Spływ Dunajcem na początek. Co jeszcze zobaczyć w Pieninach?

Krościenko nad Dunajcem
Krościenko nad Dunajcem Google Earth
wideo 2/4
Spływy odbywają się w Krościenku nad Dunajcem Google Earth

Na obszarze Pienin znajduje się pierwszy w Polsce park narodowy, a główną atrakcją regionu jest spływ przełomem Dunajca. Pieniny mają jednak do zaoferowania dużo więcej. Podpowiadamy, co warto zobaczyć będąc w tym rejonie Polski.

● Najwyższym szczytem Pienin są Wysokie Skałki. ● Warto wspiąć się na Sokolicę i zobaczyć słynną około 500-letnią sosnę. ● Pieniny mają też coś dla fanów fortyfikacji - Zamek Czorsztyn i Zamek w Niedzicy.

Gdzie są Pieniny?

Pieniny to pasmo górskie w łańcuchu Karpat. Znajdują są na granicy Polski i Słowacji w województwie małopolskim i kraju preszowskim. Na południu graniczą z Magurą Spiską, na północy z Beskidem Sądeckim i Gorcami.

W Pieninach znajduje się Pieniński Park Narodowy, który utworzony został 1 czerwca 1932 roku. Był to pierwszy w Polsce park narodowy. Po polskiej stronie zajmuje obszar o powierzchni 2372 ha, a po słowackiej 3750 ha. W Parku poprowadzono 23 kilometry szlaków turystycznych.

Jaki jest najwyższy szczyt Pienin? Wbrew pozorom nie są to Trzy Korony, które mają wysokość 982 metry nad poziomem morza, ale Wysokie Skałki o wysokości 1050 m n.p.m. Szczyt ten znajduje się w Małych Pieninach, a na samej górze jest platforma widokowa.

Dunajec

Dunajec to prawy dopływ Wisły o długości 251 kilometrów. Dunajec powstaje z połączenia Białego Dunajca i Czarnego Dunajca, obie te rzeki łączą się pod Nowym Targiem.

Jedną z największych atrakcji Pienin jest spływ przełomem Dunajca. W 1934 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec i to ono zajmuje się organizacją spływów. Sezon flisacki zaczyna się 1 kwietnia i kończy się 31 października. Jest to niezwykła atrakcja, ponieważ płynie się rzeką pełną zakrętów, a flisacy podczas jej trwania raczą turystów legendami i opowieściami.

Możliwe są trzy formy spływu - tradycyjnymi łodziami flisackimi, pontonem lub kajakiem (organizowane przez posiadającą zgodę PPN firmę), a także spływ własnym sprzętem pływającym. Chcąc skorzystać z tej ostatniej formy należy pamiętać, że Dunajec na wielu odcinkach ma charakter rzeki górskiej i trzeba brać pod uwagę swoje możliwości.

Dunajec - spływ DunajcemShutterstock

Najpopularniejsza forma to jednak spływ na tradycyjnych łodziach flisackich. Gdzie zaczyna się spływ? Na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych-Kątach lub w Sromowcach Niżnych. Tam też można kupić bilety. Gdzie zostawić samochód? Przy przystani Sromowce Wyżne-Kąty znajdują się parkingi.

Spływ Dunajcem zakończyć można w jednej z dwóch przystani: Szczawnica - trasa ma około 18 kilometrów długości i trwa około 2 godzin 15 minut; Krościenko - trasa ma około 23 kilometry długości i trwa około 2 godzin 45 minut.

Ile kosztuje spływ Dunajcem? W sezonie 2021 bilet normalny do Krościenka w wakacje kosztował 80 złotych, a ulgowy 53 złote. Ile osób jest na tratwie? Minimalna liczba, żeby tratwa wypłynęła, to 11 osób.

Pieniny - co warto zobaczyć?

Trzy Korony Jest to najwyższy szczyt Pienin Środkowych, który niezwykle prezentuje się z tratwy podczas spływu Dunajcem. Sama partia szczytowa to tak naprawdę pięć turni: Okrąglica (najwyższa, znajduje się tam platforma widokowa), Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała i Niżnia Okrąglica.

Wejść na Trzy Korony można jednym z wielu szlaków turystycznych, które prowadzą ze Szczawnicy, Krościenka, Sromowców Niżnych i Wyżnych czy Czorsztyna. Doprowadzają one na tak zwane Siodło, skąd już niedaleko jest do platformy widokowej.

Sokolica To szczyt znajdujący się w północno-wschodniej części Pienin Środkowych. Ma wysokość 747 m n.p.m. Swoją nazwę zawdzięcza gniazdom, które budowały na nim sokoły. Widać z niego między innymi przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, ale również Tatry Wysokie. Wejście na szczyt prowadzi niebieskim szlakiem. Pod szczytem zamontowane są poręcze.

To na Sokolicy rośnie sławna i popularna wśród miłośników fotografii Sosna na Sokolicy. Jej wiek szacowany jest na około 500 lat. Rośnie tuż pod szczytem i wygląda jak przerośnięte, wykrzywione drzewko bonsai. W 2018 roku drzewo zostało uszkodzone przez śmigłowiec podczas akcji ratowniczej.

Krościenko W Krościenku wiele osób kończy spływ Dunajcem. Miejscowość przecięta jest przez Dunajec i otoczona górami. Jest to dobra baza wypadowa do pieszych czy rowerowych wędrówek. Na Rynku zobaczyć można zabytkowy Kościół Wszystkich Świętych, pochodzący z XIV wieku.

Zamek Czorsztyn Ruiny zamku w Czorsztynie zobaczyć można na skale na wysokości około 50 metrów nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego. Najstarsze części zamku pochodzą z XIII wieku. Była to warownia, która strzegła granicy między Polską a Węgrami. Zwiedzać można ruiny zamku średniego i górnego, a także renesansową basztę Baranowskiego i Zieleniec.

Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie to sztuczny zbiornik wodny, którego historia sięga początków XX wieku. Jego budowa została zakończona w 1997 roku. Długość jeziora to 9 kilometrów, szerokość - średnio 1,3 kilometra. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca. 

Zamek w Niedzicy Zamek w Niedzicy nazywany jest też Zamkiem Dunajec. Znajduje się na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, na terenie wsi Niedzica-Zamek. Budowla wzniesiona została w XIV wieku, a sam zamek miał bronić północnej granicy Węgier. Po I wojnie światowej został włączony do Polski. Przez stulecia był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie jest on dostępny do zwiedzania.

Wąwóz Homole Wąwóz Homole to jedna z ciekawszych atrakcji przyrodniczych Pienin. Na terenie wsi Jaworki w Małych Pieninach znajduje się głęboko ścięty wąwóz. Na dnie płynie potok o nazwie Kamionka. Podziwiać tam można niezwykłe kolorowe ściany z białego i czerwonego wapienia, które mają nawet 120 metrów wysokości. Przez wąwóz prowadzi zielony szlak turystyczny.

Palenica i Szczawnica Szczawnica to jedna z przystani końcowych spływu Dunajcem. Z tego powodu jest też dość często odwiedzana przez turystów. Co robić w Szczawnicy? Ciekawym pomysłem jest wjazd wyciągiem krzesełkowym ze Szczawnicy na Palenicę. Dolna stacja znajduje się w centrum Szczawnicy. Na szczycie Palenicy usytuowane jest schronisko, są też restauracje i letni tor saneczkowy. Z Palenicy prowadzi również szlak na najwyższy szczyt Pienin - Wysoką.

Spacer w koronach drzew Na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka. Trasa ma ponad 600 metrów długości i prowadzi na wieżę o wysokości 32 metrów.

ZOBACZ TEŻ >> Kraków – co zobaczyć? Miejsca do zwiedzenia i atrakcje turystyczne

Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę 

Autorka/Autor:aw//mro

www.pieninypn.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Załamanie pogody. "Ktoś nam wiosnę ukradł. To było błyskawiczne włamanie"

Załamanie pogody. "Ktoś nam wiosnę ukradł. To było błyskawiczne włamanie"

Źródło:
TVN24

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

W Tatrach spadł śnieg i spowodował, że warunki są skrajnie trudne. Szlaki w większości są nieprzetarte, przez co ich przebieg może być niewidoczny. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży już niemal 80 centymetrów śniegu.

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Warunki są skrajnie trudne. Lawinowa "trójka" w Tatrach

Źródło:
PAP, TOPR, TPN

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

IMGW ostrzega przed oblodzeniem, silnym wiatrem, przymrozkami i opadami śniegu. Alarmy obowiązują niemal w całym kraju. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Cztery zagrożenia ze strony pogody. Żółte alarmy w niemal całym kraju

Cztery zagrożenia ze strony pogody. Żółte alarmy w niemal całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś - niedziela, 6.04. W części kraju prognozowane są słabe opady śniegu. W pozostałych regionach może spaść deszcz ze śniegiem. Zrobi się zimno, powieje silniejszy wiatr.

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Prognoza na dziś - niedziela, 6.04. Będzie nam doskwierał ziąb

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima wróciła do Polski za sprawą chłodnego frontu atmosferycznego, który w nocy z piątku na sobotę wdarł się nad nasz kraj. Jak wyjaśnił na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, podążą za nim kolejne.

"20 stopni jest nie do powtórzenia w najbliższych tygodniach"

"20 stopni jest nie do powtórzenia w najbliższych tygodniach"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Mieszkańcy Trójmiasta zmagają się z załamaniem pogody. Zrobiło się zimno, pada, a wiatr wieje z prędkością do 80 km/h. Występują utrudnienia komunikacyjne.

Fatalna pogoda w Trójmieście. Przeprawa przy Moście Siennickim wstrzymana

Fatalna pogoda w Trójmieście. Przeprawa przy Moście Siennickim wstrzymana

Źródło:
TVN24

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się nad centralnymi regionami Stanów Zjednoczonych. Lokalne władze informują o rozległych zniszczeniach i przerwach w dostawie prądu. Według prognoz zagrażające życiu warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP