TVN Meteo | Ciekawostki

Drzewko bonsai - rodzaje, pielęgnacja, cena

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
"Bonsai z naszych drzew", "101 praktycznych porad BONSAI”
Drzewka bonsai w wałbrzyskiej palmiarni
Drzewka bonsai w wałbrzyskiej palmiarni
wideo 2/6
Drzewka bonsai w wałbrzyskiej palmiarni

Drzewka bonsai mogą być piękną ozdobą domu czy ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to rośliny łatwe w uprawie i wymagają systematyczności i zgłębienia tematu. Bonsai to prawdziwa sztuka.

● Ceny uformowanych drzewek bonsai zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. ● Drzewko bonsai może mieć zaledwie kilka centymetrów, ale może dorastać do kilku metrów. Wszystko zależy od wyobraźni jego twórcy. ● Drzewka bonsai, które są przystosowane do uprawy w pomieszczeniach, również powinny latem trafiać na balkon czy do ogrodu.

Bonsai ficus - drzewko bonsai

Nie każdy o tym wie, że drzewka bonsai to najzwyklejsze drzewa. Są one posadzone w naczyniach. Dodatkowo przez wiele lat są odpowiednio pielęgnowane i formowane. Samo słowo „bonsai” jest słowem japońskim i określa się nim niewielkie drzewka w doniczce.

Liczba gatunków spośród których można wybrać ten odpowiedni na bonsai jest duża. Odpowiednich jest bowiem wiele gatunków drzew i krzewów. Warto jednak zwrócić uwagę, aby pień był ciekawy i miał równomiernie (ale już niekoniecznie symetrycznie) rosnące gałęzie. Drzewko wygląda ładnie, kiedy kora ma atrakcyjny kolor, a korona drzewa jest zwięzła i nie ma zbyt dużych liści. 

Żywe drzewko bonsai z założenia ma wyglądem być odwzorowaniem pełnowymiarowego drzewa, tylko w miniaturze. Dlatego też ważne jest zachowanie proporcji i formowanie. Osoby, które obawiają się, że nie poradzą sobie z pielęgnowaniem żywego drzewka, może zainteresować sztuczne drzewko bonsai.

Bonsai PAP

Bonsai - jak zacząć?

Zaczynając przygodę z bonsai dobrze jest zagłębić się w historię tej sztuki. Początkowo zajmowali się nią bowiem buddyjscy mnisi. Dopiero później zaczęli ją uprawiać „zwykli ludzie”. Kolejny krok to zastanowienie się, gdzie takie drzewko może stanąć. Inne gatunki dobrze będą się czuły na balkonie, w ogrodzie czy na tarasie. Inne będą odpowiednie do uprawy w domowych warunkach. Trzeba jednak pamiętać, że drzewka bonsai nie mogą całego roku spędzać we wnętrzu, latem należy je wystawiać na balkon czy taras.

Początkowo warto jest też zdecydować się na tańsze drzewko i nie porywać się na uprawę od całkowitego zera. Lepiej kupić chociaż wstępnie wypielęgnowane i już ukształtowany okaz. Pamiętaj jednak, że rzadkie i duże drzewka potrafią kosztować krocie. Po kilku latach dochodzenia do wprawy, poleca się zakup odnóżek i próbę samodzielnej uprawy rośliny.

Bonsai do domu

Dla osób, które chcą przez większość czasu trzymać drzewko w domu, polecane są przede wszystkim gatunki:

Ficus benjamini i Ficus retusa (Fikus tępy), popularna jest też odmiana Ficus Ginseng - fikus nie jest mrozoodporny, więc najlepiej będzie się czuł w domowych warunkach. Jak o niego dbać? Latem (nie licząc zimnych sierpniowych nocy) dobrze jest wystawić go na słońce - na balkon, taras lub do ogrodu. Na fikusa trzeba uważać, ponieważ błędy w pielęgnacji mogą skutkować żółknięciem i opadaniem liści.

Grubosz jajowaty, owalny (znany jako drzewko szczęścia) - przykład sukulenta, który może być uprawiany jak bonsai. Jest bowiem podobny do miniaturowych drzewek, a jednocześnie jest dużo łatwiejszy w uprawie. 

Podokarp wielkolistny - lubi jasne miejsca i nie wytrzyma mrozu.

Bonsai do ogrodu

Jeżeli jednak planujesz uprawę bonsai w ogrodzie, warto zainteresować się następującymi gatunkami:

Sosna zwyczajna - to drzewko przy odpowiedniej pielęgnacji ma szansę żyć przez wiele stuleci. Warto ustawić sosnę w pełnym słońcu, ponieważ w cieniu zacznie tracić igły.

Grab koreański - latem dobrze jest chronić go przed ostrym i bezpośrednim słońcem. Przy tej roślinie trzeba wyjątkowo mocno uważać na przesuszenie.

Wiąz drobnolistny - latem warto ustawić go w półcieniu lub w miejscu, gdzie nie będzie bezpośredniego słońca. Na zewnątrz wytrzyma mróz do -5 stopni Celsjusza. 

ZOBACZ >> Jak pozbyć się kreta? Sprawdź skuteczne sposoby

Drzewko bonsai - pielęgnacja

Jak dbać o drzewka bonsai? Przede wszystkim ważne jest zaangażowanie i dobre poznanie gatunku, który chce się uprawiać. Drzewka bonsai wymagają bowiem systematyczności. Ile rośnie drzewko bonsai? Są to rośliny, które mogą rosnąć dziesiątki, a nawet setki lat. Te najstarsze i wypielęgnowane zyskują sławę w świecie bonsai. Za sławą i uznaniem dla twórcy idą też ogromne kwoty. Najdroższe drzewka potrafią kosztować nawet milion dolarów.

Doniczka do bonsai

Wybór doniczki czy naczynia, w którym stać będzie bonsai zależy w dużej mierze od stylu, w jakim ma być roślina. Na rynku dostępne są doniczki o przeróżnych kształtach i wielkościach. Poza kwestiami estetycznymi trzeba też zwrócić uwagę na to, by naczynie przepuszczało wodę, ale też utrzymywało odpowiednią wilgotność. Jeżeli roślina ma stać na zewnątrz, doniczka powinna być odporna na mróz.

Jaka ziemia do bonsai?

Dobór odpowiedniego podłoża dla drzewka bonsai zależy od wielu czynników. Mieszanek glebowych są dziesiątki i trzeba je dobierać indywidualnie do gatunku, odmiany czy wymagań danego okazu. Specjaliści polecają jednak mieszankę, która jest uniwersalna i składa się z jednej części gliny, jednej części piasku i jednej części torfu.

Jak podlewać bonsai?

Bonsai najlepiej podlewać jest wtedy, gdy potrzebuje wody. Zależy to od różnych czynników: pory roku, pogody czy stanowiska. Nie należy podlewać bonsai, jeżeli ziemia w naczyniu jest wilgotna. Pamiętaj, że w przypadku uprawy bonsai niezwykle ważne jest, aby rośliny nie przelać i nie doprowadzić do przesuszenia podłoża.

Jak przycinać bonsai?

Specjaliści zalecają, aby drzewka bonsai przycinać późną zimą lub wczesną wiosną. Wtedy rośliny są jeszcze w stanie spoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że różne gatunki mogą mieć różne potrzeby. Samo przycinanie ma na celu zagęszczenie korony drzewka i nadanie mu upragnionego kształtu. Jest to w zasadzie podstawowy i najważniejszy element pielęgnacji bonsai. Ważne jest również przycinanie korzeni, ponieważ sprzyja wzrostowi rośliny.

Jak przesadzić bonsai?

Nową doniczkę należy umyć, a otwory drenażowe okryć siatką i zamocować drutem. Następnie należy wsypać drenaż i trochę ziemi. Kolejny krok to ustawienie bonsai w misie i przymocowanie rośliny drutem do dna. Po tych etapach należy wsypać ziemię i podlać.

Jak zrobić bonsai? 

Najczęściej polecana metoda to zakup kilkuletniej rośliny w szkółce. Następnie należy wyobrazić sobie, jaki kształt chce się nadać drzewku bonsai. Później przychodzi czas na formowanie bonsai, aby nadać mu odpowiedni kształt. Będzie to zmierzało do tego, aby roślina została z grubym pniem i odchodzącymi od niego gałęziami. Jeżeli chcesz zmienić kierunek wzrostu pnia lub gałęzi, konieczne będzie drutowanie.

Drzewko bonsai - cena

Decydując się na uprawę bonsai, można zacząć od gotowych drzewek. Ich ceny w sklepach zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą się na tysiącach i setkach tysięcy. Taniej wychodzą nasiona czy sadzonki ze szkółki, z których można samemu stworzyć bonsai.

ZOBACZ >> Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

Autor:aw//mro

Źródło: "Bonsai z naszych drzew", "101 praktycznych porad BONSAI”

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości