Spływ Dunajcem na początek. Co jeszcze zobaczyć w Pieninach?

Krościenko nad Dunajcem
Krościenko nad Dunajcem Google Earth
wideo 2/4
Spływy odbywają się w Krościenku nad Dunajcem Google Earth

Na obszarze Pienin znajduje się pierwszy w Polsce park narodowy, a główną atrakcją regionu jest spływ przełomem Dunajca. Pieniny mają jednak do zaoferowania dużo więcej. Podpowiadamy, co warto zobaczyć będąc w tym rejonie Polski.

● Najwyższym szczytem Pienin są Wysokie Skałki. ● Warto wspiąć się na Sokolicę i zobaczyć słynną około 500-letnią sosnę. ● Pieniny mają też coś dla fanów fortyfikacji - Zamek Czorsztyn i Zamek w Niedzicy.

Gdzie są Pieniny?

Pieniny to pasmo górskie w łańcuchu Karpat. Znajdują są na granicy Polski i Słowacji w województwie małopolskim i kraju preszowskim. Na południu graniczą z Magurą Spiską, na północy z Beskidem Sądeckim i Gorcami.

W Pieninach znajduje się Pieniński Park Narodowy, który utworzony został 1 czerwca 1932 roku. Był to pierwszy w Polsce park narodowy. Po polskiej stronie zajmuje obszar o powierzchni 2372 ha, a po słowackiej 3750 ha. W Parku poprowadzono 23 kilometry szlaków turystycznych.

Jaki jest najwyższy szczyt Pienin? Wbrew pozorom nie są to Trzy Korony, które mają wysokość 982 metry nad poziomem morza, ale Wysokie Skałki o wysokości 1050 m n.p.m. Szczyt ten znajduje się w Małych Pieninach, a na samej górze jest platforma widokowa.

Dunajec

Dunajec to prawy dopływ Wisły o długości 251 kilometrów. Dunajec powstaje z połączenia Białego Dunajca i Czarnego Dunajca, obie te rzeki łączą się pod Nowym Targiem.

Jedną z największych atrakcji Pienin jest spływ przełomem Dunajca. W 1934 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec i to ono zajmuje się organizacją spływów. Sezon flisacki zaczyna się 1 kwietnia i kończy się 31 października. Jest to niezwykła atrakcja, ponieważ płynie się rzeką pełną zakrętów, a flisacy podczas jej trwania raczą turystów legendami i opowieściami.

Możliwe są trzy formy spływu - tradycyjnymi łodziami flisackimi, pontonem lub kajakiem (organizowane przez posiadającą zgodę PPN firmę), a także spływ własnym sprzętem pływającym. Chcąc skorzystać z tej ostatniej formy należy pamiętać, że Dunajec na wielu odcinkach ma charakter rzeki górskiej i trzeba brać pod uwagę swoje możliwości.

Dunajec - spływ DunajcemShutterstock

Najpopularniejsza forma to jednak spływ na tradycyjnych łodziach flisackich. Gdzie zaczyna się spływ? Na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych-Kątach lub w Sromowcach Niżnych. Tam też można kupić bilety. Gdzie zostawić samochód? Przy przystani Sromowce Wyżne-Kąty znajdują się parkingi.

Spływ Dunajcem zakończyć można w jednej z dwóch przystani: Szczawnica - trasa ma około 18 kilometrów długości i trwa około 2 godzin 15 minut; Krościenko - trasa ma około 23 kilometry długości i trwa około 2 godzin 45 minut.

Ile kosztuje spływ Dunajcem? W sezonie 2021 bilet normalny do Krościenka w wakacje kosztował 80 złotych, a ulgowy 53 złote. Ile osób jest na tratwie? Minimalna liczba, żeby tratwa wypłynęła, to 11 osób.

Pieniny - co warto zobaczyć?

Trzy Korony Jest to najwyższy szczyt Pienin Środkowych, który niezwykle prezentuje się z tratwy podczas spływu Dunajcem. Sama partia szczytowa to tak naprawdę pięć turni: Okrąglica (najwyższa, znajduje się tam platforma widokowa), Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała i Niżnia Okrąglica.

Wejść na Trzy Korony można jednym z wielu szlaków turystycznych, które prowadzą ze Szczawnicy, Krościenka, Sromowców Niżnych i Wyżnych czy Czorsztyna. Doprowadzają one na tak zwane Siodło, skąd już niedaleko jest do platformy widokowej.

Sokolica To szczyt znajdujący się w północno-wschodniej części Pienin Środkowych. Ma wysokość 747 m n.p.m. Swoją nazwę zawdzięcza gniazdom, które budowały na nim sokoły. Widać z niego między innymi przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, ale również Tatry Wysokie. Wejście na szczyt prowadzi niebieskim szlakiem. Pod szczytem zamontowane są poręcze.

To na Sokolicy rośnie sławna i popularna wśród miłośników fotografii Sosna na Sokolicy. Jej wiek szacowany jest na około 500 lat. Rośnie tuż pod szczytem i wygląda jak przerośnięte, wykrzywione drzewko bonsai. W 2018 roku drzewo zostało uszkodzone przez śmigłowiec podczas akcji ratowniczej.

Krościenko W Krościenku wiele osób kończy spływ Dunajcem. Miejscowość przecięta jest przez Dunajec i otoczona górami. Jest to dobra baza wypadowa do pieszych czy rowerowych wędrówek. Na Rynku zobaczyć można zabytkowy Kościół Wszystkich Świętych, pochodzący z XIV wieku.

Zamek Czorsztyn Ruiny zamku w Czorsztynie zobaczyć można na skale na wysokości około 50 metrów nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego. Najstarsze części zamku pochodzą z XIII wieku. Była to warownia, która strzegła granicy między Polską a Węgrami. Zwiedzać można ruiny zamku średniego i górnego, a także renesansową basztę Baranowskiego i Zieleniec.

Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie to sztuczny zbiornik wodny, którego historia sięga początków XX wieku. Jego budowa została zakończona w 1997 roku. Długość jeziora to 9 kilometrów, szerokość - średnio 1,3 kilometra. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca. 

Zamek w Niedzicy Zamek w Niedzicy nazywany jest też Zamkiem Dunajec. Znajduje się na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, na terenie wsi Niedzica-Zamek. Budowla wzniesiona została w XIV wieku, a sam zamek miał bronić północnej granicy Węgier. Po I wojnie światowej został włączony do Polski. Przez stulecia był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie jest on dostępny do zwiedzania.

Wąwóz Homole Wąwóz Homole to jedna z ciekawszych atrakcji przyrodniczych Pienin. Na terenie wsi Jaworki w Małych Pieninach znajduje się głęboko ścięty wąwóz. Na dnie płynie potok o nazwie Kamionka. Podziwiać tam można niezwykłe kolorowe ściany z białego i czerwonego wapienia, które mają nawet 120 metrów wysokości. Przez wąwóz prowadzi zielony szlak turystyczny.

Palenica i Szczawnica Szczawnica to jedna z przystani końcowych spływu Dunajcem. Z tego powodu jest też dość często odwiedzana przez turystów. Co robić w Szczawnicy? Ciekawym pomysłem jest wjazd wyciągiem krzesełkowym ze Szczawnicy na Palenicę. Dolna stacja znajduje się w centrum Szczawnicy. Na szczycie Palenicy usytuowane jest schronisko, są też restauracje i letni tor saneczkowy. Z Palenicy prowadzi również szlak na najwyższy szczyt Pienin - Wysoką.

Spacer w koronach drzew Na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka. Trasa ma ponad 600 metrów długości i prowadzi na wieżę o wysokości 32 metrów.

ZOBACZ TEŻ >> Kraków – co zobaczyć? Miejsca do zwiedzenia i atrakcje turystyczne

Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę 

Autorka/Autor:aw//mro

www.pieninypn.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Za nami burzowy wtorek. W ciągu dnia strażacy przyjęli prawie 5000 zgłoszeń, w tym najwięcej na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu. W wyniku przejścia nawałnic obrażenia odniosło kilka osób, doszło także do poważnych podtopień.

Tysiące interwencji, zalania, ranni. Bilans wtorkowych nawałnic

Tysiące interwencji, zalania, ranni. Bilans wtorkowych nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską od rana pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania o poranku

Gdzie jest burza? Wyładowania o poranku

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed upałem. We wschodniej Polsce kolejny dzień z rzędu prognozowane jest męczące gorąco. O poranku i po południu lokalnie może również zagrzmieć.

Grad, ulewy i skwar. IMGW ostrzega

Grad, ulewy i skwar. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Środa 17.07 przyniesie przeważnie małe i umiarkowane zachmurzenie. W górach prognozowane są burze. Termometry pokażą od 23 do 31 stopni.

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą spokój w pogodzie - upał nieco zelżeje, a burz będzie niewiele. Uwaga: w środę zagrzmi w górach.

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

Źródło:
tnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Upał najprawdopodobniej przyczynił się do śmierci pięciu starszych mężczyzn w sobotę i niedzielę we Włoszech - podały media. Cztery z tych osób zmarły na plażach w Apulii na południu, gdzie jest szczególnie gorąco.

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24