Drzewko bonsai - rodzaje, pielęgnacja, cena

Źródło:
"Bonsai z naszych drzew", "101 praktycznych porad BONSAI”
Drzewka bonsai w wałbrzyskiej palmiarni
Drzewka bonsai w wałbrzyskiej palmiarni
wideo 2/6
Drzewka bonsai w wałbrzyskiej palmiarni

Drzewka bonsai mogą być piękną ozdobą domu czy ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to rośliny łatwe w uprawie i wymagają systematyczności i zgłębienia tematu. Bonsai to prawdziwa sztuka.

● Ceny uformowanych drzewek bonsai zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. ● Drzewko bonsai może mieć zaledwie kilka centymetrów, ale może dorastać do kilku metrów. Wszystko zależy od wyobraźni jego twórcy. ● Drzewka bonsai, które są przystosowane do uprawy w pomieszczeniach, również powinny latem trafiać na balkon czy do ogrodu.

Bonsai ficus - drzewko bonsai

Nie każdy o tym wie, że drzewka bonsai to najzwyklejsze drzewa. Są one posadzone w naczyniach. Dodatkowo przez wiele lat są odpowiednio pielęgnowane i formowane. Samo słowo „bonsai” jest słowem japońskim i określa się nim niewielkie drzewka w doniczce.

Liczba gatunków spośród których można wybrać ten odpowiedni na bonsai jest duża. Odpowiednich jest bowiem wiele gatunków drzew i krzewów. Warto jednak zwrócić uwagę, aby pień był ciekawy i miał równomiernie (ale już niekoniecznie symetrycznie) rosnące gałęzie. Drzewko wygląda ładnie, kiedy kora ma atrakcyjny kolor, a korona drzewa jest zwięzła i nie ma zbyt dużych liści. 

Żywe drzewko bonsai z założenia ma wyglądem być odwzorowaniem pełnowymiarowego drzewa, tylko w miniaturze. Dlatego też ważne jest zachowanie proporcji i formowanie. Osoby, które obawiają się, że nie poradzą sobie z pielęgnowaniem żywego drzewka, może zainteresować sztuczne drzewko bonsai.

Bonsai PAP

Bonsai - jak zacząć?

Zaczynając przygodę z bonsai dobrze jest zagłębić się w historię tej sztuki. Początkowo zajmowali się nią bowiem buddyjscy mnisi. Dopiero później zaczęli ją uprawiać „zwykli ludzie”. Kolejny krok to zastanowienie się, gdzie takie drzewko może stanąć. Inne gatunki dobrze będą się czuły na balkonie, w ogrodzie czy na tarasie. Inne będą odpowiednie do uprawy w domowych warunkach. Trzeba jednak pamiętać, że drzewka bonsai nie mogą całego roku spędzać we wnętrzu, latem należy je wystawiać na balkon czy taras.

Początkowo warto jest też zdecydować się na tańsze drzewko i nie porywać się na uprawę od całkowitego zera. Lepiej kupić chociaż wstępnie wypielęgnowane i już ukształtowany okaz. Pamiętaj jednak, że rzadkie i duże drzewka potrafią kosztować krocie. Po kilku latach dochodzenia do wprawy, poleca się zakup odnóżek i próbę samodzielnej uprawy rośliny.

Bonsai do domu

Dla osób, które chcą przez większość czasu trzymać drzewko w domu, polecane są przede wszystkim gatunki:

Ficus benjamini i Ficus retusa (Fikus tępy), popularna jest też odmiana Ficus Ginseng - fikus nie jest mrozoodporny, więc najlepiej będzie się czuł w domowych warunkach. Jak o niego dbać? Latem (nie licząc zimnych sierpniowych nocy) dobrze jest wystawić go na słońce - na balkon, taras lub do ogrodu. Na fikusa trzeba uważać, ponieważ błędy w pielęgnacji mogą skutkować żółknięciem i opadaniem liści.

Grubosz jajowaty, owalny (znany jako drzewko szczęścia) - przykład sukulenta, który może być uprawiany jak bonsai. Jest bowiem podobny do miniaturowych drzewek, a jednocześnie jest dużo łatwiejszy w uprawie. 

Podokarp wielkolistny - lubi jasne miejsca i nie wytrzyma mrozu.

Bonsai do ogrodu

Jeżeli jednak planujesz uprawę bonsai w ogrodzie, warto zainteresować się następującymi gatunkami:

Sosna zwyczajna - to drzewko przy odpowiedniej pielęgnacji ma szansę żyć przez wiele stuleci. Warto ustawić sosnę w pełnym słońcu, ponieważ w cieniu zacznie tracić igły.

Grab koreański - latem dobrze jest chronić go przed ostrym i bezpośrednim słońcem. Przy tej roślinie trzeba wyjątkowo mocno uważać na przesuszenie.

Wiąz drobnolistny - latem warto ustawić go w półcieniu lub w miejscu, gdzie nie będzie bezpośredniego słońca. Na zewnątrz wytrzyma mróz do -5 stopni Celsjusza. 

ZOBACZ >> Jak pozbyć się kreta? Sprawdź skuteczne sposoby

Drzewko bonsai - pielęgnacja

Jak dbać o drzewka bonsai? Przede wszystkim ważne jest zaangażowanie i dobre poznanie gatunku, który chce się uprawiać. Drzewka bonsai wymagają bowiem systematyczności. Ile rośnie drzewko bonsai? Są to rośliny, które mogą rosnąć dziesiątki, a nawet setki lat. Te najstarsze i wypielęgnowane zyskują sławę w świecie bonsai. Za sławą i uznaniem dla twórcy idą też ogromne kwoty. Najdroższe drzewka potrafią kosztować nawet milion dolarów.

Doniczka do bonsai

Wybór doniczki czy naczynia, w którym stać będzie bonsai zależy w dużej mierze od stylu, w jakim ma być roślina. Na rynku dostępne są doniczki o przeróżnych kształtach i wielkościach. Poza kwestiami estetycznymi trzeba też zwrócić uwagę na to, by naczynie przepuszczało wodę, ale też utrzymywało odpowiednią wilgotność. Jeżeli roślina ma stać na zewnątrz, doniczka powinna być odporna na mróz.

Jaka ziemia do bonsai?

Dobór odpowiedniego podłoża dla drzewka bonsai zależy od wielu czynników. Mieszanek glebowych są dziesiątki i trzeba je dobierać indywidualnie do gatunku, odmiany czy wymagań danego okazu. Specjaliści polecają jednak mieszankę, która jest uniwersalna i składa się z jednej części gliny, jednej części piasku i jednej części torfu.

Jak podlewać bonsai?

Bonsai najlepiej podlewać jest wtedy, gdy potrzebuje wody. Zależy to od różnych czynników: pory roku, pogody czy stanowiska. Nie należy podlewać bonsai, jeżeli ziemia w naczyniu jest wilgotna. Pamiętaj, że w przypadku uprawy bonsai niezwykle ważne jest, aby rośliny nie przelać i nie doprowadzić do przesuszenia podłoża.

Jak przycinać bonsai?

Specjaliści zalecają, aby drzewka bonsai przycinać późną zimą lub wczesną wiosną. Wtedy rośliny są jeszcze w stanie spoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że różne gatunki mogą mieć różne potrzeby. Samo przycinanie ma na celu zagęszczenie korony drzewka i nadanie mu upragnionego kształtu. Jest to w zasadzie podstawowy i najważniejszy element pielęgnacji bonsai. Ważne jest również przycinanie korzeni, ponieważ sprzyja wzrostowi rośliny.

Jak przesadzić bonsai?

Nową doniczkę należy umyć, a otwory drenażowe okryć siatką i zamocować drutem. Następnie należy wsypać drenaż i trochę ziemi. Kolejny krok to ustawienie bonsai w misie i przymocowanie rośliny drutem do dna. Po tych etapach należy wsypać ziemię i podlać.

Jak zrobić bonsai? 

Najczęściej polecana metoda to zakup kilkuletniej rośliny w szkółce. Następnie należy wyobrazić sobie, jaki kształt chce się nadać drzewku bonsai. Później przychodzi czas na formowanie bonsai, aby nadać mu odpowiedni kształt. Będzie to zmierzało do tego, aby roślina została z grubym pniem i odchodzącymi od niego gałęziami. Jeżeli chcesz zmienić kierunek wzrostu pnia lub gałęzi, konieczne będzie drutowanie.

Drzewko bonsai - cena

Decydując się na uprawę bonsai, można zacząć od gotowych drzewek. Ich ceny w sklepach zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą się na tysiącach i setkach tysięcy. Taniej wychodzą nasiona czy sadzonki ze szkółki, z których można samemu stworzyć bonsai.

ZOBACZ >> Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: "Bonsai z naszych drzew", "101 praktycznych porad BONSAI”

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie w grudniu i w święta Bożego Narodzenia? W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych czeka nas ciekawa pogodowa przeplatanka. O prognozie na ostatni miesiąc tego roku pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami. W nocy widzialność może lokalnie spadać poniżej 200 metrów. Obowiązuje również prognoza zagrożeń na kolejne dni.

IMGW ostrzega. Nocą na drogach może być niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą na drogach może być niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Wejście asteroidy C0WECP5 w ziemską atmosferę zostało uchwycone na nagraniach naocznych świadków. Jej spaleniu się w atmosferze towarzyszyła jasna kula ognia. To jeden z nielicznych obiektów, o którego wejściu w atmosferę dowiedzieliśmy się na tyle wcześnie, by na niego "zapolować".

Asteroida, którą odkryto dziś, rozbłysła nad Syberią. Nagranie

Asteroida, którą odkryto dziś, rozbłysła nad Syberią. Nagranie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Asteroida C0WECP5, znajdująca się na kursie kolizyjnym z Ziemią, została odkryta we wtorek, 3 grudnia rano. Co ciekawe, obiekt wszedł w atmosferę Ziemi nad Syberią tego samego dnia po godzinie 17. Ciało niebieskie nie miało szans wyrządzić żadnych szkód, ale fakt, że zostało wykryte przed kolizją, jest bardzo ważny dla badaczy.

Odkryto ją dziś rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Odkryto ją dziś rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz"

Statek VSG Glory zatonął we wtorek w pobliżu rafy koralowej na wodach Morza Czerwonego. Jednostka uległa uszkodzeniu pod koniec listopada, doszło do wycieku oleju. Rząd Egiptu zapewnia, że większość szkodliwych substancji została zabezpieczona, ale istnieje ryzyko, że ich pozostałości mogą zatruć wrażliwe rafy.

Statek zatonął w pobliżu rafy koralowej w Egipcie. Wrażliwy ekosystem zagrożony

Statek zatonął w pobliżu rafy koralowej w Egipcie. Wrażliwy ekosystem zagrożony

Źródło:
PAP, Marine Traffic

Pogoda na jutro, czyli na środę 4.12. W nocy może spaść słaby deszcz, miejscami deszcz ze śniegiem. Pochmurna i wilgotna aura towarzyszyć nam będzie także w dzień. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Pogoda na jutro - środa 4.12. Przydadzą się parasole, miejscami spadnie deszcz ze śniegiem

Pogoda na jutro - środa 4.12. Przydadzą się parasole, miejscami spadnie deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam kontynuację wilgotnej, pochmurnej aury. Popada deszcz, miejscami również śnieg. Pod koniec tygodnia niebezpieczeństwo stanowić mogą silne podmuchy wiatru, rozwijające prędkość do 100 kilometrów na godzinę.

Rządy w pogodzie przejmą wietrzne niże. Kiedy dosypie śniegu?

Rządy w pogodzie przejmą wietrzne niże. Kiedy dosypie śniegu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do karambolu z udziałem 17 pojazdów doszło podczas śnieżycy na autostradzie w stanie Michigan. Jak podały lokalne media, jedna osoba jest w stanie krytycznym. Intensywne opady śniegu nawiedzają północno-wschodnie krańce Stanów Zjednoczonych od kilku dni.

Samochody zaczęły na siebie wpadać. Jedna osoba w stanie krytycznym

Samochody zaczęły na siebie wpadać. Jedna osoba w stanie krytycznym

Źródło:
NBC Chicago, Mlive Michigan, tvnmeteo.pl

Tegoroczna jesień meteorologiczna była najcieplejsza w historii Japonii. Jak podali tamtejsi eksperci, średnia temperatura powietrza od września do listopada była o 1,97 stopnia wyższa niż średnio. Nie pozostało to bez wpływu na przyrodę.

Najcieplejsza jesień w historii pokrzyżowała plany turystom

Najcieplejsza jesień w historii pokrzyżowała plany turystom

Źródło:
The Japan Times

Trzech wspinaczy zaginęło podczas zdobywania najwyższego szczytu Nowej Zelandii - Góry Cooka. Ekipy ratunkowe znalazły sprzęt, który najprawdopodobniej należał do mężczyzn - podała we wtorek nowozelandzka policja.

Chcieli zdobyć najwyższy szczyt. Trzech wspinaczy zaginęło

Chcieli zdobyć najwyższy szczyt. Trzech wspinaczy zaginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 25 osób zginęło w powodziach wywołanych przez deszcze monsunowe na południu Tajlandii - poinformował we wtorek dziennik "Bangkok Post". W 10 prowincjach kraju poszkodowanych zostało ponad 660 tysięcy gospodarstw domowych. W wyniku żywiołu w sąsiedniej Malezji życie straciło co najmniej sześć osób.

Pół roku opadów w pięć dni. To jeszcze nie koniec

Pół roku opadów w pięć dni. To jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP

Na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii doszło do awarii instalacji wodnej. W wyniku pęknięcia rury zalana została serwerownia, która gromadzi dane pozyskane z satelit Solar Dynamics Observatory (SDO) i Interface Region Imaging Spectrograph (IRIS). Naukowcy z NASA nie będą w stanie przetwarzać wielu informacji dotyczących aktywności Słońca - pisze portal space.com.

Problem z ważnymi danymi o Słońcu. Przez pękniętą rurę

Problem z ważnymi danymi o Słońcu. Przez pękniętą rurę

Źródło:
space.com

Czy na Wenus kiedykolwiek mogły istnieć warunki do podtrzymywania życia? Najnowsze badania wskazują, że raczej było to niemożliwe - na planecie po prostu jest zbyt mało wody. Jej obecny brak w atmosferze świadczy o tym, że raczej nigdy nie było jej wystarczająco dużo, by wypełnić oceany.

Wenus była jak Ziemia? Nowe badania

Wenus była jak Ziemia? Nowe badania

Źródło:
Reuters, University of Cambridge

Stado grindwali utknęło w płytkiej zatoce Golden Bay, położonej na północny zachód od Zatoki Tasmana w Nowej Zelandii. Ssakom morskim rzucili się na pomoc mieszkańcy i wolontariusze lokalnej organizacji pozarządowej. Nie wszystkie zwierzęta udało się uratować.

W zatoce utknęło kilkadziesiąt grindwali. Niemal połowa z nich nie przeżyła

W zatoce utknęło kilkadziesiąt grindwali. Niemal połowa z nich nie przeżyła

Źródło:
Reuters, nzherald.co.nz

Grupa naukowców rozpoczęła sekcję zwłok dziobowala łopatozębnego - najrzadszego walenia na świecie. To historyczne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy eksperci mają do czynienia z pełnym, znajdującym się w niemal idealnym stanie okazem.

Przeprowadzą sekcję zwłok tajemniczego gatunku

Przeprowadzą sekcję zwłok tajemniczego gatunku

Źródło:
phsy.org, ABC Australia, Departament Of Conservation Te Papa Atawhai

Jedno z głównych składowisk odpadów z powodzi w Walencji jest niebezpieczne dla wód gruntowych. Na terenie starej kopalni gliny, gdzie przewożone są zniszczone samochody, utworzył się naturalny zbiornik. Ciecze z pojazdów mogą mieszać się tam z wodami, stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców i przyrody.

Powódź zniszczyła tysiące aut. Ich składowisko może zatruć wody gruntowe

Powódź zniszczyła tysiące aut. Ich składowisko może zatruć wody gruntowe

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzech wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burzy Bora w Grecji. Na wyspach Rodos i Limnos wprowadzono stan nadzwyczajny po powodziach i osuwiskach, do jakich doszło w weekend. Trwa liczenie strat i sprzątanie skutków żywiołu.

"Modliliśmy się, żeby przestało padać". Kolejna ofiara śmiertelna

"Modliliśmy się, żeby przestało padać". Kolejna ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, eKathimerini, greekreporter.com

Do Polski wkrótce zacznie płynąć arktyczne powietrze, nadchodzące ochłodzenie poprzedzi jednak dość ciepły początek miesiąca. Co czeka nas w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby nie żyją, a ponad 30 trafiło do szpitala po zjedzeniu potrawy z mięsa żółwia morskiego na Filipinach - poinformowała w poniedziałek stacja BBC. Choć polowanie na te zwierzęta jest nielegalne, to w niektórych społecznościach ich mięso i jaja nadal stanowią tradycyjny przysmak.

Zjedli mięso żółwia, nie żyją

Zjedli mięso żółwia, nie żyją

Źródło:
BBC, ABS-CBN

Rzadkie w naszym kraju zjawisko zaobserwowała w poniedziałek o poranku Reporterka24. W Dębicy (województwo podkarpackie) pojawiły się dobrze widoczne słupy świetlne.

Świetlne słupy wyrosły między domami

Świetlne słupy wyrosły między domami

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Indiach i na Sri Lance trwa szacowanie szkód po przejściu cyklonu tropikalnego Fengal. Jak podały lokalne władze, liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła do 20. W stanie Tamilnadu ratownicy próbowali dostać się do siedmioosobowej rodziny od niedzieli uwięzionej pod lawiną błotną.

Domy pod wodą i zwałami błota. Trwa walka z czasem

Domy pod wodą i zwałami błota. Trwa walka z czasem

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AFP, NDTV

Kilkadziesiąt godzin trwało wytropienie niedźwiedzia czarnego, który w sobotę wdarł się do supermarketu w japońskiej prefekturze Akita i zaatakował pracownika. W poniedziałek poinformowano o złapaniu i eliminacji zwierzęcia, które przed śmiercią zostało uśpione.

Niedźwiedź zaatakował w supermarkecie, złapano go po dwóch dniach

Niedźwiedź zaatakował w supermarkecie, złapano go po dwóch dniach

Źródło:
The Guardian, ENEX, Kyodo News, CNN

Ignis to oficjalna nazwa pierwszej polskiej misji technologicznej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z udziałem astronauty Sławosza Uznańskiego. W poniedziałek w Warszawie zaprezentowano również oficjalny emblemat misji.

"Ogień". Pierwsza taka polska misja

"Ogień". Pierwsza taka polska misja

Źródło:
PAP, POLSA

Wysoka temperatura powoduje osłabienie układu odpornościowego u ssaków - twierdzą naukowcy. Badania przeprowadzone na kapucynkach między innymi na Uniwersytecie w Michigan dostarczają kolejnych dowodów na to, że globalne ocieplenie stało się poważnym zagrożeniem dla dzikich zwierząt.

"Nie mogę uwierzyć, że zaobserwowaliśmy to u kapucynek"

"Nie mogę uwierzyć, że zaobserwowaliśmy to u kapucynek"

Źródło:
Cosmos Magazine, Science

Część Stanów Zjednoczonych pozostaje sparaliżowana przez intensywne opady śniegu. W niedzielę rano alerty przed zimową aurą obejmowały tereny zamieszkane przez ponad dwa miliony ludzi. Śnieg uwięził w domach mieszkańców kilku hrabstw, a drogi były nieprzejezdne.

Zasypało drogi i miasta. "Staram się nie myśleć, że nie mogę wyjść z domu"

Zasypało drogi i miasta. "Staram się nie myśleć, że nie mogę wyjść z domu"

Źródło:
NY Times, Reuters, USA Today, tvnmeteo.pl

Tego poranka 40-letnia kobieta z australijskiego stanu Wiktoria długo nie zapomni. Gdy prowadziła samochód na autostradzie, nagle na jej nogę wpełzł jadowity wąż.

Jechała autostradą, gdy "poczuła coś na stopie"

Jechała autostradą, gdy "poczuła coś na stopie"

Źródło:
ABC, The Guardian

Gdy pogoda jest monotonna, tak jak przez wiele ostatnich dni, więcej ciekawych rzeczy dzieje się tam, gdzie nasz wzrok nie sięga. Tak było w sobotę rano, kiedy nad częścią Polski pojawiła się długa linia w warstwach chmur. Widać ją na zdjęciu satelitarnym.

"Wygląda zagadkowo". Co pojawiło się nad Polską

"Wygląda zagadkowo". Co pojawiło się nad Polską

Źródło:
TVN24

Tysiące osób protestowały w sobotę w centrum Walencji domagając się rezygnacji regionalnych władz. Uczestnicy demonstracji uważają, że nie poradziły one sobie z powodzią, w której przed miesiącem zginęło ponad 220 osób. Według hiszpańskich mediów sytuacja w miejscowościach dotkniętych kataklizmem wciąż jest krytyczna.

"Nie poradzili sobie. Powinni odejść"

"Nie poradzili sobie. Powinni odejść"

Źródło:
PAP, Reuters

Komunikacja z sondą Voyager 1 została przywrócona. Jak wyjaśnili inżynierowie misji, pojazd wznowił już przesyłanie danych z instrumentów naukowych. Obecnie NASA pracuje nad pełnym restartem systemu, co jest niełatwym zadaniem - aby polecenie dotarło do sondy, muszą upłynąć 23 godziny.

Przeprowadzają restart sprzętu z odległości 24 miliardów kilometrów

Przeprowadzają restart sprzętu z odległości 24 miliardów kilometrów

Źródło:
NASA, space.com, tvnmeteo.pl

Zaczął się grudzień, a razem z nim zima meteorologiczna. To oznacza, że kolejne rodzaje tej pory roku zbliżają się nieuchronnie. Kalendarzową i astronomiczną powitamy trzy tygodnie później.

Jedna z zim już się zaczęła

Jedna z zim już się zaczęła

Źródło:
tvnmeteo.pl