Krwawnik pospolity to ceniona roślina lecznicza, porastającą łąki, przydroża, pola w całej Polsce. Ten niepozorny chwast ma szereg udowodnionych naukowo zastosowań w ziołolecznictwie. Podpowiadamy, na co stosować ziele krwawnika i kto powinien go unikać.
● Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) to wieloletnia roślina lecznicza, występująca dziko w przyrodzie. ● Krwawnik pospolity rośnie w całej Polsce, a jego charakterystyczną cechą są drobne białe kwiaty zebrane w baldaszki. ● Właściwości lecznicze krwawnika pospolitego to m.in. działanie przeciwkrwotoczne, rozkurczowe i przeciwzapalne. ● Krwawnika pospolitego nie powinny zażywać kobiety w ciąży. Stosowanie leków na nadciśnienie, przeciwkrwotocznych wymaga konsultacji lekarskiej przed włączeniem krwawnika do diety.
Krwawnik pospolity - co to za roślina?
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) to pospolicie występująca w Polsce roślina z rodziny astrowatych. To jedna z najbardziej znanych dziko rosnących roślin leczniczych w Polsce. Białe kwiatki rosnące w koszyczkach mają ziołowy zapach, natomiast sam krwawnik jest gorzki w smaku. Krwawnik rośnie na terenie całego kraju, także jako chwast na uprawnych polach i łąkach.
Jak wygląda krwawnik?
Krwawnik pospolity rośnie niemal wszędzie. Rozpoznasz go po następujących cechach: - wygląd - od 30 do 70 cm wysokości, owłosione łodygi i liście, z rozet liści wyrastają zielono-brunatne łodygi z kwiatami, - kwiaty - białe, czasem różowe, rosną w koszyczkach (baldaszkach), o średnicy od trzech do pięciu mm, na szczycie łodyg; krwawnik pospolity kwitnie od lipca do późnej jesieni, - liście - ciemnozielone, podwójnie pierzaste, wiotkie.
Krwawnik - właściwości
Surowcami krwawnika pospolitego wykorzystywanymi w ziołolecznictwie są jego ziele i kwiaty. Ziele krwawnika ma silniejsze działanie od kwiatu tej rośliny. Stosuje się je m.in. w naparach. Właściwości krwawnika pospolitego: - pobudza przemianę materii, - reguluje krwawienia menstruacyjne, - działanie przeciwkrwotoczne, - działanie odkażające, - działanie wykrztuśne.
Ponadto krwawnik wykazuje właściwości rozkurczowe i przeciwzapalne. Można go też stosować do dezynfekcji i przyspieszenia gojenia ran. Krwawnik zawiera m.in. olejki eteryczne, flawonoidy, kwasy fenolowe, kumaryny, terpenoidy, sterole.
Krwawnik - na co pomaga?
Krwawnik pospolity od wieków stosowany jest jako roślina lecznicza o wielu zastosowaniach. Jego ziele wykorzystuje się m.in. w leczeniu: - malarii, - zapalenia wątroby, - żółtaczki, - bóli głowy, - zaburzeń krwawienia, - siniaków, - kaszlu, - nadciśnienia, - zaburzeń miesiączkowania, - reumatoidalnego zapalenia stawów, - dny moczanowej, - zapalenia pęcherza moczowego, - cukrzycy, - niestrawności, - chorób skory (egzema, łuszczyca, czyraki).
Napar z kwiatu i ziela krwawnika zalecany jest w nieżycie i nerwicy żołądka, kamicy żółciowej i moczowej. Łagodzi objawy towarzyszące wrzodom żołądka, hemoroidom, astmie. Ma też korzystne działanie w przypadku obfitych miesiączek.
Krwawnik - inne zastosowania
Krwawnik pospolity jest również wykorzystywany w kosmetyce jako składnik kremów, szamponów, toników, past do zębów i maseczek. Dodatek olejku krwawnikowego do kąpieli pomaga się zrelaksować, działa nawilżająco na suchą skórę.
Innym zastosowaniem krwawnika jest wykorzystanie go jako rośliny pastewnej. Dodawany jest do siana dla smaku, wchodzi też w skład karmy dla młodego drobiu.
Liście krwawnika pospolitego, ze względu na swój gorzkawy, korzenny smak, stosowane są także jako przyprawa kuchenna do doprawiania zup, sosów i mięs.
Krwawnik pospolity - przeciwwskazania
Krwawnik uważany jest za bezpieczną roślinę leczniczą, nie powinno się go jednak stosować dłużej niż przez dwa tygodnie. Krwawnika nie powinny stosować kobiety w ciąży, może bowiem prowadzić do poronienia. Przy stosowaniu leków przeciwkrwotocznych i na nadciśnienie, zażywanie preparatów z krwawnikiem trzeba skonsultować z lekarzem. Wszelkie niepokojące objawy po spożyciu lub zastosowaniu krwawnika, takie jak bóle brzucha, nudności, wysypki skórne, powinny być sygnałem do zaprzestania kuracji.
Zwalczanie krwawnika
Mimo że jego uszlachetnione odmiany sadzone są na rabatach, krwawnik pospolity jest bardzo ekspansywnym chwastem. Wielu ogrodników i rolników zastanawia się, jak się go pozbyć z upraw, łąk i przydomowych działek. Krwawnik zwalcza się metodami mechanicznymi: ścinaniem, koszeniem, wyrywaniem rośliny. W przypadku dużego zachwaszczenia, do pozbycia się krwawnika stosuje się oprysk środkami chemicznymi.
Źródło: lasy.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock