Mazowsze - miasta, atrakcje turystyczne, natura i zabytki

Źródło:
TVNmeteo
Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)
Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)
wideo 2/3
Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Mazowsze to głównie obszar województwa mazowieckiego, którego stolicą jest Warszawa. O atrakcyjności Mazowsza decydują liczne zabytki, szczególnie w stolicy, ale też przyroda. Aż 30 proc. Mazowsza to chronione obszary zieleni - puszcze, parki krajobrazowe, rezerwaty. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Mazowszu podczas dłuższego pobytu, gdzie jechać na weekend i gdzie szukać najpiękniejszej natury.

● Mazowsze to region w województwie mazowieckim, położnym w centralnej Polsce. ● Atrakcje Mazowsza to m.in. Warszawa ze swoimi mi zabytkami i życiem kulturalnym, Kampinoski Park Narodowy, w którym żyją łosie oraz liczne mniejsze i większe rzeki przepływające przez woj. mazowieckie. ● Dużą część Mazowsza stanowią obszary zielone z lasami, jeziorami i rzekami.

Mazowsze to region, którego największa część znajduje się w województwie mazowieckim. Stolicą Mazowsza jest Warszawa, a historyczną Płock. Na Mazowszu mieszka ponad 5 mln ludzi, najwięcej, bo ponad 2 mln, w samej stolicy. Jednak Mazowsze i województwo mazowieckie to nie tylko Warszawa i miasta, ale też przyroda - aż 30 proc. Mazowsza stanowią chronione obszary zielone, z czego 20 proc. to lasy. Na Mazowszu jest 177 rezerwatów przyrody, 62 obszary chronionego krajobrazu i ponad 4000 pomników przyrody. To sprawia, że Mazowsze jest turystycznie interesującym regionem zarówno dla osób lubiących kontakt z przyrodą, jak i miłośników miejskich wypadów, historii czy architektury.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Województwo mazowieckie 

Województwo mazowieckie jest największym województwem w Polsce pod względem powierzchni i populacji. Powierzchnia województwa mazowieckiego wynosi 35,5 tys. km2, a populacja prawie 5,5 mln mieszkańców. Stolica województwa mazowieckiego jest Warszawa. Inne znane miasta w mazowieckim to m.in. Płock, Siedlce, Ostrołęka i Radom.

Z czego słynie Mazowsze?

Jakie atrakcje można znaleźć na Mazowszu?

Płock, czyli historyczna stolica Mazowsza. Leży na Wzgórzu Tumskim. Ze wzgórza widać Wisłę i zielone okolice Płocka. Podobać może się Stary Rynek ii XIX-wieczne uliczki z kościołami, synagogą i spichlerzami. Z małymi dziećmi warto pójść do zoo, a starszym pokazać najstarszą szkołę w Polsce, czyli „Małachowiankę”.

Warszawa - mówiąc o Mazowszu, nie sposób nie wspomnieć o stolicy naszego kraju. To tutaj co roku zjeżdża największa liczba turystów. Nic dziwnego - Warszawa ma do zaoferowania coś dla każdego: muzea, historię, kulturę, zieleń. Nie brakuje tu architektonicznych perełek, zarówno starych czy odbudowanych po wojnie - jak Starówka czy Trakt Królewski, ale i tych na wskroś współczesnych, przyciągających miłośników nowoczesnych budowli. To także miasto, w którym można zobaczyć monumentalne budowle socrealizmu (np. Pałac Kultury czy Plac Konstytucji) lub spędzić cały dzień spacerując po licznych parkach miejskich, z których najbardziej znany to Łazienki Królewskie.

Warszawa/Pałac na Wyspie w Łazienkach Shutterstock

Żyrardów - to miasto oddalone o ok. 45 minut jazdy samochodem lub pociągiem od Warszawy, przyciąga swoim postindustrialnym charakterem. Kiedyś działała tu prężnie fabryka lnu i zakłady dziewiarskie. Do dziś większa część centralnego Żyrardowa to pofabryczne budynki z czerwonej cegły. Część z nich stoi opustoszała, inne są w renowacji, a niektóre zostały przerobione na nowoczesne lofty i sklepy. Warto udać się do Muzeum Lnu i przespacerować po parku im. Karola Dittricha. Przez długie lata zaniedbany Żyrardów zaczyna pięknieć, a moda na architekturę industrialną tylko działa na jego korzyść.

Mazowieckie - co jeszcze warto zobaczyć? 

Jeśli nie masz dużo czasu, nie ma powodu do zmartwień. W województwie mazowieckim znajdziesz wiele miejsc, które możesz zwiedzić podczas weekendu czy krótkiego urlopu. Polecamy zobaczyć np.:

Konstancin-Jeziorna - piękna miejscowość uzdrowiskowa pod Warszawą, z rezerwatami przyrody, parkiem krajobrazowym i pięknymi willami położonymi wśród drzew. 

Pułtusk z najdłuższym w Europie rynkiem (mierzy ok. 400 m długości), kanałami do żeglugi, XV-wiecznym zamkiem.

Warkę leżącą nad Pilicą, z ciekawym rynkiem i kościołem farnym. W Warce warto pójść do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, i udać się do Doliny Pilicy.

Gdzie na weekend - Mazowieckie

Ciekawym pomysłem na weekend na Mazowszu jest odwiedzenie:

Domu Urodzenia Fryderyka Chopina oraz Parku w Żelazowej Woli, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Gombrowicza we Wsoli pod Radomiem,  Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, pałaców w Jabłonnie oraz w Radziejowicach i Oborach, zamków w Ciechanowie, Czersku, Iłży i Szydłowcu.

Żelazowa WolaShutterstock

Mazowsze - natura

Na Mazowszu dużą część obszaru zajmują lasy. Jest tu aż sześć puszcz. W mazowieckich lasach rosną kilkusetletnie dęby i sosny, dużo jest modrzewi. Co jeszcze znajdą miłośnicy przyrody na Mazowszu? Dziewięć parków krajobrazowych oraz Kampinoski Park Narodowy, w którym rośnie ok.1200 gatunków różnych roślin. Na wydmach rosną bory sosnowe, nie brakuje tu też bagien z lasami olchowymi i łąkami. W mazowieckich parkach krajobrazowych można spotkać rysie, bobry, wydry, czarne bociany i żurawie. W samym Parku Kampinoskim jest ponad 16000 gatunków zwierząt (w tym łosie!). Ciekawa jest również Puszcza Kozienicka na południu Mazowsza, ze swoimi mokradłami, uroczyskami i matecznikami.

Kampinoski Park Narodowy Shutterstock

Gdzie nad wodę koło Warszawy i na Mazowszu?

Na Mazowszu na uwagę zasługują też rzeki: Wisła, w wielu miejscach nieregulowana, Bug, Pilica, Narwia i Bzura. Mniejsze rzeki: Liwiec, Wkra, Orzyc, Świder, Radomka, Omulew, Skrwa, Rawka i Wel, są równie piękne, szczególnie dla osób, które szukają chwili wytchnienia na łonie natury. Na wielu z tych rzek organizowane są spływ kajakowy.

Na Mazowszu są też jeziora, najwięcej z nich znajduje się na Pojezierzu Gostynińskim. Amatorów sportów wodnych przyciąga natomiast Zalew Zegrzyński, położony 40 km od Warszawy. 

Autorka/Autor:ks//m

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem wydano alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr