwazyjne małże przyczepione do spodu łodzi zostały zauważone w Kalifornii. Niedoczyszczona jednostka mogła stanowić spore zagrożenie dla ekosystemu jeziora, po którym miała pływać. Na wielu kalifornijskich akwenach obowiązuje kwarantanna - ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się uciążliwego mięczaka.

Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę

Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę

Źródło:
CBS News, Solano County Water Agency

Badanie 28 gęsto zaludnionych miast w Stanach Zjednoczonych pokazało, że wszystkie zapadają się w mniejszym lub większym stopniu. Problem dotyczy także metropolii położonych daleko od wybrzeży. Jednym z głównych powodów jest intensywne wydobycie wód gruntowych.

Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm

Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm

Źródło:
PAP, Virginia Tech

W Rezerwacie Przyrody Beka, położonym nad Zatoką Pucką, zaobserwowano dorosłego żurawia kanadyjskiego (Antigone canadensis). Ptaka znaleźli ornitolodzy Łukasz Janocha, Samuel Sosnowski, Antoni Karolak i Marek Biegański. To pierwszy potwierdzony przypadek pojawienia się tego gatunku w Polsce.

Sensacja nad Zatoką Pucką. Pierwszy taki widok w Polsce

Sensacja nad Zatoką Pucką. Pierwszy taki widok w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Birding Poland

W kalifornijskim mieście Aliso Viejo temperatura zbliżyła się prawie do 40 stopni Celsjusza. Było tak gorąco, że strażacy z hrabstwa Orange ewakuowali przy pomocy śmigłowca kilkunastu turystów.

Piekielnie gorąco. Ewakuowano turystów

Piekielnie gorąco. Ewakuowano turystów

Źródło:
ABC 7 News

Kalifornia walczy z przenoszącymi choroby komarami tygrysimi... sterylizując je. Do środowiska wypuszczane są bezpłodne i niegryzące, ale atrakcyjne dla samic samce. Jaja złożone wskutek stosunku ze sterylnym osobnikiem nie wykluwają się. Populacja inwazyjnych owadów na badanym terenie skurczyła się średnio o 33 procent.

Walczą z tropikalną chorobą za pomocą bezpłodnych komarów

Walczą z tropikalną chorobą za pomocą bezpłodnych komarów

Źródło:
Los Angeles Times, CBS News

Aligator pojawił się pod drzwiami jednego z domów położonych w mieście Fort Myers na Florydzie. Gad mierzył ponad dwa metry. Był tak ciężki, że potrzeba było czterech mężczyzn, aby go podnieść i umieścić na pace pickupa.

Nietypowy gość zapukał do drzwi

Nietypowy gość zapukał do drzwi

Źródło:
CNN, miamiherald.com

Rybołowy spędziły zimę w ciepłych krajach. Pokonały kilka tysięcy kilometrów, aby powrócić na lęgowiska na Ziemi Lubuskiej. - W tym regionie swoje gniazda ma około 30 procent krajowej populacji tego gatunku - przekazał Michał Bielewicz, Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim.

Są rzadkie i narażone na wyginięcie, wróciły do swoich rewirów

Są rzadkie i narażone na wyginięcie, wróciły do swoich rewirów

Źródło:
PAP

Na Rysach doszło w sobotę do śmiertelnego wypadku. Jak poinformowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, kobieta spadła z góry w okolicach szczytu. To niejedyna akcja, w jakiej brali udział ratownicy.

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Źródło:
TOPR, TPN, TVN24

W sobotę doszło do wejścia w atmosferę radzieckiej sondy Kosmos 482. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że obiekt zarejestrowały systemy radarowe nad Niemcami. Polska Agencja Kosmiczna podała, że nie ma sygnałów, aby obiekt mógł wejść w atmosferę Ziemi nad Polską.

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", POLSA, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl, blogs.esa.int

Co najmniej siedem osób zginęło na skutek powodzi, które nawiedziły stolicę Somalii. W ciągu zaledwie ośmiu godzin w Mogadiszu spadło ponad 115 litrów deszczu na metr kwadratowy. Woda wdzierała się do domów, zalała drogi i spowodowała zamknięcie międzynarodowego portu lotniczego.

Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"

Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"

Źródło:
Reuters, Daily Sabah

Misja Axiom-4 może zostać opóźniona. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, astronauci mogą ruszyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną dopiero w czerwcu. Przyczyną opóźnienia, jak ustalił reporter TVN24 BiS Hubert Kijek, ma być problem techniczny.

Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"

Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"

Źródło:
Times of India, tvnmeteo.pl

Bylina Androsace tapete występuje na najwyższej górze świata. Naukowcy z Chin na podstawie liści tej rośliny zmierzyli zawartość rtęci w atmosferze. Okazało się, że stężenie tego pierwiastka spadło w ciągu 20 lat.

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Źródło:
PAP, acs.org,

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Źródło:
IMGW

Od kilkunastu lat słyszymy o coraz to nowych miejscach, w których znaleziono mikroplastiki. Fragmenty tworzyw sztucznych znajdujemy już nie tylko w środowisku - rzekach, oceanach, na szczytach gór, na wykopaliskach archeologicznych czy nawet w chmurach - ale także w tkankach organizmów żywych.

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Źródło:
TVN24+

Mieszkańcy południowej Kalifornii będą w weekend zmagać się falą upałów - wynika z prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). W mieście Palm Springs, gdzie zwykle o tej porze roku termometry pokazują średnio 32-34 stopnie Celsjusza, w sobotę temperatura może przekroczyć nawet 43 stopnie.

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Źródło:
PAP, abc7.com, upi.com

Ostanie przymrozki na Lubelszczyźnie wyrządziły szkody w sadach i uprawach owoców jagodowych. - Straty w uprawach truskawek sięgają 70-80 procent - powiedział Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Regenerację roślin utrudnia susza.

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Źródło:
PAP

Część Walencji nawiedziły gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem. Ulice i pola pokryła w czwartek gruba, biała warstwa lodu. Nawałnice wyrządziły szkody w rolnictwie, lokalne władze rozważają ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Źródło:
Las Provincias, Ecuavisa