Mazowsze - miasta, atrakcje turystyczne, natura i zabytki

Źródło:
TVNmeteo
Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)
Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)
wideo 2/3
Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Mazowsze to głównie obszar województwa mazowieckiego, którego stolicą jest Warszawa. O atrakcyjności Mazowsza decydują liczne zabytki, szczególnie w stolicy, ale też przyroda. Aż 30 proc. Mazowsza to chronione obszary zieleni - puszcze, parki krajobrazowe, rezerwaty. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Mazowszu podczas dłuższego pobytu, gdzie jechać na weekend i gdzie szukać najpiękniejszej natury.

● Mazowsze to region w województwie mazowieckim, położnym w centralnej Polsce. ● Atrakcje Mazowsza to m.in. Warszawa ze swoimi mi zabytkami i życiem kulturalnym, Kampinoski Park Narodowy, w którym żyją łosie oraz liczne mniejsze i większe rzeki przepływające przez woj. mazowieckie. ● Dużą część Mazowsza stanowią obszary zielone z lasami, jeziorami i rzekami.

Mazowsze to region, którego największa część znajduje się w województwie mazowieckim. Stolicą Mazowsza jest Warszawa, a historyczną Płock. Na Mazowszu mieszka ponad 5 mln ludzi, najwięcej, bo ponad 2 mln, w samej stolicy. Jednak Mazowsze i województwo mazowieckie to nie tylko Warszawa i miasta, ale też przyroda - aż 30 proc. Mazowsza stanowią chronione obszary zielone, z czego 20 proc. to lasy. Na Mazowszu jest 177 rezerwatów przyrody, 62 obszary chronionego krajobrazu i ponad 4000 pomników przyrody. To sprawia, że Mazowsze jest turystycznie interesującym regionem zarówno dla osób lubiących kontakt z przyrodą, jak i miłośników miejskich wypadów, historii czy architektury.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Województwo mazowieckie 

Województwo mazowieckie jest największym województwem w Polsce pod względem powierzchni i populacji. Powierzchnia województwa mazowieckiego wynosi 35,5 tys. km2, a populacja prawie 5,5 mln mieszkańców. Stolica województwa mazowieckiego jest Warszawa. Inne znane miasta w mazowieckim to m.in. Płock, Siedlce, Ostrołęka i Radom.

Z czego słynie Mazowsze?

Jakie atrakcje można znaleźć na Mazowszu?

Płock, czyli historyczna stolica Mazowsza. Leży na Wzgórzu Tumskim. Ze wzgórza widać Wisłę i zielone okolice Płocka. Podobać może się Stary Rynek ii XIX-wieczne uliczki z kościołami, synagogą i spichlerzami. Z małymi dziećmi warto pójść do zoo, a starszym pokazać najstarszą szkołę w Polsce, czyli „Małachowiankę”.

Warszawa - mówiąc o Mazowszu, nie sposób nie wspomnieć o stolicy naszego kraju. To tutaj co roku zjeżdża największa liczba turystów. Nic dziwnego - Warszawa ma do zaoferowania coś dla każdego: muzea, historię, kulturę, zieleń. Nie brakuje tu architektonicznych perełek, zarówno starych czy odbudowanych po wojnie - jak Starówka czy Trakt Królewski, ale i tych na wskroś współczesnych, przyciągających miłośników nowoczesnych budowli. To także miasto, w którym można zobaczyć monumentalne budowle socrealizmu (np. Pałac Kultury czy Plac Konstytucji) lub spędzić cały dzień spacerując po licznych parkach miejskich, z których najbardziej znany to Łazienki Królewskie.

Warszawa/Pałac na Wyspie w Łazienkach Shutterstock

Żyrardów - to miasto oddalone o ok. 45 minut jazdy samochodem lub pociągiem od Warszawy, przyciąga swoim postindustrialnym charakterem. Kiedyś działała tu prężnie fabryka lnu i zakłady dziewiarskie. Do dziś większa część centralnego Żyrardowa to pofabryczne budynki z czerwonej cegły. Część z nich stoi opustoszała, inne są w renowacji, a niektóre zostały przerobione na nowoczesne lofty i sklepy. Warto udać się do Muzeum Lnu i przespacerować po parku im. Karola Dittricha. Przez długie lata zaniedbany Żyrardów zaczyna pięknieć, a moda na architekturę industrialną tylko działa na jego korzyść.

Mazowieckie - co jeszcze warto zobaczyć? 

Jeśli nie masz dużo czasu, nie ma powodu do zmartwień. W województwie mazowieckim znajdziesz wiele miejsc, które możesz zwiedzić podczas weekendu czy krótkiego urlopu. Polecamy zobaczyć np.:

Konstancin-Jeziorna - piękna miejscowość uzdrowiskowa pod Warszawą, z rezerwatami przyrody, parkiem krajobrazowym i pięknymi willami położonymi wśród drzew. 

Pułtusk z najdłuższym w Europie rynkiem (mierzy ok. 400 m długości), kanałami do żeglugi, XV-wiecznym zamkiem.

Warkę leżącą nad Pilicą, z ciekawym rynkiem i kościołem farnym. W Warce warto pójść do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, i udać się do Doliny Pilicy.

Gdzie na weekend - Mazowieckie

Ciekawym pomysłem na weekend na Mazowszu jest odwiedzenie:

Domu Urodzenia Fryderyka Chopina oraz Parku w Żelazowej Woli, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Gombrowicza we Wsoli pod Radomiem,  Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, pałaców w Jabłonnie oraz w Radziejowicach i Oborach, zamków w Ciechanowie, Czersku, Iłży i Szydłowcu.

Żelazowa WolaShutterstock

Mazowsze - natura

Na Mazowszu dużą część obszaru zajmują lasy. Jest tu aż sześć puszcz. W mazowieckich lasach rosną kilkusetletnie dęby i sosny, dużo jest modrzewi. Co jeszcze znajdą miłośnicy przyrody na Mazowszu? Dziewięć parków krajobrazowych oraz Kampinoski Park Narodowy, w którym rośnie ok.1200 gatunków różnych roślin. Na wydmach rosną bory sosnowe, nie brakuje tu też bagien z lasami olchowymi i łąkami. W mazowieckich parkach krajobrazowych można spotkać rysie, bobry, wydry, czarne bociany i żurawie. W samym Parku Kampinoskim jest ponad 16000 gatunków zwierząt (w tym łosie!). Ciekawa jest również Puszcza Kozienicka na południu Mazowsza, ze swoimi mokradłami, uroczyskami i matecznikami.

Kampinoski Park Narodowy Shutterstock

Gdzie nad wodę koło Warszawy i na Mazowszu?

Na Mazowszu na uwagę zasługują też rzeki: Wisła, w wielu miejscach nieregulowana, Bug, Pilica, Narwia i Bzura. Mniejsze rzeki: Liwiec, Wkra, Orzyc, Świder, Radomka, Omulew, Skrwa, Rawka i Wel, są równie piękne, szczególnie dla osób, które szukają chwili wytchnienia na łonie natury. Na wielu z tych rzek organizowane są spływ kajakowy.

Na Mazowszu są też jeziora, najwięcej z nich znajduje się na Pojezierzu Gostynińskim. Amatorów sportów wodnych przyciąga natomiast Zalew Zegrzyński, położony 40 km od Warszawy. 

Autorka/Autor:ks//m

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W nocy i we wczesnych godzinach porannych w wielu miejscach w Polsce spadł śnieg. Prognozy wskazują jednak, że to dopiero początek fali niosącej opady. Do Polski zmierza front wtórny znad Danii, który sprawi, że w niektórych miejscach pokrywa śnieżna wzrośnie do 5-6 centymetrów.

Śniegu dziś jeszcze dosypie - i to sporo. Front wtórny idzie znad Danii

Śniegu dziś jeszcze dosypie - i to sporo. Front wtórny idzie znad Danii

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Niebezpieczne zdarzenie w Rybniku (woj. śląskie). Miejski autobus wypadł z drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca został ukarany mandatem. Od wczoraj kierowcy na Śląsku zmagają się z jazdą w trudnych warunkach, na ulicach jest ślisko z powodu zalegającego śniegu i błota pośniegowego. Dzisiaj sytuacja może się pogorszyć, bo synoptycy zapowiadają kolejne opady i silny wiatr.

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Źródło:
tvn24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem. SMS-owy alert otrzymały osoby przebywające na terenie kilku powiatów w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

Alert RCB. "Nie przebywaj i nie parkuj pod drzewami"

Alert RCB. "Nie przebywaj i nie parkuj pod drzewami"

Źródło:
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, którego porywy mogą sięgać nawet 95 km/h. Żółte i pomarańczowe alarmy zostały wydane dla północnych i centralnych regionów kraju. Jednocześnie nadal obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem, które obejmują niemal całą Polskę.

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 03.01 upłynie z przelotnymi opadami w całym kraju. W górach i nad morzem może spaść kilka centymetrów śniegu. Będzie chłodniej niż w ostatnich dniach.

Pogoda na dziś - piątek 03.01. Może spaść kilka centymetrów śniegu

Pogoda na dziś - piątek 03.01. Może spaść kilka centymetrów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą spektakularne zjawiska na niebie. Już dziś w nocy będziemy mogli oglądać przelatujące nad naszymi głowami Kwadrantydy - pierwszy rój meteorów w tym roku. Z kolei wieczorem w sobotę dojdzie do zakrycia Saturna przez Księżyc.

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", nocneniebo.pl

Ten rok zaczyna się w Polsce dynamiczną pogodą. W wielu miejscach silnie wieje, a na północy kraju pojawiły się nawet burze. W nocy i w piątek także może zagrzmieć.

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy weekend stycznia przyniesie zmianę pogody na zimową. Jeszcze w tym tygodniu czekają nas przelotne opady śniegu i duży spadek temperatury nocami. Do tego cały czas będzie porywiście wiać, a w części kraju niewykluczone, że zagrzmi.

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wyjątkowo zimne powietrze ma objąć znaczną część Stanów Zjednoczonych w weekend i na początku następnego tygodnia - informuje CNN. Temperatura spadnie znacząco poniżej normy, a mróz dotknie prawdopodobnie nawet obszary nad Zatoką Meksykańską.

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Źródło:
CNN

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

Setki osób musiały opuścić domy w północno-zachodniej części Anglii. Po ulewnych opadach deszczu doszło do rozległych podtopień. Drogi, posesje i pola są pod wodą.

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Źródło:
BBC, Reuters

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Turyści spędzający czas w Tatrach mierzą się dziś z trudnymi warunkami pogodowymi. Głównym zagrożeniem jest silny wiatr, który w porywach przekracza 100 km/h. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność.

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

Źródło:
TVN24, TPN

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters